Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"InfoKostrzyn2019" - plebiscyt podsumowanie roku

Likwidacja przejazdów i budowa tunelu oraz sprawa byłego proboszcza najważniejszymi wydarzeniami 2019 r.

32,54% naszych Czytelników biorących udział w plebiscycie "INFOKOSTRZYN2019 - gminne podsumowanie roku" uznało, że najważniejszym wydarzeniem minionego roku była likwidacja dwóch przejazdów kolejowych w Kostrzynie i rozpoczęcie budowy tunelu. Na drugim miejscu znalazł się sprawa byłego już proboszcza parafii w Czerlejnie, który umawiał się na seks z innym mężczyzną i chciał kupić narkotyki. Wśród osób biorących udział w naszym plebiscycie rozlosowaliśmy "Kalendarze kostrzyńskie 2020".

W 20. dniu 2020 roku zaprosiliśmy Państwa do udziału w naszym plebiscycie. Sporo się działo w minionym roku, dlatego wybraliśmy 10 najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w gminie Kostrzyn. Przez cały ubiegły tydzień czekaliśmy na Państwa głosy.

Uczestnicy naszego plebiscytu uznali, że najważniejszym wydarzeniem minionego roku było zlikwidowanie dwóch przejazdów kolejowych w Kostrzynie i rozpoczęcie budowy tunelu (32,54% głosów).
W połowie maja definitywnie zostały zlikwidowane przejazdy przez tory kolejowe na ul. Grunwaldzkiej i Powstańców Wlkp. Kierowcy mają do dyspozycji tylko jeden przejazd w kierunku Ignacewa (w ciągu ulic Warszawskiej i Kórnickiej) lub mogą korzystać z wiaduktu w ciągu ekspresowej S5, a piesi mają do dyspozycji praktycznie tylko przejście podziemnego pod stacją kolejową. Równocześnie ruszyła budowa tunelu pod linią kolejową, który połączy centrum miasta z osiedlami w południowej części Kostrzyna. W sumie cała inwestycja kosztować będzie blisko 54 mln zł i ma być gotowa na przełomie tego i 2021 roku.

Na drugim miejscu znalazła się sprawa byłego już proboszcza parafii w Czerlejnie, który umawiał się na seks z innym mężczyzną i chciał kupić narkotyki (26,19% głosów).
W sierpniu wybuchł skandal z ks. kan. Sławomirem Andreé, ówczesnym proboszczem Parafii NMP Wniebowziętej w Czerlejnie. W internecie opublikowana została rozmowa, podczas której duchowny umawia się na seks z innym mężczyzną. W trakcie rozmowy kapłan nie tylko ujawnia swoje preferencje seksualne, ale również chce zdobyć narkotyki. Proboszcz został odwołany, a zastąpił go ks. Tomasz Kozica, dotychczasowy dyrektor administracyjny Arcybiskupiego Seminarium Duchownego.

Z kolei trzecim najważniejszym wydarzeniem było: "Do Kostrzyna wróciło jezioro".
W zbiorniku wodnym przy Cieku Strumień taplają się kaczki, a ulica Wrzesińska została połączona z Estkowskiego nową ścieżką pieszo-rowerową. W maju dobiega końca rewitalizacja obszaru przy placu Kurdeszowym. Inwestycja kosztowała blisko pół miliona złotych.

Wśród uczestników plebiscytu i osób głosujących rozlosowaliśmy "Kalendarze kostrzyńskie 2020" – 14-stronicowy, ilustrowany różnymi zdjęciami z miasta i gminy Kostrzyn kalendarz, który został wydany przez portal InfoKostrzyn.pl. W drugiej edycji kalendarza można znaleźć zdjęcia prezentujące architekturę i detale.

Wyniki plebiscytu "INFOKOSTRZYN2019 – gminne podsumowanie roku":

  1. Z trzech przejazdów w Kostrzynie został jeden. Ruszyła budowa tunelu – 32,54% (41) głosów
  2. Proboszcz parafii w Czerlejnie umawiał się na seks z innym mężczyzną i chciał kupić narkotyki – 26,19% (33) głosów
  3. Do Kostrzyna wróciło jezioro – 15,87% (20)
  4. W Kostrzynie znaleziono balon, który przeleciał ponad 900 km. Wysłali go nowożeńcy z Metzingen – 7,94% (10)
  5. "Z Maryją w nowe czasy" – Obraz Jasnogórski w Kostrzynie – 6,35% (8)
  6. Radny Marek Kowalski co tydzień protestował "przeciwko odwlekaniu budowy bezpiecznego dojścia" na stację Gułtowy – 3,97% (5)
  7. Narodził się Gutek – 3,17% (4)
  8. Wybory sołeckie – 2,38% (3)
  9. Mieszkaniec Wróblewa wyhodował gigantyczne dynie – 1,59% (2)
  10. W Czerlejnku powstało mini muzeum rolnictwa – 0% (0 głosów).

"Kalendarze kostrzyńskie 2020" otrzymują:
• Krzysztof Profeta
• Maciej Kaczkowski
• Marlena Kędzierska
• Michał Napierała
• Jadwiga Mechowicz
• Patrycja Kaczmarek
• Bartosz Kozakowski
• Maciej Nowak
• Izabela Wysocka
• Mateusz Tokarski

Laureatom gratulujemy. Nagrody wyślemy pocztą.

Dziękujemy za udział w plebiscycie "INFOKOSTRZYN2019 – gminne podsumowanie roku".

Najważniejsze wydarzenia 2019 roku (w porządku chronologicznym):

    Wybory sołeckie
Na przełomie lutego i marca odbyły się wybory sołeckie, w których wzięło udział łącznie 1209 osób spośród 8545 mieszkańców sołectw. W wyniku wyborów zmieniło się siedmiu sołtysów, a 13 nowo wybranych sołtysów stanowią panie.
ZOBACZ WIĘCEJ: Zakończyły się wybory sołeckie. Zmieniło się siedmiu sołtysów. Zagłosowało 14% mieszkańców wsi
  Do Kostrzyna wróciło jezioro
W zbiorniku wodnym przy Cieku Strumień taplają się kaczki, a ulica Wrzesińska została połączona z Estkowskiego nową ścieżką pieszo-rowerową. W maju dobiega końca rewitalizacja obszaru przy placu Kurdeszowym. Inwestycja kosztowała blisko pół miliona złotych.
ZOBACZ WIĘCEJ: Do Kostrzyna wróciło jezioro. Rewitalizacja Cieku Strumień dobiega końca
  W Czerlejnku powstało mini muzeum rolnictwa
Jak wygląda dołownik konny, do czego służył opielacz konny, czym jest maneż pałąkowy i jaka była niegdyś praca w rolnictwie będzie można przekonać się w Czerlejnku. Przy świetlicy wiejskiej powstało mini muzuem, w którym prezentowana jest wystawa maszyn rolniczych z duszą.
ZOBACZ WIĘCEJ: Przy świetlicy wiejskiej w Czerlejnku otwarte zostanie mini muzeum maszyn rolniczych
  Z trzech przejazdów w Kostrzynie został jeden. Ruszyła budowa tunelu
W połowie maja definitywnie zostały zlikwidowane przejazdy przez tory kolejowe na ul. Grunwaldzkiej i Powstańców Wlkp. Kierowcy mają do dyspozycji tylko jeden przejazd w kierunku Ignacewa (w ciągu ulic Warszawskiej i Kórnickiej) lub mogą korzystać z wiaduktu w ciągu ekspresowej S5, a piesi mają do dyspozycji praktycznie tylko przejście podziemnego pod stacją kolejową.
Równocześnie ruszyła budowa tunelu pod linią kolejową, który połączy centrum miasta z osiedlami w południowej części Kostrzyna. W sumie cała inwestycja kosztować będzie blisko 54 mln zł i ma być gotowa na przełomie tego i 2021 roku.
ZOBACZ WIĘCEJ: Z trzech przejazdów został jeden. Z centrum Kostrzyna na południe można przejechać tylko Kórnicką
ZOBACZ WIĘCEJ: Jak radzą sobie Kostrzynianie po zlikwidowaniu dwóch przejazdów {SONDA ULICZNA}
ZOBACZ WIĘCEJ: Postępują prace przy budowie tunelu pod linią kolejową oraz układu drogowego
  "Z Maryją w nowe czasy" – Obraz Jasnogórski w Kostrzynie
Na przełomie czerwca i lipca we wszystkich parafiach miała miejsce peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Nawiedzenie kopii ikony rozpoczynało się procesją uliczną, po czym msze św. odprawiał biskup. Przez całą noc i następnego dnia w świątyni odbywały się czuwania modlitewne, a o północy sprawowano pasterkę maryjną. Następnego dnia odprawiono cztery msze św. Podczas nawiedzenia wierni mogli przed kościołami nabyć zdjęcia z uroczystości w cenie 3 złotych oraz dewocjonalia.
Nawiedzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej odbyło się pod hasłem "Z Maryją w nowe czasy". Jak podkreśla arcybiskup Stanisław Gądecki "Nawiedzenie to czas, w którym wierni mogą złożyć swoje życie – troski i radości – przed łaskawym Obliczem Matki i Królowej oraz nabrać sił do pracy nad sobą. Nawiedzenie ma dopełnić dzieła Jasnogórskich Ślubów Narodu i obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski oraz powołania do istnienia biskupstwa w Poznaniu".
ZOBACZ WIĘCEJ: "Z Maryją w nowe czasy" – Obraz Jasnogórski w Kostrzynie {>FILM}
  Radny Marek Kowalski co tydzień protestował "przeciwko odwlekaniu budowy bezpiecznego dojścia" na stację Gułtowy
– Inwestycja jest odwlekana po raz kolejny. Rozmowy na temat budowy ścieżki prowadzone są od 2002 roku, kiedy jestem radnym, toczyły się za kadencji burmistrza Markiewicza, później za kadencji Iwańskiego, teraz po raz kolejny za kadencji burmistrza Matyska. Codziennie dziesiątki osób chodzi pieszo na pociąg, ta ścieżka jest bardzo potrzebna – mówił Marek Kowalski, który 1 lipca rozpoczął protest na stacji kolejowej w Gułtowach.
W połowie sierpnia protest został zakłócony, zerwane zostały banery radnego. W końcu 18 września radny Marek Kowalski postanowił zawiesić protest.
ZOBACZ WIĘCEJ: Rozpoczął się protest "przeciwko odwlekaniu budowy bezpiecznego dojścia" na stację Gułtowy {>FILM}
ZOBACZ WIĘCEJ: Radny Marek Kowalski zawiesił protest w Gułtowach
  Proboszcz parafii w Czerlejnie umawiał się na seks z innym mężczyzną i chciał kupić narkotyki
W sierpniu wybuchł skandal z ks. kan. Sławomirem Andreé, ówczesnym proboszczem Parafii NMP Wniebowziętej w Czerlejnie. W internecie opublikowana została rozmowa, podczas której duchowny umawia się na seks z innym mężczyzną. W trakcie rozmowy kapłan nie tylko ujawnia swoje preferencje seksualne, ale również chce zdobyć narkotyki. Proboszcz został odwołany, a zastąpił go ks. Tomasz Kozica, dotychczasowy dyrektor administracyjny Arcybiskupiego Seminarium Duchownego.
ZOBACZ WIĘCEJ: Proboszcz parafii w Czerlejnie umawiał się na seks z innym mężczyzną i chciał kupić narkotyki
ZOBACZ WIĘCEJ: Ks. kanonik Sławomir Andree został odwołany. Parafia w Czerlejnie będzie miała nowego proboszcza
ZOBACZ WIĘCEJ: Były proboszcz parafii z Czerlejna nie uszanował decyzji arcybiskupa. Ks. Sławomir rzucił sutannę?
  Narodził się Gutek
Już po raz szesnasty odbyły się "Qultowe Gułtowy". Podczas święta Gułtów zaprezentowano Gutka, czyli oficjalną maskotkę wsi. Gutek powstał w wyniku ogłoszonego w połowie stycznia konkursu. Organizatorzy nie stawiali wymagań. Dowolna byłą technika, projekt można było wykonać nawet odręcznie na zwykłej kartce papieru. Jury, w skład którego zasiesli m.in. sołtys Gułtów i proboszcz miejscowej parafii zdecydowali, że oficjalną maskotką Gutką będzie projekt autorstwa Alicji Chojnackiej.
ZOBACZ WIĘCEJ: Narodził się Gutek {>FILM, ?GALERIA ZDJĘĆ}
  Mieszkaniec Wróblewa wyhodował gigantyczne dynie
– Nie, był to mój dopiero pierwszy rok uprawy. Wcześniej nie interesowałem się uprawą warzyw – mówi Mateusz Goździcki, który wyhodował kilka gigantycznych dyń, z których największa waży aż 320,5 kilograma.
29 września w Grzybnie, w powiecie śremskim mieszaniec Wróblewa otrzymał trzecie miejsce za wyhodowanie gigantycznych dyń.
ZOBACZ WIĘCEJ: "To był dopiero pierwszy rok uprawy" – mieszkaniec Wróblewa wyhodował gigantyczne dynie
  W Kostrzynie znaleziono balon, który przeleciał ponad 900 km. Wysłali go nowożeńcy z Metzingen
W przededniu Święta Niepodległości i 768. rocznicy nadania praw miejskich na polu tuż przed Kostrzynem, Ewa Wróbel wraz ze swoją córką znalazła balon wraz z doczepioną kartką, która została zaadresowana w Metzingen, w zachodnich Niemczech, kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Francją i Szwajcarią. Balon przeleciał ponad 900 kilometrów.
ZOBACZ WIĘCEJ: W Kostrzynie znaleziono balon, który przeleciał ponad 900 km. Wysłali go nowożeńcy z Metzingen


Nagrody w konkursie ufundowali:


Pieczątki Poligrafia "Uvopex"


InfoKostrzyn.pl - gminny portal informacyjny

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

maj

19:30
CZERLEJNO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Czerlejno

21

maj

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Wróblewo

19:00
TARNOWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Tarnowo

22

maj

17:00
WĘGIERSKIE, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Węgierskie

19:00
CZERLEJNKO, świetlica wiejska, ul. Jesionowa 23
Wybory sołeckie - Sołectwo Czerlejnko

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: