Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przejazdy kolejowe na Grunwaldzkiej i Powstańców Wlkp. zostaną zlikwidowane! - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Przejazdy kolejowe na Grunwaldzkiej i Powstańców Wlkp. zostaną zlikwidowane!
17-05-2019 07:37   Janusz Ludwiczak
Jeszcze dziś do północy będą czynne przejazdy drogowe przez tory kolejowe w ciągu ulicy Grunwaldzkiej i Powstańców Wielkopolskich, jednak już od soboty kierowcy będą musieli korzystać z przejazdu przez przejazd w ciągu ulic Warszawskiej i Kórnickiej lub przez wiadukt drogi ekspresowej S5. Ze zmianami będą musieli liczyć się również pasażerowie autobusów linii nr 462, 463, 464 i 465.

W nocy z piątku na sobotę przejazdy kolejowe w ciągu ulicy Grunwaldzkiej (w stronę os. Grunwaldzkiego i Czerlejna) oraz na ul. Powstańców Wielkopolskich (kierunek Strumiany i Sokolniki Klonowskie) zostaną na stałe zamknięte dla ruchu kołowego i pieszego.

– Priorytetem PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego ruchu na sieci kolejowej. Z tego względu zarządca infrastruktury kolejowej sukcesywnie prowadzi działania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na sieci kolejowej. Ich elementem jest likwidacja przejazdów kolejowo-drogowych w lokalizacjach, w których jest to możliwe. Tam, gdzie to możliwe, tego typu obiekty są zastępowane wiaduktami lub tunelami – wyjaśnia Radosław Śledziński, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe.

Burmistrz Kostrzyna przekonuje, że zamknięcie przejazdów było warunkiem PKP Polskich Linii Kolejowych na uzyskanie ponad 14 milionów złotych dofinansowania na budowę tunelu.

– Przejazdy będą zamknięte, to jest nieuniknione, takie było założenie od samego początku z PKP PLK, które zgodziło się na tą inwestycję również z dofinansowaniem, pod warunkiem, że w momencie zakończenia modernizacji linii kolejowej przejazdy zostaną zlikwidowane, by móc uruchomić nowy system kolejowy – tłumaczy Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Warunkiem otrzymania dofinansowania na budowę tunelu od PKP PLK był zapis o zamknięciu przejazdów w ciągu ul. Powstańców i Grunwaldzkiej po zakończeniu modernizacji linii kolejowej. W przeciwnym razie musielibyśmy ponosić koszty utrzymania ok. 1,5 mln zł za każdy przejazd oraz zostalibyśmy obciążeni kosztem związanym z uruchomieniem systemu zarządzania SRK. Mamy najnowsze zapewnienia od PKP PLK, że zamknięcie nastąpi od nocy z 16 na 17 maja – dodaje burmistrz Szymon Matysek.

Pierwotnie przejazdy na Grunwaldzkiej i Powstańców Wielkopolskich miały zostać zlikwidowane w piątek, jednak z powodu opóźnień związanych z uruchomieniem nowego systemu przejazdu kolejowego na Ignacewie (system SRK) stanie się to dopiero w nocy.

Od soboty kierowcy będą mieli praktycznie do dyspozycji tylko przejazd kolejowy w ciągu ulic Warszawskiej i Kórnickiej (na Ignacewo) lub będą mogli korzystać z wiaduktu S5-tki (jeździć przez drogę krajową nr 92, węzeł Kostrzyn, drogę ekspresową S5, węzeł Strumiany i dalej drogą serwisową wzdłuż S5-tki do ul. Grunwaldzkiej). Możliwe jest również skorzystanie z nieco dłuższej trasy - przez ul. Warzywną, Skałowo, Siekierki i Trzek.

Z utrudnieniami muszą liczyć się również piesi, którzy mają teraz do dyspozycji głównie przejście podziemne pod stacją kolejową "Kostrzyn Wielkopolski" - z ul. Miłosza na Warszawską. Z dłuższą drogą muszą liczyć się za to mieszkańcy osiedla Strumiany-Południe.

– Powstało tymczasowe, wygrodzone i oświetlone przejście dla pieszych. Wykorzystaliśmy przepust nad Ciekiem Strumień, tak by piesi mogli dalej dojść ulicą Kopernika i Miłosza do przejścia podziemnego do dworca kolejowego i dalej do miasta. W ciągu 2-3 dni dosypiemy jeszcze grys i utwardzimy drogę pieszym, tak by nie było błota i kałuż – tłumaczy burmistrz Szymon Matysek.

Likwidacja przejazdów drogowo-kolejowych na Grunwaldzkiej i Powstańców Wielkopolskich dotknie również pasażerów Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej. Swoje trasy zmienią autobusy linii nr 462, 463, 464 i 465.

I tak autobusy linii nr 462 i 464 będą jeździć praktycznie na dotychczasowej trasie przez Grunwaldzką, ale będą kończyć i rozpoczynać kursy na ulicy Wiosny Ludów. Przystanek początkowo-końcowy znajdzie się na odcinku pomiędzy Żeromskiego a Orzeszkowej.

"463" nie będzie jeździć już przez Trzek, Czerlejno i Czerlejnko. Autobus ten będzie jeździć tylko z Kostrzyna do Siekierek.

Zmiany dotyczyć będą również linii autobusowej nr 465. Początkowo planowano zawieszenie tego połączenia, jednak "465" będzie jeździć przez drogę ekspresową S5, autobus będzie również dojeżdżać na osiedle Strumiany-Południe.

– Przeanalizowaliśmy kilka wariantów i kursy autobusu linii nr 465 realizowane będą z ul. Warszawskiej przez rondo Wadyńskiego, Wrzesińską, drogę krajową nr 92 i S5. Na ulicy Lipowej znajdzie się dodatkowy przystanek dla mieszkańców osiedla Strumiany-Południe – objaśnia Marcin Matuszewski z Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego w Kostrzynie.

Ponadto kurs o godz. 12:35 z przystanku "Kostrzyn PKP" realizowany będzie przez os. Strumiany i dalej do ul. Grunwaldzkiej i przystanku "Wiosny Ludów/Żeromskiego", po czym autobus będzie kontynuował kursy jako linia nr 462.

A czy Kostrzyn jest przygotowany na zamknięcia przejazdów?

– Ogólnie Kostrzyn jest przygotowany. Wszystkie zobowiązania, które deklarowaliśmy mieszkańcom myślę, że są zrealizowane. Powstał przystanek autobusowy dla dzieci z os. Strumiany-Południe dla linii 465. Jest oświetlone przejście – powiedział w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Czy grozi nam paraliż komunikacyjny?

– A czemu miałby być paraliż? Wielokrotnie był zamykany przejazd na Powstańców czy Grunwaldzkiej. Mieszkańcy korzystali z wielu objazdów, np. przez S5. Jeśli był zamknięty przejazd na Grunwaldzkiej to nie korkowały się inne drogi. Myślę, że nie będzie paraliżu komunikacyjnego. Gdy przebudowywaliśmy ulicę Wrzesińską zamknęliśmy ją na pół roku i dawaliśmy sobie radę. Remont Warszawskiej też miał sparaliżować miasto. Robimy to wszystko po to, by było lepiej. Dzięki temu tunelowi mieszkańcy nie będą już musieli stać na przejazdach.
Na początku będzie ciężko, ale pamiętajmy, że ta zmiana jest spowodowana uruchomieniem systemu SRK na przejeździe kolejowym w ciągu ulicy Kórnickiej. To będzie inny typ przejazdu, będzie najazdowy przez pociąg. Zaraz po przejeździe pociągu barierki się otworzą
– podsumowuje burmistrz Szymon Matysek.

Zdaniem władz gminy w przyszłym roku będziemy mogli przejechać już wybudowanym tunelem, który ma zastąpić oba przejazdy. Trwa już budowa dróg dojazdowych do tunelu. Projekt zakłada wybudowanie drogi, która połączy Aleje 3 Maja z Powstańców Wielkopolskich oraz prowadzić będzie do tunelu. Ponadto zmodernizowane zostaną ulice: Kopernika, Aleja 3 Maja, Miłosza, Nad Strumieniem oraz fragment ulicy Średzkiej, Powstańców Wielkopolskich, Akacjowej i Sienkiewicza. Inwestycja zakłada również powstanie trzech rond - przy m.in. ul. Średzkiej, Powstańców Wielkopolskich.

– Jestem przekonany, że tunelem przejedziemy w drugiej połowie przyszłego roku. W lipcu nastąpi zamknięte jednego toru i rozpoczną się roboty w korpusie – podsumowuje burmistrz Szymon Matysek.


Czy likwidacja przejazdów na Grunwaldzkiej i Powstańców Wielkopolskich jest dużym dla Państwa utrudnieniem? Coś wymaga zmiany, poprawy? Czekamy na Państwa komentarze oraz sygnały na Kontaktową Platformę Czytelników KOSTRZYN KONT@KT.

Zmiany w Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej:

Linia nr 460:
• Trasa bez zmian
• Godziny odjazdów nie uległy zmianie

Linia nr 461:
• Trasa bez zmian
• Zmiana rozkładu jazdy. Kurs o godz. 7:00 został przesunięty na 6:50.

Linia nr 462:
WĘGIERSKIE – ... – Czerlejno – Kostrzyńska – Czerlejnko – Jesionowa – Grunwaldzka – Wiosny Ludów – WIOSNY LUDÓW/ŻEROMSKIEGO
• Zmiana rozkładu jazdy. Pojawił się dodatkowy kurs o godz. 10:00 z Kostrzyna i o godz. 10:15 z Węgierskiego.
• Kurs o godz. 13:30 z Węgierskiego został przesunięty na godz. 13:25.

Linia nr 463:
Autobus kursuje tylko do Siekierek (nie jeździ już przez Trzek, Czerlejno i Czerlejnko):
KOSTRZYN PKP – Warszawska – Półwiejska – Poznańska – Wieniawskiego – Warzywna – Skałowo/Schronisko – Kostrzyńska – Kórnicka – Szkolna – SIEKIERKI WIELKIE

Linia nr 464 (wyznaczone kursy):
Gułtowy – ... – Czerlejno – Kostrzyńska – Czerlejnko – Jesionowa – Grunwaldzka – Wiosny Ludów – WIOSNY LUDÓW/ŻEROMSKIEGO
• Rozkład jazdy nie uległ zmianie

Linia nr 465:
KOSTRZYN PKP – Warszawska – Powstańców Wielkopolskich – rondo Wadyńskiego – Wrzesińska – droga krajowa nr 92 – węzeł Kostrzyn – droga ekspresowa S5 – węzeł Strumiany – Powstańców Wielkopolskich – Klonowa – Lipowa – OS. STRUMIANY – Lipowa – Akacjowa – Powstańców Wlkp. – Strumiany – Średzka – SOKOLNIKI KLONOWSKIE
• Kurs o godz. 7:34 z przystanku "Kostrzyn PKP" realizowany będzie tylko do os. Strumiany (bez dojazdu do Sokolnik Klonowskich)
• Kurs o godz. 12:35 realizowany będzie do os. Strumiany i dalej drogą serwisową wzdłuż S5 do ul. Grunwaldzkiej i następnie do przystanku końcowego "Wiosny Ludów/Żeromskiego", po czym dalej realizowany będzie kurs na linii nr 462.

Objazdy dla kierowców:
• przez przejazd w ciągu ulic: Warszawskiej-Kórnickiej (na Ignacewo)
• przez wiadukt S5 (drogą krajową nr 92 i drogą ekspresową S5)
• przez Warzywną, Skałowo, Siekierki i Trzek


Map: Urząd Miejski w Kostrzynie


Map: Urząd Miejski w Kostrzynie

ZOBACZ TAKŻE: Utrudnienia na drogach

Rozkład jazdy linii nr 460: Kostrzyn - Glinka - Iwno

Rozkład jazdy linii nr 461: Kostrzyn - Tarnowo - Jagodno

Rozkład jazdy linii nr 462: Kostrzyn - Trzek/Wydrzerzewice - Czerlejno

Rozkład jazdy linii nr 463: Kostrzyn - Siekierki - Czerlejno

Rozkład jazdy linii nr 464: Brzeźno - Siedlec - Gułtowy - Drzązgowo (-Czerlejno - Kostrzyn)

Rozkład jazdy linii nr 465: Kostrzyn - Sokolniki Klonowskie

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w kursowaniu - KOMUNIKATY


Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Ulica Kórnicka będzie zamknięta jeszcze do 16 maja

ZOBACZ TAKŻE: Ruszyła budowa dróg dojazdowych do tunelu

ZOBACZ TAKŻE: Burmistrz: "Spełnia się marzenie, budujemy!" – rusza budowa tunelu, który zastąpi przejazdy kolejowe

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym. Wyślij e-mail redakcja@infokostrzyn.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie - www.kontakt.infokostrzyn.pl.
KOSTRZYN KONT@KT – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (9)

18-05-2019 14:57:25
REDAKCJA
@nick: Właśnie o tym pisze. Przejazdy na Grunwaldzkiej i Powstańców Wlkp. od soboty są już zamknięte na stałe. Możliwy jest przejazd w ciągu ulic Warszawska - Kórnicka.
18-05-2019 10:32:12
nick
To co jest zamknięte a co otwarte?
17-05-2019 21:21:00
Krzysztof M
Dzisiaj godz.19,30 przejazd ul. Kórnicką zamknięty. Szykuje się wielki bajzel. Na nic obietnice Burmistrzów.
17-05-2019 13:23:14
Mieszkanka
System SRK kolej planowała z uwzględnieniem przejazdów w Grunwaldzkiej i Powstańców WLKP. to burmistrz Szymon Matysek zaproponował zamknięcie dwóch przejazdów dla rzekomej poprawy bezpieczeństwa w zamian za dofinansowanie do tunelu. Taniej by było wybudować tunel w ramach ZIT albo nawet z budżetu gminy, niż dopłacać 40 milionów zł do zamknięcia dwóch przejazdów. To nie jest normalne.
17-05-2019 10:38:55
Kostzyniak
To bylby sajdon jakby były zamknięte 3 przejazdy.
17-05-2019 08:28:26
REDAKCJA
@nick: Proszę, staram się informować na bieżąco.
17-05-2019 08:24:31
nick
Dziękuję Redakcjo!
17-05-2019 08:17:25
REDAKCJA
@nick: Przejazdy na Grunwaldzkiej i Powstańców Wlkp. mają zostać zamknięte o północy. Nadal zamknięty jest przejazd na Ignacewo (Warszawska - Kórnicka). Autobusy KKP jeżdżą już objazdami.
17-05-2019 08:15:01
nick
To w końcu są już zamknięte czy nie?
Aktualności
Niezapominajka
15

cze

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Przemysław Poznań II
- zakończenie sezonu

19:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Odpust parafialny

17

cze

15:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: