Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Oprowadzali po Kostrzynie przedstawiając wiele ciekawostek o mieście - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Oprowadzali po Kostrzynie przedstawiając wiele ciekawostek o mieście
14-05-2019 11:28   Janusz Ludwiczak
O tym skąd wzięła się nazwa Kostrzyn, jakie mroczne historie kryje miasto – o tym można było dowiedzieć się podczas sobotnich wycieczek, które zorganizowała Grupa przewodników PoPoznaniu.pl.

Blisko 30 osób, głównie z Poznania wzięło udział w wycieczce "Sąsiedzi Poznania", którą w sobotę zorganizowała Grupa przewodników PoPoznaniu.pl. Chętni mogli wybrać na wycieczkę poranną lub popołudniową. Spacer rozpoczynał się przy stacji kolejowej "Kostrzyn Wielkopolski".

– Znajdujemy się przy linii kolejowej, którą uruchomiono w 1886 r. Niemcy planowali wybudować trasę kolejową z Warszawy do Berlina, która miała prowadzić przez Kostrzyn, jednak plany te próbowali pokrzyżować Rosjanie. Początkowo ruch pociągów odbywał się tylko jednym torem do Wrześni, rok później oddano tor do Strzałkowa. Dopiero w okresie międzywojennym dobudowano drugi tor. Możliwe, że do prac budowlanych byli wykorzystywani Żydzi – mówił Andrzej Bartczak, przewodnik z grupy PoPoznaniu.pl.

Następnie uczestnicy wycieczki przeszli do Parku Miejskiego, w którym niegdyś znajdowało się jezioro, a później staw do chłodzenia młynu parowego.

– Kostrzyn zawsze miał podobną nazwę, jednak zmieniała się pisownia. Według źródeł historycznych było to pierwsze miasto w Wielkopolsce, które 11 listopada 1251 r. otrzymało prawa miejskie, prawie dwa lata wcześniej niż Poznań (23 kwietnia 1253 r.). Pierwsze zapiski w źródłach historycznych o mieście Kostrzyn pochodzą z 1181 r. – opowiadał Andrzej Bartczak.

– Kostrzyn posiadał własną szkołę i łaźnię miejską. Każdy mieszkaniec miał obowiązek korzystania z niej i mycia się przynajmniej raz w tygodniu. Był zakaz posiadania prywatnych łaźni, by miasto miało dochody – dodał przewodnik.

Na trasie wycieczki znalazł się również kościół farny i Brama Cechowa.

– Brama Cechowa została wzniesiona dzięki staraniom rzemiosła kostrzyńskiego i przekazana miastu. W Kostrzynie było siedem cechów: cechy szewski, rzeźnicki, krawiecki, kuśnierski, garncarski, płócienniczy i mielcarski, które pełniły rolę bractw kościelnych – wskazywał Andrzej Bartczak, przewodnik.

Podczas porannego spaceru po mieście można było zwiedzić Izbę Muzealną, która powstała w 1976 r. z okazji 725-lecia nadania praw miejskich Kostrzynowi. Początkowo mieściła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury "Kostrzynianka", a dziesięć lat temu przeniesiono ją do gmachu Biblioteki Publicznej. Wiele ciekawostek o Kostrzynie opowiedział również Kazimierz Matysek.

– Kostrzyn słynął z fabryki pierników i makaronów, była to jedyna polska fabryka. Ta w Toruniu była niemiecka. Mamy tutaj zachowany lampion, który wisiał w oknie domu przy ul. Marcinkowskiego 14 w Poznaniu w czasie przejazdu Ignacego Paderewskiego 26 grudnia 1918 r. – opowiadał Kazimierz Matysek, regionalista i znawca historii Kostrzyna.

Na zakończenie wycieczki można było również dowiedzieć się, że na skwerze im. Jana Pawła II przed gminą biblioteką znajdował się niegdyś kościół i cmentarz.

– Był to drewniany kościół Św. Ducha, odbywały się w nim krótkie nabożeństwa, jednak został rozebrany, gdyż był "konkurencją" dla fary. Później znajdował się tutaj cmentarz, na którym pochowano radzickich żołnierzy walczących o Poznań, ekshumowano ich i przeniesiono na poznańską Cytadelę – podsumował Andrzej Bartczak, przewodnik.

Grupa przewodników PoPoznaniu.pl istnieje od 2012 roku.

– Raz w roku organizujemy wycieczkę tematyczną "Sąsiedzi Poznania". Najpierw byliśmy w Owińskach, później odkrywaliśmy Puszczykowo, Murowaną Goślinę, Swarzędz a w roku ubiegłym Czerwonak. Teraz przyszedł czas na Kostrzyn. Grupa przewodników poPoznaniu.pl działa od 2012 r. 9 przewodników oprowadza po Poznaniu. Pokazujemy miasto z różnych perspektyw. Zajmowaliśmy się Niemcami w Poznaniu, szliśmy śladami Żydów, szukaliśmy wątków zakochanych, odkrywaliśmy ciekawe zakątki architektury, anegdoty i legendy – wyjaśnia Piotr Ciesielski z grupy przewodników PoPoznaniu.pl.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

sie

Sanniki
Festyn rodzinny
- euro bungee, eliminator, rowery piwne, grill, grochówka, ciasta, napoje
od godz. 16:00 do późnego wieczora

14

sie

Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- msza odpustowa na cmentarzu, ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i 75-lecie OSP, Raper "Bisek" i Sławomir "Rusek" Urbaniak & Josza, Strefa Zera, zabawa taneczna

15

sie

15:00
Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- Biesiada Kasztelańska na rockową nutę

16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: