Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Kaziuki" w Gułtowach – odpust w parafii - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"Kaziuki" w Gułtowach – odpust w parafii
05-03-2019 11:43   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek przypadło liturgiczne wspomnienie św. Kazimierza. Odpust parafialny obchodzili wierni w Gułtowach.

Sumę odpustową o godz. 18:30 odprawił ks. kanonik Jan Lesiński, proboszcz parafii Narodzenia Pańskiego w Poznaniu i dziekan dekanatu Poznań-Piątkowo.

– Staje dzisiaj przed nami św. Kazimierz, królewicz, żył w latach 1458-1484, 26 lat życia. Syn Kazimierza Jagiellończyka. Był przygotowywany przez ojca i przez lud królewski, by objąć władze po swoim ojcu królu. Pojęcie służby było dla niego czymś ważnym, nie tylko na rzecz Polski i Litwy. Św. Kazimierz widział obecność Boga nad sobą i wyznawał zasadę "Wolę umrzeć niż zgrzeszyć". Tym co było widoczne w jego życiu to była służba bliźniemu. Miał odwagę zwrócić uwagę swojemu ojcu – mówił podczas kazania ks. kanonik Jan Lesiński.

– Św. Kazimierz jest patronem całej Litwy, jest pochowany w Wilnie. Było wielu królów o imieniu Kazimierz - Kazimierz Odnowiciel, Kazimierz Sprawiedliwy, Kazimierz Wielki, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Kazimierz, ale żaden z nich nie został świętym – dodał w homilii ks. kan. Jan Lesiński.

W uroczystej mszy św. wzięli udział kapłani z wszystkich parafii dekanatu kostrzyńskiego. Nabożeństwo zakończyła litania do św. Kazimierza i uroczysta procesja dookoła świątyni.

Obecny kościół Św. Kazimierza w Gułtowach został zbudowany z fundacji skarbnika wielkopolskiego Marcina Skaławskiego w latach 1737-1738. Budowę świątyni dokończył w latach 1750-1760 starosta gniewskowski Kazimierz Słucki. W 1784 r. został powiększony o murowaną kaplicę dla rodziny Bnińskich, a w 1834 r. dobudowano do niego wieżę dzięki wsparciu rodziny Ostrowskich. W 1895 r. świątynia była remontowana. Kościół odnowiony w 1957 r. (polichromia), remontowany w 1984 i 1992 r. oraz na p. XXI w. Obecnie, od lipca 2018 r. proboszczem Parafii Św. Kazimierza w Gułtowach jest ks. Marcin Jałoszyński. Poprzedni proboszcz, ks. Eda Jaworski został mianowany dziekanem dekanatu przemęckiego na okres 5 lat, do połowy 2023 r.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

sty

18:00
WĘGIERSKIE, świetlica wiejska
Wybory sołeckie

25

sty

09:00
GUŁTOWY, hala sportowa, Szkoła Podstawowa, ul. Średzka 8
XII Halowy Turniej Piłki Nożnej Sołectw Gminy Kostrzyn

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert Pawła Gołeckiego z okazji Dnia Babci i Dziadka

[ wszystkie ]

Sonda
Czy przyjmiesz/przyjąłeś księdza z kolędą?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: