Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z masztem sieci komórkowej w Gułtowach? SKO uznało, że protest mieszkańców jest bezzasadny - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Co dalej z masztem sieci komórkowej w Gułtowach? SKO uznało, że protest mieszkańców jest bezzasadny
14-06-2019 07:15   Janusz Ludwiczak
Samorządowe Kolegium Odwoławcze nakazało gminie wydać ponowną decyzję o lokalizacji 63-metrowego masztu sieci komórkowej w Gułtowach. Tymczasem mieszkańcy nie chcą trzeciego masztu w centrum wsi.

Temat ten był głównym punktem środowego zebrania wiejskiego. Przypomnijmy. Spółka P4, operatora sieci Play chce w Gułtowach wybudować 63-metrowy maszt telekomunikacyjny. Cześć mieszkańców Gułtów nie chce jednak kolejnego masztu, gdyż we wsi są już dwa podobne maszty, a budowa kolejnego może ich zdaniem pogorszyć stan zdrowia.

10 stycznia burmistrz Gminy Kostrzyn wydał odmowną decyzję ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego.

– Firma odwołała się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO). 16 maja wpłynęła decyzja uchylająca. SKO uznało, że argument mieszkańców nie jest żadnym argumentem – wyjaśniał podczas zebrania wiejskiego Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Nie możemy wydać ponownej decyzji z tym samym uzasadnieniem. Nie mamy podstaw prawnych, by odmówić lokalizacji inwestycji. Dlatego możecie państwo po raz kolejny pisać pisma, ale z inną argumentacją – dodała Agata Stoińska, kierownik Wydziału Nieruchomości, Urbanistyki i Ochrony Środowiska urzędu gminy.

Sołtys Aldona Gola pytała czy do tej inwestycji nie jest konieczna decyzja środowiskowa.

– Ta inwestycja nie wymaga decyzji środowiskowej – przekonywała Agata Stoińska.

Na spotkanie zaproszony był przedstawiciel inwestora, jednak nikt nie pojawił się ze spółki P4.

– Inwestor nie odpowiedział również na pismo pana Zbigniewa Ratajczaka, który złożył rezygnację umowy uzasadniając protestami mieszkańców. Mieszkańcy nie chcą trzeciego masztu – zaznaczył Marek Kowalski, radny Gminy Kostrzyn.

– Po decyzji SKO sytuacja jest skomplikowana. Argumenty są za słabe, nie możemy ich użyć. Mamy miejscowości, które narzekają, że nie mają zasięgu – wskazywał Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.

Czy więc w Gułtowach powstanie jednak trzeci maszt sieci komórkowej?

– Uzasadnienie przedstawione przez SKO mówi, że argumenty składane w proteście mieszkańców nie powinny być brane pod uwagę, jako istotny element wydania decyzji. Mamy ponownie rozpatrzyć sprawę. Spotkaliśmy się z mieszkańcami, żeby omówić sprawę. Pojawiły się nowe argumenty. Dzierżawca terenu, złożył pismo do inwestora, że wycofuje się z tej inwestycji, jednak nie widzieliśmy tej umowy. Zwrócimy się do Playa, czy to wypowiedzenie będzie skuteczne – powiedział portalowi InfoKostrzyn.pl burmistrz Szymon Matysek.

Podczas środowego zebrania wiejskiego mieszkańcy zostali również poinformowani o nowym projekcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kostrzyn wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, które zakłada przeznaczenie części terenów pod zabudowę mieszkaniową. Projekt wyłożony jest do publicznego wglądu do 19 czerwca w siedzibie Urzędu Miejskiego oraz na stronie internetowej gminy.

Gułtowanie postulowali również, by autobus linii nr 464 był lepiej skomunikowany z rozkładem jazdy pociągów.

– Brakuje nam jednego autobusu. Obecnym autobusem obsługujemy szkołę w Gułtowach, ale również w Brzeźnie. Problem pojawia się między godz. 7 a 8, by zawieźć dzieci do obu szkół – przekonywał burmistrz Szymon Matysek.

– Mamy tu stację kolejową, węzeł przesiadkowy, mieszkańcy nie mają szans dotrzeć tym autobusem na pociąg – wskazywał radny Marek Kowalski.

– Składaliśmy wniosek o cztery autobusy w ramach węzła przesiadkowego w Kostrzynie oraz o trzy autobusy w ramach węzła Gułtowy. Póki co mamy tylko 4 autobusy, którymi musimy obsłużyć całą gminę. Dowóz dzieci do szkół to jeden z elementów gminnej komunikacji – podsumował wiceburmistrz Waldemar Biskupski.


R E K L A M A

Komentarze (3)

20-06-2019 18:55:05
Anka
Brawo dla mieszkańców Gułtowów. Walczyli o swoje zdrowie. Nie tak jak Kostrzyniacy. W mieście postawiono pięć masztów telefoni .15c4komórkowej i nikt ani pisnął. Teraz mieszkamy w kuchance mikrofalowej. Już słychać o nadmiernej zachorowalności na schorzenia mózgu. A jak odcinano połowę miasta przez PKP to ktoś zaprotestował? Nie "baranki szły na rzeź".
18-06-2019 13:55:09
@ Panteon
wszystko dobrze, ale w tym przypadku urząd wydaje decyzję lokalizacji inwestycji celu publicznego a tutaj art. 61 ust. 1 nie ma zastosowania
18-06-2019 09:43:46
Panteon
…Nie mamy podstaw prawnych, by odmówić lokalizacji inwestycji. Dlatego możecie państwo po raz kolejny pisać pisma, ale z inną argumentacją – dodała Agata Stoińska. Dziwi mnie podejście pani Stoińskiej. Przecież żeby wydać prawidłowo warunki zabudowy konieczne jest spełnieni przesłanek zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 1 Planowania i zagospodarowania przestrzennego który mówi: co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu. Jestem ciekaw czy wszystkie założenia zostały spełnione – wszak dookoła są maszty 63 metrowej wysokości. Ponadto argumentacja mieszkańców winna się opierać na wcześniejszych przesłankach wraz z nowymi dowodami w sprawie. Całość winna być spójna i logiczna merytorycznie poparta odpowiednim przepisem. Myślę że warto poszperać na forach internetowych – takich przypadków jest bez liku.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

mar

10:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
II Mistrzostwa Gminy Kostrzyn w Tenisie Stołowym

28

mar

18:00
WĘGIERSKIE, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie
- wybory sołtysa

01

kwi

10:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Gminy Kostrzyn
Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 20.03. w sekretariacie MGOK

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Sparta Oborniki

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - WKS Owieczki

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna powstać farma fotowoltaiczna?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: