Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rolnicy będą protestować – będą utrudnienia na DK92 - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Rolnicy będą protestować – będą utrudnienia na DK92
09-02-2024 04:27   Janusz Ludwiczak
W piątek od samego rana kierowcy muszą spodziewać się dużych utrudnień na drodze krajowej nr 92, a to w związku z protestem rolników.

Utrudnień należy spodziewać się już od godz. 7. Pierwsze ciągniki będą wjeżdżać do Kostrzyna od strony Wrześni, Giecza i Pobiedzisk.

Ok. godz. 8:30 rolnicy wyjadą z Kostrzyna z rejonu ulicy Granicznej i następnie drogą krajową nr 92 wjadą do Poznania, by na godz. 10:00 dotrzeć pod Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Tam zaplanowano główny protest, do którego przyłączą się rolnicy z innych części Wielkopolski.

– Protestujemy głównie, aby nagłośnić nasze problemy. Mamy 7 postulatów. Dwa główne z nich to odstąpienie od założeń zielonego ładu oraz całej polityki rolnej, która została napisana przez ludzi, którzy nie mają nic wspólnego z rolnictwem. Chcielibyśmy, by ta polityka rolna została napisana od nowa. Kolejnym powodem jest niesprawiedliwy import produktów rolno-spożywczych spoza Unii Europejskiej. Nie może być tak, że my mamy coraz bardziej wyśrubowane normy, musimy spełniać ich coraz więcej, co wiążę się z wyższymi kosztami. Sprowadza się towary chociażby z Ukrainy bez cła i kontroli, czy rozważa się nad wprowadzeniem umowy z krajami Ameryki Południowej – mówi w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Emil Lemański, rzecznik prasowy organizacji zrzeszającej rolników "Rola Wielkopolski".

Sporych utrudnień należy spodziewać się w samym Poznaniu.

– W piątek już od godziny 8:00 mogą pojawić się pierwsze utrudnienia na trasach wlotowych do Poznania, a w szczególności na ulicach: Bukowskiej, Dąbrowskiego, Głogowskiej, Obornickiej, Krzywoustego i Królowej Jadwigi. Natomiast na skrzyżowaniach przelotowych, zostanie utrzymany ruch poprzeczny na zasadzie śluz komunikacyjnych. Podczas zgromadzenia funkcjonariusze będą na bieżąco kierować ruchem oraz wskazywać możliwe drogi objazdu. W związku z tym apelujemy do wszystkich kierowców o zrozumienie oraz cierpliwość na drogach – informuje sierż. sztab. Łukasz Paterski z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

O godz. 12:00 rolnicy mają spotkać się z wojewodą. Zakończenie protestu planowane jest po południu i wtedy należy spodziewać się ponownych utrudnień, gdyż rolnicy będą wracać ciągnikami do swoich gospodarstw.


Komentarze (16)

12-02-2024 13:31:28
Biurowy
Zabrać dopłaty rolnikom i dać podwyżki unijnym biurokratom! [Wydatki administracyjne w Brukseli to TYLKO 10% budżetu -> grubo ponad 10 mld euro]
12-02-2024 09:28:28
@Kapitalista
Mocny dowcip... aż do łez. Po co krowy, które pierdzą, skoro mleko jest w Biedronce.
12-02-2024 07:30:20
Panteon
Rolnicy jako jedyna grupa nie bała się wyjść i zastrajkować przed tym co nas czeka. Niektórzy w poście już zauważyli jakie czekają nas zmiany. Do wszystkich, którzy nie są za dopłatami do rolnictwa - już od lipca będzie ciut drożej za prąd. A przez to wszystko pójdzie górę. Także niech nikt z obecnie później nie płacze, że drogo. Prócz tego należy rozróżnić, że obecnie mamy system ETS co oznacza Europejski System Handlu Emisjami. System ten jak już może część z was sobie zdaje sprawę, wpływa na koszty wytwarzania energii - elektrownie co pośrednio przekłada się na rachunki za prąd oraz za wytworzenie produktów energochłonnych tj. cement, hutnictwo itp. I pytanie do forumowiczów - czy słyszał ktoś o ETS2 i czego ma dotyczyć. Otóż ten rodzaj daniny będzie bezpośrednio dotyczył każdego z nas tj. transportu publicznego, osobistego, rolnictwa oraz naszych domów czy mieszkań a to w ramach Fit for 55. Nich każdy sobie odpowie czy w imię walki o klimat jest wstanie jeść gruz (tak drogie będzie dobre jedzenie albo tanie ale bardzo niezdrowe), mieszkać lub wynajmować bo niedługo na własne M będzie stać nielicznych (bez ciepełka 21 stopni). Tu nie ma miejsca na ekonomię jest tylko czas zniewolenia.
12-02-2024 06:41:48
Danuta
Zobaczcie jakie Ci rolnicy mają ciągniki na protestach. Wielkie z najwyższej półki, są piękne to prawda ale drogie w zakupie i utrzymaniu. Tak jest z całym wyposażeniem. Patrząc na średnią wielkość upraw czy aż tak duże są potrzebne? Analogicznie jak ktoś autem dojeżdża do pracy to jeśli zamiast ekonomicznego auta kupi piękne wielkie i drogie auto to w efekcie ma mniej pieniędzy dla siebie bo wydaje je na to auto. I co ma drogi blokować bo jest biedniejszy i inni mają mu do tego auta dołożyć? Niestety nie, musi zmienić swoje podejście do wydatków i minimalizować koszty zamiast emanować bogactwem. I tak powinno być z rolnikami a nie tylko daj, daj i daj. Rolnicy muszą zacząć myśleć jak poprawić swoją konkurencyjność i przestać wyciągać pieniądze od reszty społeczeństwa. Te protesty to właśnie wyciąganie ręki po kasę od innych ludzi bo rolnik chce mieć i już.
11-02-2024 17:37:30
Kapitalista
Po co nam rolnicy ze swoimi drogimi płodami, skoro wszystko i taniej mamy w lidlu?
10-02-2024 20:36:59
do NowoczesnyEkonomista
Podoba mi się twoja ironia tyle, że "twój" plan jest właśnie w sporej skali realizowany. Wystarczy tylko tak rozejrzeć się nawet kilka kilometrów od naszego UM w Kostrzynie i porównać co mamy dzisiaj a co tu było nawet te 10, 20 lat temu.. dzieje się dokładnie to o czym piszesz. Kto na tych magazynach był to wie co tam jest i skąd są pracownicy.. powoli już nowi mieszkańcy.. to bardzo duża skala zmian ale to idzie szybko i lawinowo. Czy uda się to zatrzymać?? Wątpię.
10-02-2024 20:25:47
EU
Przecież te protesty w wielu krajach to właśnie efekt demokracji i automatyzacji. Przez automatyzację na roli w EU coraz mniejszy procent ludzi pracuje w rolnictwie. To i w wyborach mniej jest rolników. Czyli demokratycznie inni obywatele nie będący rolnikami są w większości wyborczej i nie chcą popierać obecnego rolnictwa. Dlatego te zmiany i takie działanie polityków. To się w wielu krajach rolnikom nie podoba i stąd te protesty. Jednak ich źródło leży w automatyzacji rolnictwa i demokracji. Rolnicy goniąc za postępem technologicznym w dużej mierze sami doprowadzili do tej sytuacji trzeba to mówić otwarcie. Prosto mówiąc większość w wielu krajach nie chce już dopłacać do wybrańców w mniejszości. Chcą aby było taniej. W sklepach mamy spoza Europy pełno towarów np: owoce, sery, wina, ryż, makarony, przyprawy, nawet ryby, miody itd. i większość ludzi je kupuje. Bo nie są złe i nie są drogie. Prawda jest taka, że w skali świata mamy dużą nadprodukcję żywności. Mnóstwo jej jest niestety bezsensownie wyrzucane i nadużywane. Głód to nie kwestia braku żywności tylko jej nierównej dystrybucji. Rolnicy uważają, że zmiany na świecie ich nie powinny dotykać. Nic bardziej mylnego świat nigdy tak szybko się jeszcze nie zmieniał i to dotknie wszystkich. Chyba nie jesteśmy sobie w stanie nawet wyobrazić w jakim świecie będziemy żyli za kilka lat..
10-02-2024 19:05:04
@Ekonomia
To samo powiesz rolnikom z: Niemiec, Francji, Hiszpanii, Holandii, Belgi, Grecji i Rumunii?
10-02-2024 18:44:08
Henryk
Po prostu mamy w kraju dużo ludzi, którzy sami nie potrafią logicznie myśleć, wierzą potem w takie dyrdymały protestujących. Wierzą w to co im inni mówią. Jakby zwykli ludzie pracujący na etatach i za ciężko zarobione pieniądze spłacający jedynie kawalerkę w kredycie bo na więcej ich nie stać zobaczyli ile pieniędzy mają dopłacane rolnicy na różne rzeczy to może by się w końcu obudzili. Ludzie te dopłaty nie biorą się z nikąd tylko z naszych podatków. Do tego rolnicy mają KRUS, niskie podatki itd. Rolnicy to po kościele jedna z najbardziej rozpieszczonych grup. Jeden taki traktor jest droższy jak mieszkanie ba często majątek całych rodzin, a rolnik ciągle płacze, ręce wyciąga i lamentuje dajcie mi jeszcze a do tego zlikwidujcie mi jakąkolwiek konkurencję. Płaćcie ciemnoto drogo kupujcie tylko u mnie byle bym sobie kabzę napchał. Bo "chłop potęgą jest i basta", oj nie te czasy mijają!!! Dość tego!!! Niech żyje wolny rynek!!!
10-02-2024 18:30:19
NowoczesnyEkonomista
Ja proponuję podziałkować wszystkie pola w Polsce i sprzedawać bliźniaki napływowym, którzy przez 30 lat je będą spłacać z pensji z ekonomicznie uzasadnionej pracy w magazynach (płodów rolnych z zagranicy). Wtedy wszyscy będą zadowoleni!
10-02-2024 16:35:53
HW
Może inni ludzie w ramach swoich racji i utrudnienia życia innym powinni w ramach protestu blokować w odpowiednim czasie rolnikom dostęp do pola. Rolnicy zachowują się skandalicznie wobec innych ludzi.
10-02-2024 14:46:29
Małgorzata
Ja się zgadzam z Ekonomią, to nie podejście bezduszne tylko zdroworozsądkowe. Dla przykładu nie mamy w Polsce wielkich złóż ropy naftowej ale surowiec kupujemy po cenach rynkowych i nikt się temu nie dziwi. Są inne droższe procesy pozyskiwania paliw ale nikt ich nie chce bo są droższe od rynkowych. To normalne. Albo dla przykładu takie banany czy mandarynki. U nas nie rosną a mamy je w sklepach i to często taniej od naszych jabłek.. Jak czegoś nie produkujesz to nie oznacza, że tego nie kupisz. Czasem nawet kupisz taniej bo ktoś robi to lepiej, efektywniej. Tak jest z bardzo dużą ilością zasobów. Kupujesz po jak najlepszych cenach rynkowych. Dlaczego zatem obywatele mają dokładać do produkcji droższej żywności , bo ktoś chce sobie zarobić? Nie opłaca się to niech tego nie robią a nie ciągle jęczą, że inni mają do nich dokładać. Potem się dziwimy, że podatki rosną. No rosną jak trzeba do nich ciągle dokładać. Ludzie chcieli kapitalizmu i wolnego rynku to niech tak będzie a nie robimy jakieś święte krowy z komuny 2.0. Już mieliśmy w Polsce system ekonomiczny oparty głównie o obrót wewnętrzny i ten system padł z hukiem. Lepiej niech się rolnicy zastanowią co mogą produkować dobrze i tanio aby byli konkurencyjni i to nie tylko w kraju. Ludzie powinni mieć wybór a nie być zmuszani do wyższych płatności!
10-02-2024 09:36:26
@Ekonomia
Piszesz z punktu widzenia bezdusznej korporacji. Nie mając możliwości zapewnienia ludziom chleba (czytaj: nie masz rolników, którzy wyprodukują zboże) jesteś skazany na dyktat korporacji. Chleb jest więcej wart niż pieniądze. A zauważ, że aby chleb był tani, to rolnik nie dostaje za zboże dużo. Gdyby rolnicy się postawili to miałbyś ekonomię i głód.
10-02-2024 09:29:48
@ekonomia
Zgadzam się w 100%!!! Jak biznes nie jest opłacalny to nie można rękoma rządu ściągać pieniędzy z reszty społeczeństwa aby im do biznesu dołożyć. To przypomina PGR i plan centralny. Może lepiej niech rząd zapyta i rozliczy rolników z ich efektywności i rentowności. Nie umiesz zarobić w wolnym rynku to wypadasz, proste. Dość dopłacania z ogólnej kasy do wybrańców! Chcemy wolnego rynku i dobrych cen dla zwykłych ludzi a nie wiecznego dopłacania w sumie z naszych kieszeni. Jesteśmy rolniczo słabi przez położenie geograficzne: mamy słabe ziemie, bardzo krótki okres wegetacyjny, niższe temperatury i dość sucho. To nie są dobre warunki na rolnictwo i trzeba sobie z tego zdać sprawę.
09-02-2024 22:40:46
Ekonomia
Tak czysto ekonomiczne. Cały naród płaci wysokie podatki. Ci na umowach o pracę realnie i proporcjonalnie największe. Rolnicy sporo mniejsze. Z tych wszystkich podatków wpłacamy pieniądze do kasy UE. UE wypłaca z tej kasy dopłaty do rolników. Niestety rolnicy pomimo tych dopłat są dużo mniej konkurencyjni od innych krajów nawet UA. To może nie warto do rolnictwa tyle dopłacać i niech się rolnicy przebranżowią. W końcu dopłacamy do rolników wszyscy. Patrząc na ciągniki na protestach i ich wartość to mają pokaźne majątki na start w innej dziedzinie albo niech idą na etat i zobaczą jak to jest kiedy patrzysz na kwitek od pensji i widzisz ile zabiera ci państwo. Ekonomiczne takie bronienie rolnictwa to bzdura. Niby to wolny kraj to chcę mieć wybór od kogo i za ile kupię żywość a nie, że protestami i obostrzeniami próbuje się narzucić tylko jedną opcję. To nie jest żadna wolność gospodarcza tylko wprowadzanie monopolu na siłę. Walczyć należy o wolność a nie o monopol i sztuczne regulacje dla zysku nielicznych ze stratą dla większości!!!
09-02-2024 10:28:31
NieRolnik
Popieram!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

18:30
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Przemysław Poznań
- zakończenie sezonu

21

cze

IWNO, Park Mielżyńskich
Wianki - powitanie lata
w godz. 17:00-24:00

22

cze

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert Martyny Pruszyńskiej

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro2024?

TAK

NIE

Nie interesuje mnie to


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: