Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Podoba mi się kontakt z ludźmi, cenię sobie to, że można pomóc" – wywiad z asp.Tomaszem Kasprzakiem - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"Podoba mi się kontakt z ludźmi, cenię sobie to, że można pomóc" – wywiad z asp.Tomaszem Kasprzakiem
06-04-2019 23:18   Janusz Ludwiczak
Na początku marca aspirant Tomasz Kasprzak otrzymał "Kryształową Gwiazdę". Wyróżnienie to otrzymują policjanci i policjantki, którzy uratowali ludzkie życie, wykazując się szczególną odwagą i determinacją w niesieniu pomocy. Kostrzyński dzielnicowy pod koniec sierpnia ubiegłego roku zapobiegł samobójstwu. Rozmowa z asp. Tomaszem Kasprzakiem.

Janusz Ludwiczak, portal InfoKostrzyn.pl: W marcu otrzymał Pan Aspirant "Kryształową Gwiazdę". Za co wręczona została ta nagroda?
Asp. Tomasz Kasprzak: Jest to oznaczenie wręczane za ratowanie życia. Dostałem tą nagrodę za uratowanie osoby, która chciała popełnić samobójstwo. Zostałem powiadomiony, że mężczyzna chce się powiesić. Udało mi się zapobiec tej tragedii. Wszystko działo się w sierpniu na terenie Kostrzyna.

Duże to było przeżycie?
To był poryw chwili, impuls. Nie wahałem się wyważyć drzwi, udało mi się odciąć sznur, na którym chciał się powiesić mężczyzna. Czekałem do przyjazdu karetki i psychologa. Mężczyzna został zabrany do szpitala.

Minęło siedem miesięcy od tego zdarzenia. Czy mężczyzna dziękował?
Mężczyzna żyje, nie spotkałem się z nim. Za to bardzo dziękowała mi jego żona, że uratowałem życie jej mężowi.

Dlaczego Pan Aspirant zdecydował się zostać policjantem?
Zawsze chciałem być mundurowym. Początkowo myślałem o wojsku, ale akurat życie sprawiło, że zostałem policjantem. Studia blokowały mi karierę mundurową, bo trzeba było mieć zaliczone wojsko. Po zakończeniu studiów zostałem przeniesiony do rezerwy, potem mogłem iść do wojska, ale wybrałem służbę w Policji.

Jak długo pracuje Pan Aspirant w Policji?
W maju 2006 przyjąłem się do Policji, najpierw pełniłem służbę w Poznaniu, a rok później zostałem przeniesiony do Kostrzyna. Dzielnicowym jestem od 2011 roku.

Co się podoba w pracy Policji?
Podoba mi się kontakt z ludźmi, cenię sobie to, że można pomóc. Zawsze chciałem być w terenie, wyjść do społeczeństwa, nigdy nie chciałem pracować tylko za biurkiem. Cenię sobie akcje edukacyjne w szkołach i przedszkolach.
Jestem zdania, że policjantem jest się 24 godziny. Będąc na wakacjach w Mielnie zatrzymałem nożownika. Idąc po bułki do sklepu, mężczyzna ranił inną osobę, groził ekspedientkom. Postanowiłem zareagować. Nie bałem się interweniować.

A jakie są najczęstsze problemy? Z jakimi sprawami się zgłaszają się mieszkańcy?
Najczęstsze są problemy rodzinne, począwszy od przemocy w rodzinie, sprzeczki o majątek. Później dopiero są sprawy dotyczącej kradzieży i włamań.

Na jakim obszarze gminy jest Pan Aspirant dzielnicowym?
Od 2011 roku do 2018 roku byłem dzielnicowym na obszarze wiejskim całej gminy, jednak ze względu na rozbudowę Siekierek i duży obszar powołano dodatkowego dzielnicowego, który ma rejon Siekierek, Trzeku, Czerlejna, Gwiazdowa i Skałowa. Ja mam teren wschodniej części gminy: od Jagodna po Glinkę, Buszkówiec, Iwno, Sanniki, Wiktorowo, Siedlec i Siedleczek, Brzeźno, Gułtowy, Klony, aż do Ługowin i Węgierskiego.

Co jest najtrudniejsze w pracy dzielnicowego?
Najtrudniejsza jest pomoc ludziom w przypadku przemocy w rodzinie. Zdarzają się również sprawy, gdzie policja jest wciągana w konflikty pomiędzy małżonkami i członkami rodziny. Nie zawsze dochodzi tam do przemocy.

Jak wygląda współpraca z gminą, instytucjami, organizacjami?
Bardzo dobra jest współpraca z gminą, dobrze układa się współpraca ze szkołami w Gułtowach, Iwnie i Brzeźnie. Nie zawsze można liczyć na współpracę z parafią w Czerlejnie.

W wolnym czasie...
Biegam, jednak ostatnio ze względu na inne obowiązki ostatnio musiałem ograniczyć sport. Poza tym remontuję obecnie mieszkanie. Mam również dwójkę dzieci, którymi się opiekuję.


Komentarze (3)

14-04-2019 22:58:31
klemens do Meg
A moze jakiesz konkrety gdzie na ul wrzesinskiej a na jakich osiedłach i zdjecia a pierdoły
07-04-2019 20:52:49
Obserwatorka
Tylko pogratujować i tak dalej działacz
07-04-2019 20:44:48
Meg
Gratuluje odwagi! Czy przy okazji Pan dzielnicowy jak również inni Panowie policjanci mogli by się również zająć kwestia parkowania na ulicy Wrzesińskiej gdzie obowiązuje zakaz a mino to samochody są zaparkowane od pon do pt cały dzień lub np parkowaniem na osiedlach gdzie właściciele posesji parkują tak ze przejechać nie można ani bezpiecznie wyjechać bo np ktoś parkuje zaraz przed zakrętem?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

paź

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Zamek Gołańcz

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert akustyczny największych przebojów zespołu Perfect
bezpłatne zaproszenia (50 sztuk) wydawane będą od 28 września od godz. 8:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury

18:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
UKS Victoria Gułtowy vs TLU Kala Izolacje Toruń - mecz I liga seniorów mężczyzn w unihokeja

11

paź

11:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Antares Zalasewo

15:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Fara Pelikan Żydowo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy obawiasz się drugiej fali koronawirusa i powrotu obostrzeń?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: