Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mieszkańcy Iwna żegnają wieloletniego proboszcza - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Mieszkańcy Iwna żegnają wieloletniego proboszcza
16-07-2019 22:01   Janusz Ludwiczak
We wtorek wieczorem w kościele NMP Szkaplerznej w Iwnie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w sobotę ks. kan. Remigiusza Pieprzyka, który przez 36 lat był proboszczem.

Ksiądz kanonik Remigiusz Pieprzyk urodził się 29 września 1935 roku w Kobylinie w powiecie krotoszyńskim. Był jednym z czwórki rodzeństwa - miał brata i dwie siostry. Jego ojciec był urzędnikiem miejskim i organistą w kościele p.w. Św. Stanisława Biskupa w Kobylinie, a także wieloletnim dyrygentem chóru Cecylia.

Ukończył Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie. Po maturze wstąpił do seminarium duchownego w Gnieźnie, a później przeniósł się do Poznania.

Święcenia kapłańskie otrzymał w 1958 z rąk ks. arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Był wikariuszem w parafiach: w Wielichowie, Buku, a później w Poznaniu w parafiach: Św. Anny, św. Jana Kantego, św. Krzyża.

Od 1975 r. przez 36 lat, do 2011 roku pełnił urząd proboszcza Parafii NMP Szkaplerznej w Iwnie, po czym zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Poznaniu, w którym zmarł 13 lipca.

W czasie pobytu w Iwnie odbywał też studia doktoranckie w zakresie prawa kanonicznego na ATK w Warszawie, jednak z powodu śmierci promotora doktoratu nie zdążył obronić.
Od 1999 r. był kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Środzie Wlkp. Był też sędzią w Metropolitalnym Sądzie Duchownym w Poznaniu.

– Był dla nas dobrym pasterzem, znał nas, a my jego. Wiele pokoleń ochrzcił, przygotował do komunii świętej, przygotował do bierzmowania. Jako kleryk w kaplicy seminaryjnej z pewnością wpatrywał się w napis: "Sacerdos et Hostia" ("Kapłan i ofiara"). Jego ofiara to cierpienie. Całe jego kapłańskie życie, a zwłaszcza ten ostatni czas był naznaczony z cierpieniem – mówił podczas kazania ks. Mateusz Szkudlarek, pochodzący z parafii w Iwnie, obecnie wikariusz Parafii Miłosierdzia Bożego w Obornikach.

– Dziś, kiedy wprowadzamy do kościoła jego trumnę przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej, patronki tej parafii, w której przez tyle lat był proboszczem. To nie przypadek. Wszystkim kieruje Boża opatrzność. Maryja jest obecna nie tylko w jego życiu, ale w śmierci, bo umiera w sobotę, 13 lipca, w dzień fatimski – zaznaczył ks. Mateusz Szkudlarek.

W środę o godz. 11:00 w kościele NMP Szkaplerznej w Iwnie odprawiona zostanie msza święta żałobna, a po niej odbędzie się pogrzeb.

Ks. kan. Remigiusz Pieprzyk miał 83 lata.


Komentarze (2)

16-07-2019 23:12:37
Iwa
Był prawdziwym autorytetem. Ksiądz Remigiusz był księdzem z powołania co żadko się zdarza.
16-07-2019 22:57:21
Parafian
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie. Spoczywaj w pokoju wiecznym.Amen
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

lip

Kostrzyn
Malinowe lato: "Senioralne zgrupowanie" - warsztaty dietetyczne

28

lip

Tarnowo
Malinowe lato: Spektakl plenerowy dla dzieci "Mistrzowie Maluchom" - czyli jak Lutosławski ożywił wiersze Tuwima

29

lip

10:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
Malinowe lato: I Kostrzyński bieg Kolorów dla dzieci "Colour Run"
Festiwal Baniek Mydlanych
Festiwal Kolorów Holi

31

lip

21:30
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Malinowe lato: Kino plenerowe - seans filmu "Klub rozwodników"
- wejściówki wstępu do odbioru od 22.07. od godz. 8:00 w MGOK

07

sie

Gułtowy
Malinowe lato: Spektakl teatru ulicznego Terminus a Quo

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku planujesz spędzić wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: