Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kostrzyńska komunikacja będzie darmowa przez kolejny rok - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Kostrzyńska komunikacja będzie darmowa przez kolejny rok
14-06-2019 07:45   Janusz Ludwiczak
Do końca sierpnia przyszłego roku będziemy mogli za darmo jeździć autobusami Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej – zdecydowali w czwartek radni.

Ponad pół godziny trwała dyskusja radnych nad podjęciem uchwały w sprawie bezpłatnego korzystania z gminnych przewozów pasażerskich w ramach KKP.

– Nasza rekomendacja jest taka, by komunikacja była dalej bezpłatna. Korzysta z niej dużo mieszkańców. Organizacja płatnej komunikacji wiązałaby się z zakupem kas fiskalnych, drukiem i kolportażem biletów i kontrolą biletów, zatrudnieniem kontrolerów. Wpływy ze sprzedaży biletów nie byłyby wyższe niż koszt obsługi całego procesu – przekonywał Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Jestem za tym, by komunikacja była bezpłatna, jednak musi być zachęcająca dla mieszkańców, by zostawili swoje samochody. Należy przeprowadzić optymalizację kosztów – wskazywała radna Anna Dudzińska.

– Mamy tylko 4 autobusy, trudno zoptymalizować koszty. Mamy analizę, że w ostatnim tygodniu z KKP skorzystało 4,5 tysiąca osób – odpowiedział Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.

– Nie wiemy jednak ile osób poza uczniami korzysta z komunikacji. Jestem za tym, by była dalej bezpłatna, ale trzeba zachęcić mieszkańców by dojeżdżali autobusami do węzłów przesiadkowych – wskazywał radny Piotr Hojeński.

Z argumentami radnych nie zgodził się wiceburmistrz.

– Nie możemy robić odrębnych analiz. Z autobusów korzystają wszyscy, zarówno dzieci jak i osoby pracujące czy osoby starsze chcące dojechać do lekarza. Z założenia projekt polegał na dowozie dzieci do szkół oraz dowozie mieszkańców do węzłów przesiadkowych. Jednak trafiliśmy na okres remontu linii kolejowej i częstych zmian rozkładów pociągów. Nie widzieliście państwo chyba nigdy w Poznaniu pustych tramwajów i autobusów? Tam nie zastanawiają się czy likwidować dane linie – zaznaczył Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.

Ostatecznie 13 radnych zgodziło się, by korzystanie z autobusów Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej było nadal bezpłatne, do 31 sierpnia 2020 r. Od głosu wstrzymała się radna Anna Dudzińska.

– Przykre jest to, że są radni, którzy nie chcą by komunikacja była bezpłatna – skomentował burmistrz Szymon Matysek.

Podczas dyskusji omawiano również uruchomienie połączenia z Gułtów do gminy Dominowo, by mieszkańcy, zwłaszcza uczniowie szkół średnich mogli przesiąść się na autobus do Środy Wielkopolskiej. Burmistrz zapowiedział, że zamierza spotkać się w tym celu z wójtem Dominowa, a także chce kontynuować rozmowy z Pobiedziskami w celu synchronizowania połączeń i tras linii obu gmin.

Z kolei problemy z dopasowanie kursów linii nr 464 do rozkładu pociągów ze stacji Gułtowy może rozwiązać dopiero zakup piątego autobusu.


R E K L A M A

Komentarze (4)

18-06-2019 08:58:40
Panteon
Generalnie nie ma czegoś takiego jak darmo czy też za darmo. Burmistrz z pewnością wie o tym. Gdy rząd rozdaje kasę to wszyscy psioczą jakie to jest marnotrawstwo. A tu proszę idealny przykład rozdawnictwa. Nie ma nic przeciwko temu by autobusy były darmowe zarówno dla młodzieży szkolnej jak i dorosłych. Ale by ten krok uczynić trzeba zrobić analizy ekonomiczne oraz zbadać natężenia pasażerów na liniach z podziałem na grupy docelowe. To że przejechało 4500 osób nie jest wynikiem jakimś spektakularnym przy uwzględnieniu ilości mieszkańców. Poza tym ktoś tu dobrze zaznaczył, że znaczna część pasażerów z tych 4500 osób to jest młodzież szkolna – obstawiam że 90%. Także najpierw analiza a później działania.
14-06-2019 15:21:41
Pasażer KKP
A kiedy będzie porozumienie z Gminą Pobiedziska, żeby autobusy z Pobiedzisk jeździły przez Sanniki.
14-06-2019 12:31:06
Piotr
Matysek ostatniej przytoczonej w artykule wypowiedzi manipuluje i się zwyczajnie ośmiesza.
14-06-2019 09:49:07
autobus
Radni mówili też, że autobusy nie są dostosowane do odjazdów pociągów, ludzie przez to nie korzystają z KKP. Jeśli mają tylko dowozić dzieci do szkół, to coś nie hallo! Wcześniej dowóz do szkół kosztował ok. 300 tys. zł, a teraz milion sześćset tysięcy. Czy dlatego nie chcą badać, ile osób jeździ poza uczniami?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

kwi

19:00
KOSTRZYN, kościół Piotra i Pawła (Fara), ul. Średzka 8
Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu parafian

21

kwi

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Jubileusz 75-lecia Biblioteki Publicznej w Kostrzynie - spotkanie z Mariuszem Sczygiełem - reporterem, felietonistą, pisarzem non-fiction, czechofilem

22

kwi

11:00
Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie

25

kwi

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Jubileusz 75-lecia Biblioteki Publicznej w Kostrzynie - spotkanie z Marcinem Kostrzyńskim - obserwatorem przyrody, leśnikiem, fotografem, autorem książek przyrodniczych

13

maj

Gułtowy
II Bieg Patrolowy im. Adolfa hr. Bnińskiego

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: