
Od 25 lat organizowany jest Światowy Przegląd Folkloru "Integracje", którego celem jest pokazanie dorobku kulturalnego różnych państw i wspólna integracja. Wydarzenie organizowane jest co roku w połowie sierpnia w Poznaniu i różnych zakątkach Wielkopolski. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się w Kostrzynie.
– Jubileuszowa edycja odbędzie się pod hasłem "W rytmie…", które nawiązuje do energii tańca, muzyki, śpiewu i miłości do folkloru, które od ćwierć wieku spajają uczestników i publiczność z różnych stron świata. Przez 25 lat udało nam się tworzyć coś znacznie większego niż zwykły festiwal – to przestrzeń spotkań i dialogu, miejsce, gdzie folklor staje się uniwersalnym językiem. Ćwierć wieku temu, gdy ogłosiliśmy pierwszą edycję Integracji, nie przypuszczałem, że staną się tak dużym i ważnym wydarzeniem – mówi Dariusz Majchrowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu i jego twórca.
Kostrzyn będzie pierwszym miejscem, w którym odbędzie się Światowy Przegląd Folkloru "Integracje".
W piątek o godz. 16:30 zaplanowano barwny korowód, który przejdzie z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury ulicami: Poznańską i Dworcową do Parku Miejskiego, gdzie punktualnie o godz. 17:00 zaplanowano uroczysty koncert. Kwadrans wcześniej rozpoczną się warsztaty ludowe dla dzieci.
Podczas koncertu na scenie zaprezentują się zespoły z Argentyny, Indii, Słowacji, Turcji i Węgier, a także Zespół Pieśni i Tańca "Siekieracy".
Równocześnie w Parku Miejskim odbywać będzie się festiwal kulinarny, podczas którego zaplanowano degustacje, a także warsztaty. Będzie można również nabyć przysmaki serwowane przez koła gospodyń wiejskich.
Portal InfoKostrzyn.pl jest jednym z patronów medialnych wydarzenia. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Zespoły, które wystąpią podczas Światowego Przeglądu Folkloru "Integracje"
Argentyna
Ballet „Senderos Argentinos”
Zespół został założony w 2001 roku przez Silvinę Andreeę Molineris i od tego czasu promuje argentyńską kulturę ludową poprzez barwne widowiska taneczno-muzyczne. Tworzą go tancerze i muzycy w różnym wieku, a występom towarzyszy muzyka na żywo. W repertuarze znajdują się m.in. tańce Malambo, Tango, Litoral oraz spektakle inspirowane regionalnymi legendami. „Senderos Argentinos” zdobył międzynarodowe uznanie, biorąc udział w prestiżowych festiwalach folklorystycznych w Ameryce Południowej i Meksyku.
Indie
Zespół „Surtaal Performing Art”
„Surtaal Performing Art” to dynamiczny zespół pochodzący z Indii, który od ponad dekady promuje rodzimą sztukę i kulturę ludową na całym świecie. Grupa prezentuje różnorodne tańce, m.in. Raas, Garba, Ghoomar czy Rathwa, zachwycając publiczność energią, barwami i autentycznością. Zespół prowadzi także warsztaty taneczne dla różnych grup wiekowych, a w czasie występów chętnie angażuje publiczność w interaktywną naukę tańca. Kierowany przez doświadczonych artystów – Darshita i Aabhę Shah – zespół ma na koncie ponad 500 pokazów w Indiach i za granicą, w tym m.in. w: Polsce, Hiszpanii, Australii, Indonezji i Turcji.
Indonezja
Grupa „Karsa SeniIndonesia”
Grupa „Karsa SeniIndonesia” działa w Dżakarcie Południowej od 2023 roku i skupia osoby w wieku od 16 do 60 lat. Prezentują oni tradycyjne tańce i muzykę z różnych regionów Indonezji – m.in. z Zachodniej i Północnej Sumatry, Bali, Borneo oraz Dżakarty. Grupa stawia sobie za cel popularyzację wiedzy o rodzimym dziedzictwie kulturowym, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Słowacja
Zespół Tańca Ludowego „Čerhovčan”
Zespół „Čerhovčan” pochodzi z miasta Bardejov i działa od 1963 roku, reprezentując kulturę regionu HornýŠariš. Funkcjonuje jako stowarzyszenie obywatelskie, zrzeszające głównie młodzież akademicką. Jego członkowie aktywnie pielęgnują i prezentują lokalne dziedzictwo kulturowe, biorąc udział w licznych festiwalach. Grupa uczestniczyła popularnym programie telewizyjnym „ZemSpieva” („Śpiewający kraj”).
Węgry
Zespół Tańca Ludowego „Zemplén”
Zespół został założony w 1999 roku i pochodzi z miasta Sátora ljaújhely na Węgrzech. Jego celem jest prezentacja regionalnych tańców węgierskich oraz promowanie kultury narodowej na scenach w kraju i za granicą. W repertuarze zespołu znajdują się m.in. charakterystyczny „Shepherd Dance” oraz taniec kobiet, w którym tancerki z gracją utrzymują butle na głowie.
Polska
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”
„Słowianki” to reprezentacyjny zespół Uniwersytetu Jagiellońskiego, działający od 1959 roku. Powstał przy Katedrze Filologii Słowiańskiej z inicjatywy kilkunastu studentek oraz Zdzisława Wagnera – slawisty zafascynowanego folklorem południowych Słowian. W repertuarze zespołu znajdują się polskie tańce narodowe (krakowiak, kujawiak, mazur, oberek, polonez) oraz pieśni i tańce ludowe z wielu regionów Polski. Zespół wykonuje również tańce z oper i operetek, utwory J. Straussa oraz repertuar musicalowy i rozrywkowy.
Zespół Tańca Ludowego „Poznań” Akademii Wychowania Fizycznego – Gospodarz
ZTL „Poznań” AWF istnieje już od 1982 roku. Od momentu powstania do chwili obecnej jego kierownikiem artystycznym i choreografem jest Dariusz Majchrowicz. Od tego czasu przez zespół przewinęły się setki entuzjastów folkloru. Celem działalności i misją grupy jest podtrzymywanie zanikającego folkloru, tradycji ludowych różnych regionów Polski oraz czerpania ogromnej przyjemności i satysfakcji z tych działań. Zespół prezentuje wszystkie polskie tańce narodowych. Repertuar zespołu obejmuje także znajomości tańców z 18 regionów: m.in. tańce rzeszowskie, wielkopolskie, lubelskie, opoczyńskie, łowickie czy kaszubskie. Szczególnie ważnym elementem, który dodatkowo uatrakcyjnia występy tancerzy, są wielobarwne stroje ludowe. Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF od 25 lat jest gospodarzem Światowego Przeglądu Folkloru „Integracje”.
Fot: mat.org.
Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym. Wyślij e-mail redakcja@infokostrzyn.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie - www.kontakt.infokostrzyn.pl.
KOSTRZYN KONT@KT – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.
| Aktualności |
| najnowsze | najpopularniejsze |
· Część pociągów nie dojeżdża do Wrześni
(16-04-2026 04:18)
· W części Kostrzyna nie będzie prądu
(16-04-2026 00:29)
· Pożar traw
(14-04-2026 07:24)
· Boisko z zadaszoną halą, szatnie i nowa murawa do gry – otwarto zmodernizowany Orlik
(13-04-2026 17:12)
· "Planujemy pod koniec 2028 roku oddać obiekt do użytku mieszkańców" – co dalej z budową pływalni w Kostrzynie?
(13-04-2026 07:45)
· Zablokowana DK92 po wypadku 4 pojazdów. Korki na ulicach Kostrzyna {AKTUALIZACJA}
(28-11-2025 15:45)
· Przebudowa kostrzyńskiego Rynku stała się faktem. Za kilka dni ruszą prace na Poznańskiej
(15-10-2025 07:33)
· W Drzązgowie odbyły się gminne dożynki {►FILM,◎GALERIA ZDJĘĆ}
(03-09-2025 04:56)
· W kwietniu zamkną "dużą Biedronkę" przy Poznańskiej
(19-03-2026 08:15)
· Nastolatek został potrącony przy dworcu w Kostrzynie – lądował helikopter LPR
(04-09-2025 05:26)
| Niezapominajka |
kwi
16:30
Sala sesyjna (dawny dom parafialny) - Kostrzyn, ul. Dworcowa 8
Posiedzenie Komisji:
• budżetu, środowiska i spraw komunalnych
• oświaty, kultury, sportu i zdrowia
• budżetu, środowiska i spraw komunalnych
► porządek obrad
kwi
do 19-04-2026
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Mistrzostwa Polski w Unihokeju juniorów młodszych
12:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Vitcovia Witkowo
GUŁTOWY, sala OSP
Dzień bezpieczeństwa - II rodzinne warsztaty z pierwszej pomocy
• 11:00-13:00 - warsztaty z udzielania pierwszej pomocy
• 13:00-15:00 - część praktyczna z możliwością zdobycia dyplomu
kwi
16:00
Sala sesyjna (dawny dom parafialny) - Kostrzyn, ul. Dworcowa 8
Posiedzenie Komisji:
• budżetu, środowiska i spraw komunalnych
• oświaty, kultury, sportu i zdrowia
• rolnictwa, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej
► porząde
| Sonda |
| Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(27-08-2018 00:00)
Zapisz się na listę mailingową:










