Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni zgodzili się na współfinansowanie pociągów PKM do Kostrzyna - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Radni zgodzili się na współfinansowanie pociągów PKM do Kostrzyna
10-07-2019 00:36   Janusz Ludwiczak
Nadanie nazw drogom i ulicom, podjęcie uchwały o współfinansowaniu Poznańskiej Kolei Metropolitarnej i zmiany w budżecie – tym zajmowali się kostrzyńscy radni w trakcie poniedziałkowej sesji. Podczas posiedzenia poruszony został również temat budowy ścieżki pieszo-rowerowej z Gułtów do Siedlca oraz związanego z nim protestu radnego Marka Kowalskiego.

Na początku jedenastej już sesji Rada Miejska Gminy Kostrzyn podjęła uchwałę o nadaniu drogom wewnętrznym nazw Tulipanowa i Krokusowa w Czerlejnie, a w Siekierkach Wielkich – Diamentowej, Bazyliowej i Chmielnej. Z kolei w Kostrzynie pojawi się ulica Słonecznikowa oraz Św. Michała.

W dalszej części sesji kostrzyńscy radni podjęli uchwałę w sprawie nieodpłatnego nabycia z zasobów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa do zasobu gminnego, nieruchomości położonej w Kostrzynie.

– To jest efekt projektowania chodnika o długości 1242 metrów w ulicy Ignacewo, do granic zabudowy. Mam szeroki pas drogi gminnej, jednak na wysokości budynków chodnik będzie poprowadzony na terenie należącym do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – wyjaśniał radnym Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Radni udzielili również pomocy finansowej Województwu Wielkopolskiemu na realizację zadania "Wzmocnienie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich na obszarze oddziaływania Aglomeracji Poznańskiej poprzez zwiększenie ilość połączeń kolejowych – dofinansowanie Poznańskiej Kolei Metropolitarnej (PKM)". Na uruchomienie pociągów PKM-ki do Kostrzyna gmina w tym roku przeznaczy 51 340,28 zł, a w przyszłym 158 128,07 zł.

– Uchwała dotyczy przeznaczenia środków finansowych na przedłużenie PKM-ki do Kostrzyna, ale w konsekwencji pociągi kolei metropolitalnej pojadą do Gułtów i dalej w kierunki Wrześni – wyjaśniał burmistrz Szymon Matysek.

Projekt ten wywołał sporą dyskusję wśród radnych.

– Na ostatniej sesji zadałem pytanie dlaczego pociągi nie zatrzymują się w Gułtowach? – pytał radny Marek Kowalski.

– Rozmawiałem z prezesem Kolei Wielkopolskich Markiem Nitkowskim. Sprawa dotyczy ilości składów. Nie wszystkie pociągi zatrzymują się nie tylko Gułtowach, ale też na stacji Poznań Antoninek i Podstolice. Ma to być zmienione w nowym rozkładzie od września. Dążymy do tego, by wszystkie pociągi się zatrzymywały w Gułtowach – odpowiedział burmistrz.

– Udział w tych środkach został wymuszony. Gdy była projektowana kolej metropolitalna, nikt nie mówił o kosztach dla gmin. Do końca roku będziemy płacić ponad 50 tys. zł, w przyszłym roku będzie to 150 tys. zł, na rok 2021 to już jest kwota 160 tys. zł, a jeśli wejdą wejdą Gułtowy to 220 tys. zł. Dla Kostrzyna niewiele zmieni się, jeśli chodzi o jakoś świadczonych usług – stwierdził Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Chcemy rozmawiać z marszałkiem, stowarzyszeniem Metropolia Poznań i Kolejami Wielkopolskimi – zaznaczył Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.

– Nie rozumiem, Gułtowy też są w granicach metropolii poznańskiej. Do tej pory nie zatrzymywały się tylko pospieszne. Dostaję sygnały od pasażerów, którzy wysiadają w Nekli i czekają na pociąg powrotny do Gułtów. A co jeśli Września nie przystąpi do tego porozumienia? To pociągi nie dojadą do Gułtów? – dodał radny Marek Kowalski.

– Partycypacja w kosztach z Urzędem Marszałkowskim dotyczy 4 dodatkowych pociągów i zwiększenia liczby połączeń z 19 do 23. Gdyby Gułtowy leżały pomiędzy Kostrzynem a Poznaniem wtedy pociągi PKM też by zatrzymywały się – wskazywał wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

– Takie samo porozumienie ws. PKM podpisał Swarzędz. Cztery pociągi dojeżdżają do Swarzędza, ale do Paczkowa już nie. Gdy zostaną przedłużone do Kostrzyna wtedy zatrzymają się w Paczkowie, Gdy porozumienie podpisze Września wówczas pociągi PKM zatrzymają się w Gułtowach, Nekli i Podstolicach – dodał Przemysław Kubiak, przewodniczący Komisji oświaty, kultury i sportu.

– Jest odpowiedni sposób wyliczeń: od długości odcinka, określenia liczby par pociągów na zdefiniowanym odcinku, wyznaczenia pracy eksploatacyjnej, ustalenia stawki rekompensaty, w której określa się wyznaczenie kosztów wynikających z określonej trakcji pociągu. Są to skomplikowane wzory, które możemy Państwu radnym przesłać – podsumował burmistrz Szymon Matysek.

Ostatecznie głosami 13 radnych uchwała została przyjęta. Przeciw był jedynie radny Marek Kowalski, a radny Grzegorz Banaszak wstrzymał się od głosu.

Ostatnia uchwała, jaką podjęli w poniedziałek radni dotyczyła zmian w budżecie.

– Zmiany mają związek z podjętą przed chwilą uchwałą ws. PKM, a także wykupem działki przy ul. Żeromskiego. Właściciel uznał, że nie będzie zezwalał na przyłącza gazowe. Osoba ta wystąpiła do nas o wykup tej nieruchomości, zaproponowała kwotę 360 tys. zł. Nieruchomość ma powierzchnię 18780 m² – tłumaczył burmistrz Szymon Matysek.

– Czy zakup nieruchomości to są priorytetowe inwestycje dla gminy? Przypomnę: zakup działki przy Średzkiej za 230 tys. zł, poszerzenie Żeromskiego za 160 tys. zł i zakup innej nieruchomości za 300 tys. zł. Czemu takich rozwiązań nie stosuje się w przypadku Siekierek? Szukam uzasadnienia, dlaczego kupujemy działki powyżej operatu szacunkowego? W tym przypadku operat opiewał na kwotę 54 zł/m², a my kupujemy tą działkę za 86 zł/m² – pytała radna Anna Dudzińska.

– Decyzją sądu mieliśmy zapłacić odszkodowanie w wysokości 220 tys. zł za zawarte porozumienie 15 lat temu. Takich odszkodowań może być kilka. Za chwilę może się okazać, że właściciele nieruchomości zostaną bez dojazdu do swoich posesji. Jeśli nie kupilibyśmy działki pomiędzy ulicą Szymańskiego i Kilińskiego powstałyby tam cztery domy, a tak mamy łącznik i miejsca parkingowe w centrum Kostrzyna – tłumaczył Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Z kolei radny Marek Kowalski zaznaczył, że kończy się 10-letnia dzierżawa od kurii na korzystanie z działki, na której znajduje się boisko. Czy gmina planuje wykupić tę nieruchomość?

– A czy jest to niezbędne? Czy boisko jest mniej rozwinięte od tego w Brzeźnie? – stwierdził wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

– Nie możemy wybudować tam przyłącza wody, gdyż nie jest to teren gminny. Wodę mamy tylko dzięki uprzejmości proboszcza. Nie możemy pozyskać żadnych dotacji z Ministerstwa Sportu czy Totalizatora Sportowego. To jest półtora hektara w centrum Gułtów – zaznaczył radny Marek Kowalski.

– Jeżeli to będzie społecznie uzasadnione, potrzebne, jeżeli będziemy mieli środki i będzie to opłacalne dla gminy to podejmiemy stosowne rozmowy z kurią – odpowiedział wiceburmistrz.

– Co Pan burmistrz rozumie przez sformułowanie społecznie uzasadnione? – wskazywał radny Marek Kowalski.

– Czy to dziś jest rzecz niezbędna dla Gułtów? Sport gułtowski na razie dobrze rozwija się na tym terenie dzierżawionym od kurii. Wolę musi wyrazić druga strona. Rrozmowy z kurią czy to w kwestii wykupów czy zamian gruntów kończyły się zawsze fiaskiem. Kuria jest trudnym przeciwnikiem – dodał wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Podczas poniedziałkowej sesji burmistrz Szymon Matysek poinformował, że prowadzone są rozmowy z wójtem Gminy Dominowo w sprawie uruchomienie połączenia autobusowego z Gułtów do Środy Wielkopolskiej. Realizowany ma być jeden kurs ok. godz. 7 z Gułtów do Środy Wlkp. oraz dwa kursy powrotne ok. 14 i ok. 16.

Na zakończenie posiedzenia poruszony został temat ścieżki pieszo-rowerowej z Gułtów do Siedlca oraz związanego z nim protestu radnego Marka Kowalskiego, prowadzonego w poniedziałki na stacji kolejowej.

– Chciałbym zapytać na jakim etapie jest stan realizacji ścieżki pieszo-rowerowej z Gułtów do Siedlca. Czy nasza gmina z czegoś rezygnuje? Nie chciałbym, aby była za to obwiniana władza wykonawcza ani władza uchwałodawcza. Na dworcu w Gułtowach podejmowane są szczątkowe informacje, że w naszej gminie źle się dzieje. Nie chciałbym czuć się odpowiedzialny za to, że inwestycja w Gułtowach jest odwlekana – powiedział Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Na ostatniej sesji zaproponowaliśmy przeniesienie środków na inne zadanie. Rozpoczęliśmy prace parę lat temu, najpierw chcąc zdobyć środki ZIT, ten projekt nie uzyskał dofinansowania. Zarząd Dróg Powiatowych zobowiązał się do zaprojektowania ścieżki od Siedlca do Gułtów przez stację kolejową. Dorzuciliśmy do tego remont ulicy Pałacowej, by ulokować bezpieczny przystanek. Pan radny nie poinformował mieszkańców, że dotrzymałem słowa i zorganizowaliśmy spotkanie z Zarządem Dróg Powiatowych, głównym projektantem. Usłyszał pan terminy. Szkoda, że od ta informacja nie została przekazana mieszkańcom Gułtów – zaznaczył Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.

– 1 lipca poinformowałem mieszkańców na spotkaniu wiejskim. Podtrzymuję swoje zdanie, że inwestycja jest opóźniona. Przeraziło mnie to, co usłyszałem od pana dyrektora. Inwestycja jest zaplanowana w wieloletniej prognozie finansowej od roku 2018. Na stronie gminy Kostrzyn 14 września ukazała się informacja, że powstanie węzeł przesiadkowy, w porozumieniu ze starostwem powiatowym i są zagwarantowane środki w kwocie 5,2 mln zł, a najpóźniej do połowy 2019 roku zostanie wykonana dokumentacja projektowa i przystąpimy do przetargu. Jest to odwlekanie inwestycji. Jeden z odcinków tej inwestycji zostanie zaprojektowany najwcześniej w 3 kwartale przyszłego roku. Na rok 2018 mieliśmy zaplanowany milion złotych, przesunięto to na 2019. Okazuje się, że brakuje środków na wodociąg, więc sięgnięto do świnki skarbonki i zabrano 300 tys. zł – wskazywał radny Marek Kowalski.

Głos zabrał nawet powiatowy radny PiS.

– Nawet tak banalna sprawa jak budowa chodnika z Gułtów do stacji kolejowej budzi moje rozczarowanie. W spotkaniu uczestniczył radny Dworczak, dlaczego ja nie otrzymałem zaproszenia? Jestem członkiem komisji komunikacji. Tej ścieżki bez Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, którego jestem dyrektorem nie da się wykonać. Należy brać takie rzeczy pod uwagę i nie zapominać o drugim radnym powiatowym – powiedział Marian Markiewicz, radny powiatu poznańskiego.

– Pan radny Dworczak był zaproszony gdyż swego czasu był mieszkańcem Gułtów i bardzo zabiega o tą inwestycje w przeciwieństwie do pana radnego, który nazywa to sprawą banalną – odpowiedział wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


Komentarze (5)

11-07-2019 09:03:43
@kostrzynianin
Bredzisz. Dorabiasz bzdurne teorie. Sam spytaj Markiewicza. Przecież masz do niego numer.
11-07-2019 08:14:03
mieszkaniec
Radny Dworczak zabiega o ścieżkę w Gultowach! Ha ha ha ha. Jak radni W Kostrzynie nie ma w powiecie nic do powiedzenia i podnosi rękę jak mu każą. A Biskupski w swoim stylu obrzydliwie obrazil Gultowian radnego Markiewicza
11-07-2019 00:31:33
Kostrzynianin
@mieszkanka To raczej ty się musisz douczyć i powinnaś/powinieneś wiedzieć, że wstrzymanie się od głosu w sprawach waznych dla gminy i jej mieszkańców, których się reprezentuje jest ważne i to wstrzymanie się od głosu to głos na nie! Jeśli jednak rzeczywiście jest tak jak piszesz, to myślę, że Radny nie będzie miał żadnego problemu, aby na następnej sesji wstać i powiedzieć to mieszkańcom. Nie musisz tego robić za niego. Chyba, że...
10-07-2019 18:38:07
@mieszkanka
A od kiedy to wstrzymanie sie od głosu oznacza sprzeciw? Przy głosowaniu zwykła większością wystarczy jeden głos za przy pozostałych wstrzymujących się, by uchwała przeszła. Proszę się douczyć zamiast pisać bzdury i dorabiać kłamliwe teorie.
10-07-2019 14:23:22
mieszkanka
Cóż się stało, że Pan Radny po latach bezczynności nagle się obudził? Ten sam Radny powiatowy, który dziś zabiera głos w sprawie ścieżki w Gułtowach 25 kwietnia 2018 roku wstrzymał się od głosu nie tylko w sprawie dofinansowania powiatu do inwestycji związanej z budową tunelu kolejowego w Gminie Kostrzyn (3 miliony!), ale także zadania związanego z budową węzła przesiadkowego w Gułtowach (2 miliony!). Wstrzymał się od głosu, czyli de facto był przeciwny przyznaniu środków finansowych dla tej inwestycji. Identyczna sytuacja miała miejsce dwa miesiące później, kiedy to na czerwcowej sesji Pan Radny wstrzymał się od głosu w sprawie przyznania dotacji na modernizację drogi powiatowej w Siekierkach. Może będzie miał podobną odwagę i na następnej sesji wyjaśni to mieszkańcom. W końcu w Radzie powiatu zasiada już kolejną kadencję. Link do protokołu - https://pzpoznan.peup.pl/pobierz.seam?zbior=1&plikId=586900&zalId=545951
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Festyn "Powitanie lata"
od godz. 17:00

07

lip

10:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
II Kostrzyński Bieg Kolorów dla dzieci

08

lip

Gułtowy
Gułtowskie Potyczki Poetów

14

lip

10:00
SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Bieg kolorów

27

lip

IWNO, Stara Cegielnia
Dziki bieg w polu - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: