Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Stoldrew od pół roku nie zapłacił pracownikom. Inspekcja pracy nie może skontrolować firmy - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Stoldrew od pół roku nie zapłacił pracownikom. Inspekcja pracy nie może skontrolować firmy
25-09-2019 07:40   Janusz Ludwiczak
Od kwietnia pracownicy firmy Stoldrew, którzy w Brzeźnie m.in. dla Ikea produkowali elementy z drewna, wciąż nie otrzymali zaległych wynagrodzeń. Inspekcja pracy nie może skontrolować pracodawcy, gdyż nie ma z nim kontaktu. Sprawa ma trafić do prokuratury.

O problemach pracowników Stoldrewu informowaliśmy w połowie lipca, o czym więcej w artykule: Brzeźno: Stoldrew złożył wniosek o upadłość. Firma zalega od 3 miesięcy z wypłatami dla pracowników.

Firma od pół roku nie wypłaciła pracownikom zaległych wypłat.

– Wynagrodzenia nie otrzymaliśmy od kwietnia. Nie mamy nawet świadectw pracy. Nie mamy kontaktu z nikim, nawet z księgową, u której były zostawione papiery. Od ochroniarza dowiedziałam się, że wszystkie dokumenty zostały wywiezione z zakładu pracy. Mamy informacje od syndyka, że mają być sprzedawane maszyny, ale uzyskane fundusze zapewne pójdą na pokrycie długów w zakładzie a nie na nasze pensję – żali się Katarzyna Desecka, która od prawie dwóch lat pracowała w zakładzie Stoldrewu w Brzeźnie.

Na początku czerwca Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu nakazał firmie Stoldrew niezwłocznie wypłacić zaległe wynagrodzenia wszystkim pracownikom na łączną kwotę ponad 663 tysięcy złotych.

– Według ustaleń inspektora pracy zaległości płacowe w firmie Stoldrew występują od miesiąca kwietnia 2019 r. i dotyczą wszystkich 166 pracowników. Do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu wpłynęło kilkadziesiąt skarg dotyczących niewypłacenia wynagrodzenia. Zakończona przez inspektora pracy kontrola skutkowała skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie osoby odpowiedzialnej za stwierdzone naruszenia prawa. Maksymalna kara grzywny za wykroczenia przeciwko prawom pracownika wynosi 30 tysięcy złotych – tłumaczył Jacek Strzyżewski, główny specjalista Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu.

Problem w tym, że inspekcja pracy nie może skontrolować pracodawcy.

– Inspektorzy nie mogą zastać pracodawcy. Do sądu skierowaliśmy wniosek o ukaranie przedsiębiorcy. Prowadzimy ciągle działania w tej sprawie. Jeżeli nie będzie możliwości przesłuchania i identyfikacji pracodawcy to wtedy skierujemy wniosek do prokuratury – zapowiada Jacek Strzyżewski, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu.

Stoldrew powstał w 2011 roku.

– W samym Brzeźnie pracowało ok. 120 osób. W większości robiliśmy towar dla Ikei, m. in. listewki, wyposażenie mebli czy stelaże do wina. Przed upadłością zakład podpisał umowę z inną firmą, dla której robiliśmy podstawy dla trumien. Chwytali się wszystkiego, ale szkoda, że nie zapłacili nam, pracownikom za uczciwie wykonaną pracę – wskazuje Katarzyna Desecka, była pracownica Stoldrewu.

W maju firmę zakupił fundusz inwestycyjny Fusion Park sp. z o.o. Jak sprawdziliśmy w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) spółka Stoldrew jest obecnie w restrukturyzacji. Oznacza to, że nowi właściciele próbują ratować zakład.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

lut

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie Komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

20

lut

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
"Wenezuela - kraj utracony" - spotkanie z podróżniczką Renatą Matusiak

21

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na hemofilię
w godz. 8:30-14:00

25

lut

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Zimbabwe i Malawi są OK?" - spotkanie z podróżnikiem, fotografem i miłośnikiem Afryki Robertem Gondekiem

28

lut

18:00
TRZEK, świetlica wiejska
Warsztaty budowania domków dla ptaków
Zapisy: tel. 608 215 384 lub e-mail: info@trzek.pl

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w centrum Kostrzyna powinna powstać strefa płatnego parkowania? ►więcej szczegółów

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: