Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kostrzyńscy radni odrzucili protest wyborczy oraz skargi na sołtysa Siedlca i Siekierek - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Kostrzyńscy radni odrzucili protest wyborczy oraz skargi na sołtysa Siedlca i Siekierek
29-05-2019 06:21   Janusz Ludwiczak
Rozpatrzenie protestu mieszkańców sołectwa Jagodno wobec wyniku wyborów sołtysa sołectwa Jagodno, rozpatrzenie skargi na działanie sołtysa sołectwa Siedlec oraz Siekierki oraz podjęcie uchwały w sprawie nadania statusu sołectwu Wróblewo – tym zajmowali się podczas poniedziałkowej sesji kostrzyńscy radni.

W poniedziałek odbyła się już ósma sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Na początku posiedzenia radni rozpatrzyli protest mieszkańców sołectwa Jagodno wobec wyniku wyboru sołtysa.

– W dniu 14 marca do rady miejskiej wpłynął protest wyborczy. Protestujący wskazali, że 7 osób nie było mieszkańcami sołectwa Jagodno. 2 kwietnia odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Rewizyjnej. Osoby przybyłe na spotkanie złożyły oświadczenie, że w dniu 26 lutego zamieszkiwali na terenie sołectwa Jagodno – tłumaczył Artur Wojciechowski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Osoba wznosząca protest podczas sesji pytała jak radni sprawdzili wiarygodność oświadczeń, czy osoby te faktycznie zamieszkują w Jagodnie.

– Zostały zebrane oświadczenia, odpowiedzialność biorą za to te osoby. Rada nie ma możliwości prawnych, by przeprowadzać weryfikację oraz robić wizję lokalną czy dana osoba zamieszkuje na danym terenie. Możecie Państwo odwołać się do sądu – przekonywał Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Ostatecznie decyzją radnych protest ten został odrzucony.

W dalszej części sesji radni zajmowali się skargami na sołtysów.

– W dniu 29 kwietnia do rady miejskiej wpłynęło pismo od wojewody wielkopolskiego. Sprawa dotyczy zgłoszenia przez osobę w piśmie czy sołtys przebywa w Siedlcu, a mieszka w Poznaniu. Wnioskodawca uznaje również zbędne za nadanie nazwy ul. Spokojnej – mówił Artur Wojciechowski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

13 radnych uznało skargę za bezzasadną. Od głosu wstrzymała się radna Beata Jankowiak.

Z kolei skarga na działanie Sołtysa i Rady Sołeckiej sołectwa Siekierki dotyczyła utrzymania porządku na skwerze im. Powstańców Wielkopolskich.

Również w tym przypadku kostrzyńscy radni odrzucili skargę, jedynie dwoje radnych: Beata Jankowiak i Piotr Kotarski wstrzymało się od głosu.

Podczas poniedziałkowej sesji rada gminy nadała nowy status dla sołectwa Wróblewo.

– Jest to efekt prac, które rozpoczęły się w poprzedniej kadencji, aby zmienić statuty sołectw, dostosowując je do istniejących zmian legislacyjnych. Dotychczasowe statuty były z 1996 roku – wyjaśniał Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Projekty statutów dla pozostałych 19 sołectw mają zostać przedstawione po wakacjach podczas zebrań wiejskich, podczas uchwalania funduszu sołeckiego na 2020 rok. Statuty mają uporządkować sprawy związane z wyborem sołtysa i rady sołeckiej, które zgodnie z prawem mają odbywać się w ciągu trzech miesięcy od wyboru burmistrza i rady gminy. Według takich zasad funkcjonuje już sołectwo Sanniki.

Pod koniec sesji kostrzyńscy radni ustalili sieć przedszkoli i szkół podstawowych w związku z reformą oświaty i likwidacją gimnazjów.

Na zakończenie w wolnych wnioskach radny Marek Kowalski pytał kiedy powstanie węzeł przesiadkowy w Gułtowach.

– To jest zadanie realizowane przez Powiat Poznański. W tym tygodniu mamy spotkanie z Zarządem Dróg Powiatowych, który określi na jakim etapie jest to zadanie. My, jako gmina jesteśmy gotowi, mamy zabezpieczone środki. Pozostaje kwestia dokumentacji projektowej, pozwolenia na budowę i określenia zakresu prac – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.

Kolejna sesja, tym razem absolutoryjna ma odbyć się 6 czerwca, zaś w poniedziałek o godz. 18:00 odbędzie się wspólne posiedzenie wszystkich Komisji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, które podejmą opinię w odniesieniu do wykonania ubiegłorocznego budżetu.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lip

10:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
II Kostrzyński Bieg Kolorów dla dzieci

08

lip

Gułtowy
Gułtowskie Potyczki Poetów

14

lip

10:00
SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Bieg kolorów

27

lip

IWNO, Stara Cegielnia
Dziki bieg w polu - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

30

lip

22:15
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
Kino plenerowe: "Miułość, ślub i inne nieszczęścia"
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: