Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powrócą PKS-y? "Gminy otrzymają ok. 60 groszy dopłaty do wozokilometra" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Powrócą PKS-y? "Gminy otrzymają ok. 60 groszy dopłaty do wozokilometra"
01-03-2019 11:28   Janusz Ludwiczak
W połowie ubiegłego roku gnieźnieński PKS zlikwidował połączenia z Poznania przez Skałowo, Kostrzyn i Iwno do Gniezna. Od lat PKS Poznań nie jeździ przez Kostrzyn do Wrześni czy Środy Wielkopolskiej. Rząd planuje wprowadzenie programu przywrócenia połączeń autobusowych.
– Przewidujemy dofinansowanie wozokilometru w kwocie ok. 60 gr, by zrekompensować gminom nierentowne przewozy – zaznaczył Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera RP.

Jak już informowaliśmy w połowie ubiegłego roku gnieźnieński PKS zlikwidował wszystkie połączenia na terenie gminy Kostrzyn. Dotychczasowa linia z Poznania do Gniezna przez Skałowo, Kostrzyn i Iwno została zlikwidowana. Powodem decyzji była m.in. nierentowność połączeń. Na ferie zimowe PKS Gniezno zawiesił wszystkie połączenia, a przewoźnik złożył wniosek o upadłość.

Kilka lat temu PKS Poznań przestał kursować ze stolicy Wielkopolski przez Kostrzyn i Gułtowy do Środy Wielkopolskiej oraz z Poznania przez Kostrzyn do Wrześni. Połączenia te również okazały się nierentowne. Od 2007 roku z Brzeźna, Siedlca, Kostrzyna i Skałowa do Swarzędza i Poznania oraz Wrześni i Słupca można dojechać busikami, które organizuje prywatny przewoźnik Marco Polo, realizując po 8 kursów w dni robocze oraz po 4 w weekendy.

Rząd przedstawił program odtworzenia lokalnych połączeń autobusowych, który jest jednym z programów "Piątki Kaczyńskiego". Gminy miałby otrzymywać ok. 60 groszy dofinansowania za każdy przejechany kilometr autobusu.

– Nie planujemy odtworzenia państwowego PKS. Gminy i powiaty będą organizować przetargi, w których każdy przewoźnik będzie mógł startować. Wsparcie otrzymają te gminy, które zapewnią, że przynajmniej 70% kursów na ich terenie będzie miała charakter użyteczności publicznej. Jak mówił minister Adamczyk dopłacając ok. 60-80 groszy do wozokilometra zniwelujemy gminom straty z tytułu przewozów na tzw. nierentownych liniach i godzinach, pozwolimy mieszkańcom gmin komfortowe podróżowanie – mówiła podczas piątkowe konferencji Joanna Kopcińska, rzecznik rządu.

Rząd chce przeznaczyć na dofinansowanie przewozów 800 milionów złotych.

– Koszt programu odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to ok. 800 mln zł. Nie przewidujemy sytuacji, że połączeń nie będzie. Wiemy, że jest dużo przewoźników zainteresowanych tym projektem – dodał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera RP.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

lis

09:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
IX Otwarty Turniej Piłki Siatkowej z okazji Narodowego Święta Niepodległości o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn

20

lis

KOSTRZYN, przychodnia Sanus, ul. Braci Drzewieckich 1
Bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet w wieku 25-59 lat
Zapisy: tel. 61 855 75 28, 61 851 30 77, 609 000 082

23

lis

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Gdzie są chłopcy z tamtych lat" - koncert
Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 13.11. w MGOK o godz. 8:00 i 17:00

25

lis

19:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
VIII Andrzejki z piosenką literacką
Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 14.11. w MGOK o godz. 8:00 i 17:00

06

gru

18:45
KOSTRZYN, Rynek
Uroczyste zapalenie lampek na choince
Zabawy dla dzieci "W poszukiwaniu Świętego Mikołaja"

[ wszystkie ]

Sonda
Ile w tym roku zamierzasz zjeść rogali świętomarcińskich?

przynajmniej 1

2

3

4

5

6

więcej niż 6

ani jednego

nie lubię rogali


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: