Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni zgodzili się na zawarcie porozumienia z gminą Dominowo - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Radni zgodzili się na zawarcie porozumienia z gminą Dominowo
10-09-2019 01:26   Janusz Ludwiczak
W czwartek odbyła się pierwsza powakacyjna, już 12. sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Na początku posiedzenia władze gminy i radni podziękowali Barbarze Jaskule za blisko 40-letnią pracę na rzecz gminy i jej mieszkańców, o czym więcej w artykule: Pożegnano sekretarz gminy.

Podziękowania otrzymali również czterej dotychczasowi dyrektorzy szkół, którzy z końcem sierpnia odeszli na emeryturę. Szerzej na ten temat w artykule: Czterech nowych dyrektorów.

W dalszej części sesji radni podjęli w sprawie zmiany uchwały dotyczącej nadania nazw drogom wewnętrznym w Siekierkach Wielkich. Zmiana była kosmetyczna i dotyczyła dokładnego wskazania nazwy miejscowości w obrębie geodezyjnym. I tak w Siekierkach Małych będzie ulica Diamentowa, a w Siekierkach Wielkich - Chmielna i Bazyliowa.

Radni podjęli również uchwałę w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego pomiędzy Gminą Kostrzyn a Gminą Dominowo w zakresie publicznego transportu zbiorowego. Jak już informowaliśmy od 1 października uruchomione zostanie połączenie z Gułtów przez Dominowo do Środy Wielkopolskiej.

– Autobus gminy Dominowo będzie dojeżdżał do Gułtów i stamtąd zabierze pasażerów do Środy. Będzie nas to kosztowało rocznie 35 tys. zł. Korzystanie autobusów gminy Dominowo będzie odpłatne. My płacimy za uruchomienie autobusu na terenie naszej gminy, jest to ok. 8 km, kontroler nie będzie mógł sprawdzać biletów na terenie naszej gminy – tłumaczył podczas sesji Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Autobus linii 1B, obsługiwany przez gminę Dominowo będzie odjeżdżać z przystanku "Gułtowy/Szkoła" o godz. 6:51 i pojedzie przez Nowojewo, Dzierżnicę, Giecz (7:03), Chłapowo, Borzejewo do Dominowa. Następnie będzie można przesiąść się na autobus linii 1A, który pojedzie przez Gablin, Bagrowo, Dębicz, Janowo i dotrze do Środy (Kilińskiego - 7:44, Paderewskiego – 7:46). Do Gułtów autobus będzie przyjeżdżać o godz. 12:04 (Dominowo - 11:30, Giecz - 12:16) oraz o godz. 16:25 (Środa Kilińskiego - 15:33, Dominowo - 15:30, Giecz – 15:43).

Następnie podjęte zostały uchwały dotyczące lokalizacji przystanków komunikacji zbiorowej przy drogach gminnych i powiatowych.

– Czy autobus "462", który od września dojeżdża do Gułtów nie mógłby dojeżdżać do stacji PKP i dalej do Siedlca? – pytał radny Marek Kowalski.

– Lada moment będzie dojeżdżał do Drzązgowa. Mieszkańcy Siedlca mają do dyspozycji autobus "464" – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.

– Autobus "462" ma 14-minutowy czas na umożliwienie przesiadki w Węgierskim na autobus jadący do Środy. Ten autobus musi być tam o określonej godzinie – dodał Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

W kolejnej części kostrzyńscy radni dokonali zmian w tegorocznym budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2019-2027.

Jak wyjaśniał burmistrz do początku września świadczenie "500+" otrzymało 3599 dzieci, co daje 25 mln zł na rok. Świadczenie "dobry start", tzw. wyprawkę (300+) otrzymało do tej pory 2401 dzieci na łączną kwotę 719 850 złotych.

Zmiany w budżecie dotyczącą m.in. zwiększenia środków o 60 tys. zł na remont ulicy Rzemieślniczej, zabezpieczenia finansów na remont ulicy Parkowej w Gułtowach oraz zbiornik retencyjny dla Gułtów, Siedlca i Wiktorowa oraz adaptacje pomieszczeń na parterze urzędu gminy. Powstać ma tam Wydział Spraw Obywatelskich.

– Ponowiliśmy przetarg. Wpłynęło pięć ofert. Najtańsza z nich opiewa na kwotę ponad 720 tys. zł. Chcielibyśmy wyremontować cały parter wraz ze schodami i przenieść Wydział Spraw Obywatelskich oraz uruchomić biuro podawcze. Jak wiemy jest problem z budową windy w budynku urzędu, dlatego uważamy, że mieszkańcy będą mieli lepsze warunki na parterze – wyjaśniał burmistrz Szymon Matysek.

Uchwały zostały przyjęte przez radnych jednogłośnie.

Rada Miejska Gminy Kostrzyn odrzuciła również dwie skargi na Zakład Komunalny. Pierwsza z nich dotyczyła zalania posesji w Siedlcu 22. Okazało się, że awaria nastąpiła w skutek uszkodzenia instalacji wewnętrznej. Druga skarga dotyczyła złapania psa właściciela sąsiedniej nieruchomości. Na zakończenie sesji radni negatywnie rozpatrzyli wniosek tej samej osoby w sprawie niewystarczającej liczby połączeń autobusowych i uruchomienia dodatkowego przystanku na ulicy Wiosny Ludów w Kostrzynie.

Pod koniec posiedzenia poruszony został temat nieruchomości należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

– Czy gmina lub powiat wystąpiły o przejęcie gruntów pod budowę ścieżki z Gułtów do Siedlca – pytał radny Marek Kowalski.

– Nie wpłynął żaden wniosek – odpowiedział Marian Markiewicz, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu i zarazem radny powiatu poznańskiego.

– Gmina ani powiat nie wystąpią o żaden skrawek gruntu. Jedynym elementem realizacji inwestycji jest uzyskanie zgody w ramach "ZRiD-u", który wywłaszcza automatycznie właściciela i zostaje wypłacone odszkodowanie – zaznaczył burmistrz Szymon Matysek.

Poruszono również kwestię innych gruntów, m.in. na Ignacewie, gdzie ma powstać chodnik dla pieszych.

– Zaproponuję koncepcję, by te tematy rozwiązać kompleksowo. Gmina niech wskaże jakie potrzebuje tereny, w zamian gmina przejęłaby skrawki gruntów, które są przy domach – zaproponował Marian Markiewicz, zastępca dyrektora KOWR, radny powiatowy.

– Jakie środki KOWR planuje przeznaczyć na utwardzenie dróg, Nie odważę się przejąć nieruchomości, które wymagają inwestowania. Za chwilę będziemy przekazywać kolejne 200-300 tysięcy złotych rocznie – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.

– Potrzebna jest inwentaryzacja i uregulowanie kwestii dotyczących przejęcia tych gruntów – wskazywał Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


Komentarze (10)

21-09-2019 15:27:51
Florian
Strażak ochotnik. Wszystko możliwe.Do tej pory raczej niczym szczegulnym sie nie popisał.
17-09-2019 21:26:25
Strażak ochotnik
Czy to prawda, że przewodniczący rady, strażak, dla odsobistych korzyści sprzedał się Pisowskiej propogandzie i dziś namawia do tego posłuszeństwa ochotników z OSP w gminie obiecując im złote góry?
15-09-2019 20:30:52
Ktos
Masz na myśli zarośnięte boiska na wioskach, kilkusetmetrowe ścieżki rowerowe tu itam w Kostrzynie, okrutnie drogą komunikację publiczną, tunel 10 razy droższy niż w Pobiedziskach , czy darmowy popkorn za publiczne pieniądze dla spragnionych igrzysk? Takie czasy nastały - Facebook, wszystko za darmo, bawmy się. Historia już to widziała. To się skończy. Niemiło. To się zawsze niemiło kończyło. Dla Was, spragnionych igrzysk.
14-09-2019 23:13:04
Mirek
Ktos. A co to zmienia? Jesteś za maluczki. Choć pisać nikt ci nie zabrania. Oni dla gminy zrobili więcej niż tobie się nawet wydawać by się mogło.
13-09-2019 19:15:51
Ktos
Do Mieszkaniec. Proszę pisać zgodnie z faktami. Nie ma 2 burmistrzów. Jest burmistrz oraz urzędnik zatrudnieniony przez burmistrza na stanowisku zastępcy. Urzędnik, który nie uzyskał w 2014 roku poparcia, żeby zostać radnym, a co dopiero burmistrzem.
13-09-2019 07:42:33
Zdzich
Do Mieszkaniec...Facet ty masz jakieś braki w psychice.Wszędzie wietrzysz spiski,każdy coś rozgrywa, wszystko jest tajne, konspiracja jakaś,i tylko ty Alfa i Omega wszystko rozgryzłeś.Chłopie na Braci Drzewiecki CH jest przychodnia zdrowia psychicznego,uderz tam,oni napewno cię wysłuchają i pomogą.Jakos dasz radę do wyborów samorządowych
12-09-2019 23:34:02
Mieszkaniec
Panowie Burmiszczowie przy wsparciu "pana przewodniczącego" rozgrywają wszystko. Z tych trzech ten jeden ogrywa wszystko i wszystkich, bo to wytrawny gracz. Ustawił sobie wszystko wedlug siebie i realizuje swoje wizje i pomysły. Kto jemu/im podskoczy? Ona? Albo ten niespełniony?
11-09-2019 13:27:14
Ktos
Poogladaj sobie pierwsze sesje i ataki na Panią oraz rozmiar złośliwości, który się wylał że strony rządzących a zrozumiesz. Na pierwszej sesji zabrali znakomitą większość pieniędzy z inwestycji w Siekierkach żeby Panią upokorzyc a teraz pykaja coś co sesję, żeby pokazać jacy oni są dobrze. Liczą że ludzie to kupią. Jak będzie, przekonamy się przy następnych wyborach. Nie mam zbyt wiele nadziei - ludzie kupią.
10-09-2019 19:48:08
WLKP
<Kto z kim przestaje, takim się staje>!
10-09-2019 12:38:49
iwo
Co takiego się nagle zmieniło, że Pani Dudzińska zaczęła uprawiać "wazeliniarstwo" wobec Panów Burmistrzów? Hmm.... Czyżby została właścicielką fabryki wazeliny?Żenada!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Festyn "Powitanie lata"
od godz. 17:00

07

lip

10:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
II Kostrzyński Bieg Kolorów dla dzieci

08

lip

Gułtowy
Gułtowskie Potyczki Poetów

14

lip

10:00
SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Bieg kolorów

27

lip

IWNO, Stara Cegielnia
Dziki bieg w polu - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: