Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wiktorowo ku czci Powstańcom {► FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Wiktorowo ku czci Powstańcom {► FILM}
09-04-2019 00:10   Janusz Ludwiczak
W niedzielne przedpołudnie w Wiktorowie odsłonięto obelisk, upamiętniający mieszkańców, którzy sto lat temu brali udział w Powstaniu Wielkopolskim.

Na obelisku znalazł się napis "ku czci mieszkańców Wiktorowa, uczestników Powstania Wielkopolskiego oraz walczących o niepodległość Polski".

– To już ostatni element obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Chcieliśmy oddać hołd mieszkańcom również Wiktorowa, którzy walczyli o niepodległą Polskę, byśmy mogli żyć dzisiaj w wolnym kraju – mówił podczas uroczystości Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Wieńce i znicze złożyły władze gminy, radni, sołtysi Wiktorowa, Sannik i Gułtów oraz mieszkańcy.

– W Powstaniu brało udział 15 mieszkańców, tak wynika z dokumentacji i źródeł historycznych. Najwięcej Powstańców było z samego Kostrzyna, którzy szli w 100-osobowej kompanii, po miesiącu dołączył do niego 40-osobowy pluton kostrzyński – opowiada Kazimierz Matysek, regionalista.

– W wydarzeniach brali udział również mieszkańcy Siekierek, Czerlejna czy Gułtów - tam szedł oddział pod dowództwem Józefa Idaszaka. Również mieszkańcy Iwna włączyli się w Powstanie Wielkopolskiego, jednym z nich był podpułkownik Ignacy Mielżyński, który walczył na froncie północnym i przez pewien okres był dowódcą odcinka, potem walczył pod Zbąszyniem, a także w Powstaniu Śląskim. Był założyłem pułku Ułanów Wielkopolskich. Na cmentarzu w Iwnie spoczywa również zasłużony obywatel, płk. Zbigniew Studziński, który przyczynił się do pozyskania koni do powstania. Walczył również mieszkaniec Brzeźna, Ludwik Wachacz, który poległ przy zdobywaniu pociągu, walczył w oddziale z Gułtów – dodaje Kazimierz Matysek.

Uroczystość odsłonięcia obelisku transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo przez nasz profil. Poniżej filmowa relacja:


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

lip

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na białaczkę
w godz. 8:30-14:30

30

lip

Czerlejnko
Malinowe lato: Spektakl "O świętomarcińskich rogalach" - Teatr Mozaika

31

lip

KOSTRZYN, przychodnia Sanus, ul. Braci Drzewieckich 1
Bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet w wieku 25-59 lat
w godz. 9:00-17:00

06

sie

Kostrzyn
Malinowe lato: koncert zespołu Djibril

08

sie

SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Malinowe lato: Spektakl dla dzieci "Ciocia Jadzia" Teatr Fuzja

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz/spędziłeś(aś) swój urlop i wakacje?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: