Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wiosna, wiosna ach to ty... uczniowie z Brzeźna spalili marzannę - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Wiosna, wiosna ach to ty... uczniowie z Brzeźna spalili marzannę
21-03-2019 21:12   Janusz Ludwiczak
Wykonanie plakatu o tematyce wiosenne, pokazy mody, przygotowanie oryginalnych i jedynych w swoim rodzaju kapeluszy, tradycyjny pochód z marzanną i wspólne biesiadowanie przy ognisku – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy i ostatniej klasy Gimnazjum w Brzeźnie powitali wiosnę.

W środę o godz. 22:58 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. 21 marca to tradycyjny dzień wagarowicza. Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Brzechwy w Brzeźnie spędzili czwartek na wesoło.

Punktualnie w samo południe, po pięciu godzinach lekcyjnych rozstrzygnięto konkurs na plakat o tematyce wiosennej. Uczniowie przygotowali również prezentacje na temat praw ucznia oraz z okazji przypadającego 24 marca Narodowego Dnia Życia.

W ramach powitania wiosny uczennice klasy 4, 5 i 6 przygotowały specjalny pokaz mody, a także przeprowadzono konkurs "szalony kapelusik" na oryginalne i jedyne w swoim rodzaju nakrycie głowy.

Chętni mogli skorzystać z fotobudki. Całość zakończył tradycyjny wiosenny pochód z marzaną i wspólne biesiadowanie przy ognisku.

– Tradycji stała się zadość. Ale zapewniam, że marzanna była wykonana z ekologicznych materiałów, które spłonęły w ognisku – podsumowuje Adam Hamerski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Brzeźnie.


Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 20 marca a 22 czerwca (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa.

Za wiosnę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Zasadniczo wiosnę poprzedza zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy − przedwiośnie. Za początek wiosny fenologicznej przyjmuje się początek wegetacji oraz kwitnienie przebiśniegów i krokusów.

Dla półkuli południowej wszystkie opisane daty i zjawiska są przesunięte o pół roku. Za miesiące wiosenne na półkuli północnej uznaje się marzec, kwiecień i maj, a na południowej wrzesień, październik i listopad.


Komentarze (1)

24-03-2019 14:58:32
Ministrant
A ksiądz proboszcz wiedział i tych pogańskich rytuałach? Wszyscy się w piekle będziecie smażyć...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

lip

Gmina Kostrzyn
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

18

lip

IWNO, Park Mielżyńskich
Serce od Serca
w godz. 13:00-16:00

25

lip

Siedleczek, figurka
Bieg do Nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

28

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na białaczkę
w godz. 8:30-14:00

13

wrz

Iwno
V Bieg Pieczonej Pyry - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku planujesz spędzić wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: