Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wybory sołeckie dobiegają końca. Gospodarza wsi wybrali Tarnowianie - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Wybory sołeckie dobiegają końca. Gospodarza wsi wybrali Tarnowianie
22-03-2019 22:06   Janusz Ludwiczak
Leszek Koszela będzie nadal gospodarzem Tarnowa – zdecydowali w środę mieszkańcy podczas wyborów sołeckich.

W środę tym razem swojego sołtysa wybierali mieszkańcy Tarnowa. W wyborach sołeckich wzięło udział 26 osób liczącego 112 mieszkańców sołectwa.

O stanowisko sołtysa ubiegał się dotychczasowy gospodarz Leszek Koszela i to on jednogłośnie został wybrany na sołtysa Tarnowa. Z kolei w 2-osobowej radzie sołeckiej zasiądą Marcin Łukowski oraz Paweł Sokołowski.

Dodajmy, że w tym roku Fundusz Sołecki dla Tarnowa wyniósł 11 365,06 zł. Środki te zostaną przekazane na II etap budowy chodnika wzdłuż drogi gminnej "w sady", organizację spotkania mieszkańców sołectwa, a także na utrzymanie placu zabaw oraz konserwacje zabawek i urządzeń wyposażenia.

Wybory sołeckie w Tarnowie byłyby ostatnimi, jednak jak już informowaliśmy sołtysa na kolejną 5-letnią kadencję nie wybrano w Siedlcu, gdyż obydwoje kandydaci (Agnieszka Piaskowska i Krzysztof Tomczak) otrzymali równo po 26 głosów. II tura wyborów sołeckich w Siedlcu odbędzie się w poniedziałek.


Fot: Gmina Kostrzyn

Wybory sołeckie:
• sołectwo Brzeźno – ODBYŁY SIĘ 15.03. Wybrany sołtys: Grzegorz Simsz ►więcej
• sołectwo Czerlejnko – ODBYŁY SIĘ 08.03. Wybrany sołtys: Waldemar Kukuła ►więcej
• sołectwo Czerlejno – ODBYŁY SIĘ 19.02. Wybrany sołtys: Agnieszka Augustyn ►więcej
• sołectwo Drzązgowo – ODBYŁY SIĘ 25.02. Wybrany sołtys: Krzysztof Kaczmarski ►więcej
• sołectwo Glinka – ODBYŁY SIĘ 27.02. Wybrany sołtys: Bożena Agacińska ►więcej
• sołectwo Gułtowy – ODBYŁY SIĘ 22.02. Wybrany sołtys: Aldona Gola ►więcej
• sołectwo Gwiazdowo – ODBYŁY SIĘ 21.02. Wybrany sołtys: Honorata Galuba-Andrzejczak ►więcej
• sołectwo Iwno – ODBYŁY SIĘ 01.03. Wybrany sołtys: Szymon Nadolny ►więcej
• sołectwo Jagodno – ODBYŁY SIĘ 26.02. Wybrany sołtys: Malwina Gałecka ►więcej
• sołectwo Sanniki – ODBYŁY SIĘ 5.02. Wybrany sołtys: Marzena Pietraszewska ►więcej
sołectwo Siedlec – II TURA: poniedziałek 25 marca godz. 19:00 , świetlica wiejska w Siedlcu
• sołectwo Siedleczek – ODBYŁY SIĘ 19.03. Wybrany sołtys: Dorota Hamerska ►więcej
• sołectwo Siekierki – ODBYŁY SIE 13.03. Wybrany sołtys: Włodzimierz Musielak ►więcej
• sołectwo Skałowo – ODBYŁY SIE 25.02. Wybrany sołtys: Szymon Frąckowiak ►więcej
• sołectwo Sokolniki – ODBYŁY SIĘ 14.03. Wybrany sołtys: Dorota Jadowska ►więcej
• sołectwo Strumiany – ODBYŁY SIĘ 18.02. Wybrany sołtys: Maria Przybylska ►więcej
• sołectwo Tarnowo – ODBYŁY SIĘ 20.03. Wybrany sołtys: Leszek Koszela ►więcej
• sołectwo Trzek – ODBYŁY SIĘ 04.03. Wybrany sołtys: Ewelina Kaszowska ►więcej
• sołectwo Węgierskie – ODBYŁY SIĘ 20.02. Wybrany sołtys: Mirosław Kucharski ►więcej
• sołectwo Wiktorowo – ODBYŁY SIĘ 15.02. Wybrany sołtys: Dorota Kaczmarek ►więcej
• sołectwo Wróblewo – ODBYŁY SIĘ 05.03. Wybrany sołtys: Danuta Goździcka ►więcej


Wieś Tarnowo położona jest 3 kilometry na północ od Kostrzyna, pomiędzy Gwiazdowem, a drogą prowadzącą do Pobiedzisk. Tarnowo ma ponad 700-letnią historię.

"Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1302 roku. W wiekach średnich należała do grodu Grzymalitów. Między rokiem 1386 a 1400 pisał się stąd Piotr Kot. W XV wieku stanowiła własność Tarnowskich [stąd zapewne nazwa wsi], później Kurnatowskich, a od połowy XVIII wieku do Suchorzewskich. Dzięki wsparciu Justyny i Jana Suchorzewskich mógł zdobyć wykształcenie, a potem otworzyć własną firmę Hipolit Cegielski" – pisze Kazimierz Matysek, regionalista i historyk w "Przewodniku po Kostrzynie i okolicach".

"Od 1930 r. majątek liczący 363 hektary należał do poznańskiego kupca Franciszka Namysła, który był bardzo dobrym przedsiębiorcą, dbał nie tylko o swoje dobra, ale przyczynił się do rozkwitu podupadającej Mleczarni Kostrzyńskiej. W 1939 r. został rozstrzelany przez Niemców w zbiorowej egzekucji w Kostrzynie. Po II wojnie światowej majątek Tarnowa został najpierw rozparcelowany, a następnie utworzono tu Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną – dodaje Kazimierz Matysek, regionalista i historyk.

W Tarnowie znajduje się również dwór.

Dwór tutejszy, wybudowany zapewne przez Suchorzewskich, stanowi zabytek późnego klasycyzmu ze schyłku XVIII w. Jest to budynek murowany, parterowy, na planie prostokąta, na-kryty wysokim dachem naczółkowym z czerwonych dachówek z ukrytymi pod dachem piętrem i poddaszem. Front dworu zdobi portyk wsparty Dwór w Tarnowie na czterech filarach na osi zwieńczony trójkątnym tympanonem.
Po obu stronach dworu parterowe przybudówki pochodzące z okresu przebudowy w XIX i XX w. W latach 30. XIX w. gościli tu Hipolit Cegielski i dr Karol Marcinkowski. Po konserwacji i przebudowie w 2008 r., przeprowadzonej staraniom ostatnich właścicieli, prezentuje się bardzo korzystnie. Dwór zwrócony frontem ku północy oddziela od drogi arkadowy mur z prześwitami. Park krajobrazowy z początków XIX w. o powierzchni 3,92 ha liczy ponad 600 drzew, w tym 10 mogących być uznanych za pomniki przyrody (jesiony, dęby piramidalne, lipy). Po prawej stronie drogi do Pobiedzisk ufundowana przez Suchorzewskich kamienna figura Matki Boskiej z 1764 r. na kolumnie z płaskorzeźbami. Pierwotnie usytuowana była w środku wsi
– opowiada Kazimierz Matysek.

Z Tarnowem wiąże się również pewna legenda dotycząca znajdującego się przy głównej drodze we wsi żelaznego krzyża, osadzonego na murowanym czworokątnym postumencie.

Znajdują się na nim dość niewyraźne niemieckie napisy prawdopodobnie z nazwiskami dwóch murarzy pochodzących z miasta Pszewa (aus Betsche) oraz data 1877 r. Krzyż ten został postawiony w miejscu, gdzie w 1877 r. zabił się syn dziedzica gwiazdowskiego. Jechał on powozem konnym wraz z woźnicą bardzo wyboistą drogą w stronę Gwiazdowa. W miejscu, gdzie stoi teraz krzyż leżał bardzo duży kamień. Kiedy mijali kamień przeleciała im drogę sarna. Wskutek spłoszenia się konia i uderzenia wozu o kamień odpadło koło i pojazd się przewrócił. Syn dziedzica i towarzyszący mu woźnica ponieśli śmierć na miejscu. Zrozpaczony ojciec w tym miejscu kazał postawić ten krzyż wraz z pasyjką. Żelazny krzyż na murowanym cokole jest przestrzelony. Przestrzelono go prawdopodobnie podczas II wojny światowej. Kamień, który zabił się syn dziedzica gwiazdowskiego teraz leży na cmentarzu w Kostrzynie, na grobie następnego właściciela Gwiazdowa Wilhelma Heberga. Krzyż ten był wielokrotnie odnawiany przez murarzy z Tarnowa i Kostrzyna. W 2016 r. położono wokół niego kostkę brukową – opowiedziała Franciszka Nowakowska, mieszkanka Tarnowa [Kazimierz Matysek "W legendzie historii... Kostrzyn i okolice].


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
11

gru

15:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji oświaty, kultury i sportu Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

19

gru

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
XVII sesja (budżetowa) Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

12

sty

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- 28. finał WOŚP

[ wszystkie ]

Sonda
Ile planujesz w tym roku wydać na święta?

Do 300 złotych

Nie więcej niż 500 zł

Szacuję, że będzie to do 1 tys. zł

Między 1000 a 1500 zł

Powyżej 1500 zł


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: