Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będzie strajk w szkołach? Tylko nauczyciele z Brzeźna i Czerlejna nie przystąpili do strajku - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Będzie strajk w szkołach? Tylko nauczyciele z Brzeźna i Czerlejna nie przystąpili do strajku
04-04-2019 00:39   Janusz Ludwiczak
Nadal nie ma porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi nauczycieli, którzy domagają się podwyżek dla pracowników oświaty. Jeśli w piątek nie dojdzie do porozumienia, to od poniedziałku staną szkoły. Do strajku nie przystąpią jedynie szkoły w Brzeźnie i Czerlejnie, gdyż nauczyciele w tych placówkach nie przeprowadzili referendum strajkowego. Mimo to w szkołach w Brzeźnie i Czerlejnie mogą nie odbywać się lekcje, gdyż nauczyciele mają obsługiwać egzaminy gimnazjalne. W pozostałych szkołach lekcje nie odbędą się, ale ma zostać zapewniona opieka dla dzieci.

Początkowo związki zawodowe nauczycieli domagały się podwyżki w kwocie 1 tys. zł dla każdego pracownika oświaty, jednak rząd nie spełnił postulatów. Obecnie protestujący obniżyli żądania do 30% podwyżki rozłożonej w dwóch ratach - od stycznia i od września, co oznacza podniesienie pensji od 700 do 900 złotych.

Środowe rozmowy również nie przyniosły efektów, w piątek negocjacje mają być kontynuowane. Jeśli nie dojdzie do porozumienia od poniedziałku, 8 kwietnia rozpocznie się strajk nauczycieli w szkołach.

Jak udało nam się ustalić do strajku nie przystąpią jedynie szkoły w Brzeźnie i Czerlejnie, gdyż nauczyciele w tych placówkach nie przeprowadzili referendum strajkowego. W pozostałych pięciu szkołach w gminie Kostrzyn lekcje nie odbędą się, ale ma zostać zapewniona opieka dla dzieci.

– W referendum nauczyciele zdecydowali o przystąpieniu do strajku. Jeśli nie będzie porozumienia to rodzice będą musieli najprawdopodobniej zapewnić opiekę – wyjaśnia Adam Grzelak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego w Kostrzynie.

– Nauczyciele w referendum odpowiedzieli się za strajkiem, istnieje prawdopodobieństwo, że strajk się rozpocznie. Ile osób przystąpi do strajku tego nie potrafię powiedzieć, ponieważ nie ma jeszcze powołanego komitetu strajkowego. Będą na pewno zajęcia opiekuńczo-wychowawcze – powiedziała Elżbieta Gałaś-Piechnicka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fidlera w Gułtowach.

– Referendum wykazało, że nauczyciele przystąpią do strajku. Dyrektor szkoły w dniu strajku będzie dowiadywał się od komitetu strajkowego jaka część grona pedagogicznego będzie protestowała. Może to być 100%, może to być 50%. My dyrektorzy zostaliśmy podstawieni przed wielką niewiadomą. Chcę przeprowadzić egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty – wskazuje Małgorzata Wiśniewska-Szaroleta, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Pauliny i Augusta Wilkońskich w Siekierkach

Do strajku nie przystąpią nauczyciele ze szkół w Brzeźnie i Czerlejnie, jednak w placówkach tych lekcje mogą odbywać się inaczej niż zazwyczaj, gdyż nauczyciele mają obsługiwać egzaminy gimnazjalne.

– Nauczyciele nie przystąpili do strajku. Lekcje będą, aczkolwiek będą utrudnione, ze względu na to, że w naszej gminie nie strajkują tylko dwie szkoły - nasza i w Czerlejnie. Dyrektorzy innych szkół poprosili nas, byśmy przysłali nauczycieli do komisji egzaminacyjnych – tłumaczy Adam Hamerski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Brzeźnie.

– Formalnie nauczyciele nie przystąpili do strajku, wydaje się więc, że szkoła będzie normalnie funkcjonować – dodaje Zbigniew Bukowski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Czerlejnie.

W gminie Kostrzyn znajdują się siedem szkół podstawowych: w Brzeźnie, Czerlejnie, Gułtowach, Iwnie, Siekierkach oraz dwie w Kostrzynie. Łącznie do wszystkich placówek uczęszcza ponad 1,8 tys. uczniów.

Prawdopodobny strajk w szkołach od 8 kwietnia:
SP Brzeźno – szkoła nie strajkuje, ale zajęcia będą ograniczone
SP Czerlejno – nauczyciele nie przystąpili do strajku
SP Gułtowy – tak, ale szkoła ma zapewnić zajęcia opiekończo-wychowawcze dla dzieci
SP Iwno – tak
SP Siekierki – tak, nauczyciele przystąpili do referendum
SP1 Kostrzyn – tak, nauczyciele przystąpili do referendum
SP2 Kostrzyn – tak, ale szkoła ma zapewnić zajęcia opiekończo-wychowawcze dla dzieci


Komentarze (5)

08-04-2019 13:41:19
KST
Co za Łamistrajki... Mam tylko nadzieję, że jak nauczyciele w końcu wywalczą podwyżki to nie obejmą one szkół, które nie brały udziału w strajku!
05-04-2019 21:40:42
PrzeKODowany
Siekierki porządne, także nie strajkują!
05-04-2019 11:44:43
KRYSTIAN PIĄTEK
BRZEZINSKIE ŁAMISTRAJKI! Jak związki wywalczą podwyżkę i zbliżą poziom życia nauczycieli pamiętajmy żeby w Brzeźnie stawki zostały na dotychczasowym poziomie.
04-04-2019 09:36:56
REDAKCJA
Za pomyłkę dyrektorów przepraszam, faktycznie chodziło o SP1, jednak takie informacje otrzymałem w rozmowie. Sytuacja ws. strajku jest jak w kalejdoskopie. Czy faktycznie rozpocznie się w szkołach przekonamy się w piątek po zakończeniu rozmów związków zawodowych nauczycieli (m.in. ZNP) z rządem.
04-04-2019 06:58:31
Adam Grzelak
Błędne informacje. Po pierwsze Marek Dobski jest dyrektorem SP2, po drugie to SP1 w informacji przesłanej do rodziców postara się zapewnić opiekę uczniom.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

lip

Gmina Kostrzyn
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

18

lip

IWNO, Park Mielżyńskich
Serce od Serca
w godz. 13:00-16:00

25

lip

Siedleczek, figurka
Bieg do Nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

28

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na białaczkę
w godz. 8:30-14:00

13

wrz

Iwno
V Bieg Pieczonej Pyry - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku planujesz spędzić wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: