Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

82 szachistów zagrało o puchar przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
82 szachistów zagrało o puchar przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
09-10-2019 00:30   Janusz Ludwiczak
W sobotę w hali Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Piasta w Kostrzynie odbyły się IX Mistrzostwa Szachowe o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Do rywalizacji przystąpiło 82 zawodników podzielonych na cztery kategorie: do lat 8, 12 i 16 oraz w kategorii open. Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim siedmiorundowym (wyjątek stanowiła grupa do lat 16, w której było pięć rund) z tempem gry 15 minut na partię dla zawodnika.

Organizatorem turnieju była Gmina Kostrzyn wraz z Uczniowskim Klubem Sportowym "Goniec" Kostrzyn oraz Szkołą Podstawową nr 1 a także przy współpracy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

– Do rywalizacji przystąpiło 82 zawodników podzielonych na cztery kategorie : do lat 8, do lat 12, do lat 16, open. Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim siedmiorundowym (wyjątek stanowiła grupa do lat 16, w której było pięć rund) z tempem gry 15 minut na partię dla zawodnika – wyjaśnia Piotr Smoliński z Uczniowskiego Klubu Sportowego Goniec Kostrzyn.

W kategorii najmłodszej do lat 8 najlepszy okazał się Michał Górecki z LKS "Chrobry" Gniezno. Wśród szachistów do 12 lat pierwsze miejsce zajął Kornel Garwacki z UMKS "Na Pięterko" z Poznania, a w grupie do lat 16 zwyciężył Filip Łąkowski z UKS "Goniec" Kostrzyn. Z kolei w grupie open na podium znalazł się Mateusz Różański z Wielkopolskiego Klubu Szachowego.

Dla wszystkich zawodników przygotowano słodki poczęstunek. Najlepsi z nich otrzymali medale, dyplomy i nagrody rzeczowe, a zwycięzcy grup dodatkowo puchar. W grupie najmłodszej wszyscy otrzymali nagrody pocieszenia.

W czasie trwania turnieju eksponowana była wystawa Muzeum Archeologicznego w Poznaniu pod tytułem "Szachy w średniowieczu - średniowiecze w szachach".

– Zaprezentowano plansze przedstawiające historię powstania szachów i różne ciekawostki z nimi związane. Wśród eksponatów zobaczyć można było m.in. wierną kopię słynnych szachów sandomierskich oraz kopię szachów ze szkockiej wyspy Lewis. Te pierwsze pochodzą z XII w. a odkryte zostały w 1962 r. podczas badań wykopaliskowych na Wzgórzu św. Jakuba w Sandomierzu. Wykonano je z poroża jelenia. Drugie pochodzą z podobnego okresu, wyrzeźbione zostały z kłów morsa. Wystawa możliwa była z inicjatywy przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn Grzegorza Banaszaka oraz dzięki uprzejmości kierownik Rezerwatu Archeologicznego Genius loci, Agnieszki Stempin – zaznacza Piotr Smoliński.

IX Mistrzostwa Szachowe o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn – WYNIKI:

Grupa do lat 8 (37 zawodników)
I m. Michał Górecki - LKS „Chrobry” Gniezno
II m. Jakub Pabiszczak – MUKS MDK Śródmieście Wrocław
III m. Paweł Korbacz - UMKS „Na Pięterku” Poznań
XVII m. – Tymoteusz Wrzyszcz (UKS „Goniec” Kostrzyn) – najlepszy zawodnik z gminy Kostrzyn

Grupa do lat 12 (25 zawodników)
I m. Kornel Garwacki - UMKS „Na Pięterku” Poznań
II m. Lena Frąckowiak - LKS „Chrobry” Gniezno
III m. Oskar Radwański - LKS „Chrobry” Gniezno
XV m. Szymon Banaszak (UKS „Goniec” Kostrzyn) – najlepszy zawodnik z gminy Kostrzyn

Grupa do lat 16 (6 zawodników)
I m. Filip Łąkowski - UKS „Goniec” Kostrzyn
II m. Piotr Franc - UMKS „Na Pięterku” Poznań
III m. Jagna Smolińska - UKS „Goniec” Kostrzyn

Grupa open (14 zawodników)
I m. Mateusz Różański – Wielkopolski Klub Szachowy
II m. Jakub Zgarda - MUKS „Wieża Kórnicka” Kórnik
III m. Kordian Adamczyk – Korzybie
IV m. Mikołaj Nowaczyk – najlepszy zawodnik z gminy Kostrzyn reprezentujący KSz LECH-WSUS Poznań
V m. Mikołaj Spiżewski - UKS „Goniec” Kostrzyn


Fot: Krzysztof Łąkowski, Piotr Smoliński

ZOBACZ TAKŻE: Biegając grali w szachy

Komentarze (2)

24-12-2019 17:41:40
REDAKCJA
@Mateusz: Forma znalazł się na podium jest poprawna. Proszę sprawdzić w słowniku PWN i porozmawiać z polonistami. Pozdrawiam życząc spokojnych świąt
24-12-2019 14:27:50
Mateusz
Do lat 8 najlepszy .Do lat 12 I msc. zajął DO lat 16 Zwyciężył "Z kolei w grupie open na podium znalazł się Mateusz Różański " znalazł się ? tzn ,że wcześniej się zgubił ? a potem znalazł ??? Trochę słabo jak na 8-letniego zwycięzcę turnieju w najstarszej grupie open !!! Z poważaniem Mateusz R.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

cze

Gmina Kostrzyn
Wybory prezydenckie
w godz. 7:00-21:00

25

lip

Siedleczek, figurka
Bieg do Nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

28

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na białaczkę
w godz. 8:30-14:00

13

wrz

Iwno
V Bieg Pieczonej Pyry - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

25

paź

DRZĄZGOWO, świetlica wiejska
Leśne Grzybobieganie - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborach prezydenckich?

TAK - zagłosuję tradycyjnie w lokalu

TAK - zagłosuję korespondencyjnie

NIE - nie wezmę udziału w wyborach


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: