Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Taki dzień tylko raz na cztery lata - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Taki dzień tylko raz na cztery lata
29-02-2024 06:00   Janusz Ludwiczak
O osobach urodzonych 29 lutego mówi się, że starzeją się raz na cztery lata. Dziś przypada dzień, który jest tylko w latach przestępnych. 29 lutego obchodzony jest też Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich.

Luty ma 28 dni, jednak raz na cztery lata rok kalendarzowy ma nie 365, lecz 366 dni. Dodatkowy dzień ma na celu umożliwiać dopasowanie roku kalendarzowego do roku zwrotnikowego.

Jednak dodatkowy dzień w roku przestępnym przypada między 23 a 24 lutego. Dodanie dnia powoduje przesunięcie numeracji następnych dni do końca miesiąca.

29 lutego jako ten sam dzień tygodnia powtarza się co 28 lat. Oznacza to, że czwartek 29 lutego przypadnie znów w 2052 r.

Zdarzyło się jednak, że kilkukrotnie istniał dzień... 30 lutego. Sytuacje takie miały jednak wyłącznie charakter lokalny, tj. dotyczyły każdorazowo tylko jednego kraju. W roku 1712 w Szwecji, w związku z rezygnacją z przejścia przez ten kraj na kalendarz gregoriański i wyrównaniem wynikłej z tej próby zmiany kalendarza różnicy w rachubie czasu, luty miał 30 dni.W ZSRR dwukrotnie luty miał 30 dni. Miało to miejsce w latach 1930 i 1931 i było związane z wprowadzeniem w tym kraju w 1929 roku nowego, rewolucyjnego kalendarza, wg którego każdy miesiąc, w tym luty, trwał 30 dni. W roku 1932 zrezygnowano częściowo z odmiennej rachuby czasu i powrócono do takiej długości miesięcy, jaka stosowana jest w kalendarzu gregoriańskim.

O osobach, które urodziły się 29 lutego mówi się żartobliwie, że starzeją się raz na cztery lata. A więc urodzony 29 lutego 1984 r. zamiast kończyć 40 lat powinien świętować dziś 10. urodziny.

Osoby, które urodziły się 29 lutego są rozsądne i opanowane. Lubią wypoczywać, wiele poświęcają dla swej wygody i korzyści. Mało aktywne, są za to przenikliwe, serdeczne, sympatyczne i mają wielu przyjaciół. Urodzeni 29 lutego mają niezwykłą intuicję, która pozwala im osiągnąć postawiony cel lub wyjść obronną ręką z każdej sytuacji. Prawdomówni, zrażają się i bezpowrotnie tracą zaufanie do osób, które ich zawiodły.

Osoby urodzone 29 lutego cechują się silną intuicją. Praktycznie dzięki niej potrafią w życiu dokonywać trafnych i udanych wyborów. Kierując się swoim wnętrzem mogą osiągnąć więcej, niż im się wydaje. Wysoko rozwinięta intuicja może skutkować nawet zdolnościami paranormalnymi. Nie prędko podejmują decyzje, gdyż starają się zachowywać ostrożność przy każdym dokonywanym wyborze. Dysponują silną osobowością, która wywiera mocny wpływ na innych. Zazwyczaj są to osoby bardzo towarzyskie, które muszą wręcz przebywać wśród ludzi. Muszą jednak uważać, gdyż izolacja od społeczeństwa może pogorszyć im nastrój. Nie mogą narzekać na złe samopoczucie, gdyż praktycznie zawsze czują się świetnie. W życiu starają się dążyć do poznania ukrytych prawd, dlatego bywają bardzo ciekawscy. Ich umysł jest zazwyczaj ścisły, ze względu na zdolności analityczne. Doskonale potrafią również oceniać prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożeń w życiu i w porę je wyeliminować.

29 lutego raz na cztery lata imieniny obchodzą Antonia, August, Dobrosiodł, Oswald i Roman.


29 lutego przypada również Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich, utworzony przez Europejską Federację Rodziców Pacjentów i Pacjentów z rzadkimi chorobami (EURORDIS) - w Polsce obchodzony od 2010 r. Dzień ten ustanowiono specjalnie 29 lutego, gdyż występuje on tylko raz na cztery lata i ma na celu ma na celu przypominać o bardzo rzadkich przypadkach chorób takich jak m.in. Zespół Pradera-Williego, chorobę Alexandra, Miopatię, chorobę Kennedy`ego, Homocystynurię, zespół Retta, Tibial Hemimelię, stwardnienie boczne zanikowe SLA, zespół Leigha, chorobę Huntingtona czy Mukopolisę-Charydozę. Do tej pory stwierdzono ponad sześć tysięcy rodzajów chorób rzadkich.

Na całym świecie żyje ponad 350 milionów osób z chorobami genetycznymi. W Europie na choroby rzadkie cierpi ok. 6% społeczeństwa, czyli ponad 30 mln osób. W Polsce choroby te mogą dotyczyć nawet 2 milionów ludzi i są praktycznie nieznane. Jeżeli wszyscy ludzie z chorobą genetyczną mieliby zamieszkać w jednym kraju, byłby to trzeci co do wielkości kraj na świecie.

Jest to bardzo różnorodna grupa chorób - różnią się objawami i skutkami, łączy je bardzo ciężki przebieg. Dotychczas zdiagnozowano blisko 6 tysięcy takich nietypowych schorzeń, lecz tylko około 5% może być skutecznie leczonych. Cierpią na nie osoby w każdym wieku, jednak aż 75% z nich dotyka dzieci.


Aktualności
Niezapominajka
14

wrz

15:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Polonia II Środa Wielkopolska

15

wrz

14:00
Janowo
Uroczystości patriotyczne - 81. rocznica zrzutu broni i sprzętu dla oddziałów AK

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła → przesunięte na 22 września

16

wrz

15:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji rolnictwa, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

17:00
GWIAZDOWO, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Jagodno - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

[ wszystkie ]

Sonda
Co sądzisz o lekcjach religii w szkołach publicznych?

Powinny pozostać w dotychczasowej formie

Należy ograniczyć do 1 godz. w tygodniu

Szkoła to nie kościół – powinny być w salkach katechetycznych


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: