Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Oddali ponad 12 litrów dla potrzebujących - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Oddali ponad 12 litrów dla potrzebujących
27-08-2022 15:31   Janusz Ludwiczak
37 osób zgłosiło się do piątkowej akcji poboru krwi, która odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

Jak już informowaliśmy stan zapasów krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu jest zatrważający. Jeszcze w czwartek brakowało krwi dwóch grup ujemnych: 0 i B, a bardzo niskie są zasoby "zerówki dodatniej". Obecnie w banku RCCKiK nadal jest stan niski krwi 0 Rh–.

W piątek w sali "Kostrzynianka" odbyła się trzecia w tym roku akcja poboru krwi, którą zorganizował Kostrzyński Klub Honorowych Dawców Krwi przy PCK.

W sumie zgłosiło się 37 osób, z czego najcenniejszym darem życia mogło podzielić się 28 dawców.

– W sumie pozyskano 12,200 ml krwi. Najstarsza osoba oddająca krew miała 62 lata, a najmłodszy dawca – 19 lat. Zgłosił się do nas też dawca, który krew oddaje od 1995 roku – wylicza Dariusz Hertel, z Kostrzyńskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi przy PCK.

A dlaczego warto oddać krew? Oto zapytaliśmy samych dawców.

– Krew oddaję już dłuższego czasu. Mogę dzięki temu komuś pomóc, bo kiedyś ja mogę też potrzebować krwi, a nie da się jej wyprodukować – przekonuje Natalia Kusik.

– Krew oddaje od 2012 roku, chciałem pomóc innym, którzy tej krwi potrzebują, zwłaszcza w wyniku wypadków drogowych – wskazuje Przemysław Dziublewski.

Nie wszyscy jednak mogą oddać krew. Najpierw przeprowadzany jest wywiad lekarski.

– Na pewno oddanie krwi wykluczają choroby przewlekłe. Dyskwalifikuje też astma czy cukrzyca. Również jest przeciwwskazanie dla osób z niedoczynnością tarczycy. Wyklucza również przyjmowanie leków z wyjątkiem nadciśnieniowych – wyjaśnia lek. Kinga Maciągowska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Krwi nie można oddać też po wizycie u stomatologa.

– Niestety oddanie krwi jest niemożliwe po wykonaniu wyrwania zęba, szycia ran czy leczeni kanałowym – objaśnia lek. Kinga Maciągowska.

Krwi nie można oddać również miesiąc po przechorowaniu covid-u.

– Niestety otyłość zdecydowanie wyklucza oddanie krwi. Jeżeli BMI dawcy wynosi powyżej 35 dawca musi zrezygnować – tłumaczy lek. Kinga Maciągowska.

Samo oddanie krwi zajmuje od 5 do 12 minut. Pobierane jest 450 ml krwi, a oddając krew możemy pomóc drugiej osobie, która jest w ciężkim stanie i potrzebuje tej krwi na już, chociażby w przypadku osób rannych po wypadku.

Ponadto oddając krew można również otrzymać 8 czekolad, sok i dwa dni wolne od pracy.

Kolejna akcja honorowego poboru krwi w "Kostrzyniance" odbędzie się dokładnie w Katarzynki – w piątek, 25 listopada w godz. od 8:30 do 14:00.


Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Dzień Krwiodawcy

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

maj

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
"Wyspy kanaryjskie znane, a może nieznane" - spotkanie z kapitanem jachtowym Jackiem Podgórskim

03

cze

GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Hetman Orchowo

SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Festyn rodzinny

04

cze

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Koziołek Poznań

17

cze

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Festyn Bajkowy
• tor przeszkód XXL
• foodtrucki
• bajeczne konkurencje
• koncerty i potańcówka
• loteria fantowa z biletami do Energylandii

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: