Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powrócą PKS-y? "Gminy otrzymają ok. 60 groszy dopłaty do wozokilometra" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Powrócą PKS-y? "Gminy otrzymają ok. 60 groszy dopłaty do wozokilometra"
01-03-2019 11:28   Janusz Ludwiczak
W połowie ubiegłego roku gnieźnieński PKS zlikwidował połączenia z Poznania przez Skałowo, Kostrzyn i Iwno do Gniezna. Od lat PKS Poznań nie jeździ przez Kostrzyn do Wrześni czy Środy Wielkopolskiej. Rząd planuje wprowadzenie programu przywrócenia połączeń autobusowych.
– Przewidujemy dofinansowanie wozokilometru w kwocie ok. 60 gr, by zrekompensować gminom nierentowne przewozy – zaznaczył Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera RP.

Jak już informowaliśmy w połowie ubiegłego roku gnieźnieński PKS zlikwidował wszystkie połączenia na terenie gminy Kostrzyn. Dotychczasowa linia z Poznania do Gniezna przez Skałowo, Kostrzyn i Iwno została zlikwidowana. Powodem decyzji była m.in. nierentowność połączeń. Na ferie zimowe PKS Gniezno zawiesił wszystkie połączenia, a przewoźnik złożył wniosek o upadłość.

Kilka lat temu PKS Poznań przestał kursować ze stolicy Wielkopolski przez Kostrzyn i Gułtowy do Środy Wielkopolskiej oraz z Poznania przez Kostrzyn do Wrześni. Połączenia te również okazały się nierentowne. Od 2007 roku z Brzeźna, Siedlca, Kostrzyna i Skałowa do Swarzędza i Poznania oraz Wrześni i Słupca można dojechać busikami, które organizuje prywatny przewoźnik Marco Polo, realizując po 8 kursów w dni robocze oraz po 4 w weekendy.

Rząd przedstawił program odtworzenia lokalnych połączeń autobusowych, który jest jednym z programów "Piątki Kaczyńskiego". Gminy miałby otrzymywać ok. 60 groszy dofinansowania za każdy przejechany kilometr autobusu.

– Nie planujemy odtworzenia państwowego PKS. Gminy i powiaty będą organizować przetargi, w których każdy przewoźnik będzie mógł startować. Wsparcie otrzymają te gminy, które zapewnią, że przynajmniej 70% kursów na ich terenie będzie miała charakter użyteczności publicznej. Jak mówił minister Adamczyk dopłacając ok. 60-80 groszy do wozokilometra zniwelujemy gminom straty z tytułu przewozów na tzw. nierentownych liniach i godzinach, pozwolimy mieszkańcom gmin komfortowe podróżowanie – mówiła podczas piątkowe konferencji Joanna Kopcińska, rzecznik rządu.

Rząd chce przeznaczyć na dofinansowanie przewozów 800 milionów złotych.

– Koszt programu odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to ok. 800 mln zł. Nie przewidujemy sytuacji, że połączeń nie będzie. Wiemy, że jest dużo przewoźników zainteresowanych tym projektem – dodał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera RP.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

KOSTRZYN, Rynek
Mikołajki na kostrzyńskim Rynku
16-20 - Jarmark Bożonarodzeniowy
17:00 - Koncert pastorałek i kolęd (Zespół Pieśni i Tańca "Siekieracy", Zespół Śpiewaczy "Złota Jesień", Zespół Wokalny "Akord"

05

gru

12:00
SIEDLEC, kościół Św.Mikołaja
Odpust parafialny

07

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Konsultacje społeczne na temat bezpieczeństwa z dzielnicowymi
(dzielnicowi rejonu wiejskiego)
w godz. 18:00-20:00

11

gru

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
UKS Victoria Gułtowy - SZS Wieliszew
- VII kolejka I ligi mężczyzn w unihokeja

22

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Konsultacje społeczne na temat bezpieczeństwa z dzielnicowymi
(dzielnicowi rejonu miejskiego)
w godz. 18:00-20:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy byłeś już w nowym Kinie za Rogiem? ►więcej

Tak

Jeszcze nie, ale wybieram się

Nie, wolę multipleks

Nie chodzę do kina


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: