Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kostrzyńska komunikacja będzie darmowa przez kolejny rok - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Kostrzyńska komunikacja będzie darmowa przez kolejny rok
14-06-2019 07:45   Janusz Ludwiczak
Do końca sierpnia przyszłego roku będziemy mogli za darmo jeździć autobusami Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej – zdecydowali w czwartek radni.

Ponad pół godziny trwała dyskusja radnych nad podjęciem uchwały w sprawie bezpłatnego korzystania z gminnych przewozów pasażerskich w ramach KKP.

– Nasza rekomendacja jest taka, by komunikacja była dalej bezpłatna. Korzysta z niej dużo mieszkańców. Organizacja płatnej komunikacji wiązałaby się z zakupem kas fiskalnych, drukiem i kolportażem biletów i kontrolą biletów, zatrudnieniem kontrolerów. Wpływy ze sprzedaży biletów nie byłyby wyższe niż koszt obsługi całego procesu – przekonywał Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Jestem za tym, by komunikacja była bezpłatna, jednak musi być zachęcająca dla mieszkańców, by zostawili swoje samochody. Należy przeprowadzić optymalizację kosztów – wskazywała radna Anna Dudzińska.

– Mamy tylko 4 autobusy, trudno zoptymalizować koszty. Mamy analizę, że w ostatnim tygodniu z KKP skorzystało 4,5 tysiąca osób – odpowiedział Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.

– Nie wiemy jednak ile osób poza uczniami korzysta z komunikacji. Jestem za tym, by była dalej bezpłatna, ale trzeba zachęcić mieszkańców by dojeżdżali autobusami do węzłów przesiadkowych – wskazywał radny Piotr Hojeński.

Z argumentami radnych nie zgodził się wiceburmistrz.

– Nie możemy robić odrębnych analiz. Z autobusów korzystają wszyscy, zarówno dzieci jak i osoby pracujące czy osoby starsze chcące dojechać do lekarza. Z założenia projekt polegał na dowozie dzieci do szkół oraz dowozie mieszkańców do węzłów przesiadkowych. Jednak trafiliśmy na okres remontu linii kolejowej i częstych zmian rozkładów pociągów. Nie widzieliście państwo chyba nigdy w Poznaniu pustych tramwajów i autobusów? Tam nie zastanawiają się czy likwidować dane linie – zaznaczył Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.

Ostatecznie 13 radnych zgodziło się, by korzystanie z autobusów Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej było nadal bezpłatne, do 31 sierpnia 2020 r. Od głosu wstrzymała się radna Anna Dudzińska.

– Przykre jest to, że są radni, którzy nie chcą by komunikacja była bezpłatna – skomentował burmistrz Szymon Matysek.

Podczas dyskusji omawiano również uruchomienie połączenia z Gułtów do gminy Dominowo, by mieszkańcy, zwłaszcza uczniowie szkół średnich mogli przesiąść się na autobus do Środy Wielkopolskiej. Burmistrz zapowiedział, że zamierza spotkać się w tym celu z wójtem Dominowa, a także chce kontynuować rozmowy z Pobiedziskami w celu synchronizowania połączeń i tras linii obu gmin.

Z kolei problemy z dopasowanie kursów linii nr 464 do rozkładu pociągów ze stacji Gułtowy może rozwiązać dopiero zakup piątego autobusu.


R E K L A M A

Komentarze (4)

18-06-2019 08:58:40
Panteon
Generalnie nie ma czegoś takiego jak darmo czy też za darmo. Burmistrz z pewnością wie o tym. Gdy rząd rozdaje kasę to wszyscy psioczą jakie to jest marnotrawstwo. A tu proszę idealny przykład rozdawnictwa. Nie ma nic przeciwko temu by autobusy były darmowe zarówno dla młodzieży szkolnej jak i dorosłych. Ale by ten krok uczynić trzeba zrobić analizy ekonomiczne oraz zbadać natężenia pasażerów na liniach z podziałem na grupy docelowe. To że przejechało 4500 osób nie jest wynikiem jakimś spektakularnym przy uwzględnieniu ilości mieszkańców. Poza tym ktoś tu dobrze zaznaczył, że znaczna część pasażerów z tych 4500 osób to jest młodzież szkolna – obstawiam że 90%. Także najpierw analiza a później działania.
14-06-2019 15:21:41
Pasażer KKP
A kiedy będzie porozumienie z Gminą Pobiedziska, żeby autobusy z Pobiedzisk jeździły przez Sanniki.
14-06-2019 12:31:06
Piotr
Matysek ostatniej przytoczonej w artykule wypowiedzi manipuluje i się zwyczajnie ośmiesza.
14-06-2019 09:49:07
autobus
Radni mówili też, że autobusy nie są dostosowane do odjazdów pociągów, ludzie przez to nie korzystają z KKP. Jeśli mają tylko dowozić dzieci do szkół, to coś nie hallo! Wcześniej dowóz do szkół kosztował ok. 300 tys. zł, a teraz milion sześćset tysięcy. Czy dlatego nie chcą badać, ile osób jeździ poza uczniami?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

lis

09:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
IX Otwarty Turniej Piłki Siatkowej z okazji Narodowego Święta Niepodległości o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Jubileusz 35-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Siekieracy"

20

lis

KOSTRZYN, przychodnia Sanus, ul. Braci Drzewieckich 1
Bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet w wieku 25-59 lat
Zapisy: tel. 61 855 75 28, 61 851 30 77, 609 000 082

23

lis

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Gdzie są chłopcy z tamtych lat" - koncert
Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 13.11. w MGOK o godz. 8:00 i 17:00

25

lis

19:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
VIII Andrzejki z piosenką literacką
Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 14.11. w MGOK o godz. 8:00 i 17:00

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie najczęściej robisz zakupy?

Biedronka

Netto

Tesco

Jana

Chata Polska

targowisko

sklep lokalny

poza Kostrzynem (Poznań, Swarzędz, Środa, Pobiedziska, Września)


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: