Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Trzeku informują o "Szwedzkich Okopach" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Trzeku informują o "Szwedzkich Okopach"
28-02-2019 15:27   Janusz Ludwiczak
O tym, że w Trzeku znajdowało się wczesnośredniowieczne grodzisko informuje już tablica informacyjna, która została zamontowana ze środków Funduszu Sołeckiego.

– W Trzeku została postawiona tablica informacyjna z opisem Grodziska zwanego "Szwedzkie Okopy". Teren będzie monitorowany. Inwestycja została sfinansowana ze środków Funduszu Sołeckiego. Zapraszamy miłośników wycieczek rowerowych oraz spacerujących z kijkami – informuje nas Ewelina Kaszowska, mieszkanka Trzeka.

Wczesnośredniowieczne grodzisko, które służyło do celów obronnych znajdowało się pół kilometra od centrum wsi.

"Wielkie pierścieniowate wczesnośredniowieczne grodzisko o średnicy 86 m, z wałem dochodzącym do 20 m, otoczone fosą, które wskazuje na bardzo wczesną metrykę historyczną tych okolic. Grodzisko – nazwane przez miejscową ludność "szwedzkimi okopami" jest porośnięte drzewami i krzewami. W czasach piastowskich gród służył celom obronnym, ale było to także miejsce, w którym odbywały się wiece ludności i składano ofiary pogańskim bożkom. Po północnej stronie grodziska znajduje się las mieszany. Dawny las dębowy zniknął bez śladu" – pisze Kazimierz Matysek, historyk i regionalista w przewodniku "Z dziejów Kostrzyna i okolic".

Jak pisze sołectwo Trzek na swojej stronie internetowej obwód zewnętrzny grodu Trzeckiego wynosi 146 metrów, a wewnętrzny u podstawy 40 m, natomiast wysokość wynosi ok. 20 m. Wiosną tworzy się szeroka fosa dookoła wałów pośród drzew dębu oraz pól uprawnych. W czasach piastowskich służył celom obronnym, ale też odbywały się tutaj wiece okolicznej ludności i składano ofiary pogańskim bożka.

– Stara legenda głosi, ze w czasie wojen szwedzkich dwaj bracia starający się o dziewczyne pokłócili się. Młodszy oskarżył brata o szpiegostwo przed Szwedami stacjonującymi w Kostrzynie, którzy zabili jego rywala. Kiedy zdrajca zaczął kopać dół, by pochować brata, spod kamienia wytrysnęła woda i obydwu zatopiła. Odtąd woda w studni na łące jednego z gospodarzy ma odcień czerwony, przypominając o zbrodni – dodaje Kazimierz Matysek, historyk i regionalista.


R E K L A M A

Komentarze (1)

20-10-2019 23:32:35
Paweł Pawlak (archeolog)
Należy pochwalić inicjatywę postawienia tej tablicy. Niestety w zamieszczonym tekście znajdują się błędy. Przede wszystkim wał nie wznosi się na wysokość 20 m, ale jest zdecydowanie niższy (6-7 m). Nie wiem też dlaczego tak bardzo Państwo, jako gospodarze miejsca chcecie nawiązywać do czasów piastowskich? To własnie Piastowie zniszczyli tę imponującą warownię, zapewne w początkach X wieku. Jej powstanie oraz czas świetności przypadł więc na okres poprzedzający inwazję państwa piastowskiego w kierunku zachodnim. Oczywiście bez rzetelnych badań archeologicznych trudno określić czas powstania grodu, ale na podstawie podobnych grodzisk tego typu można założyć, że miało to miejsce po połowie IX wieku. Szanowni Państwo - Wasz gród pochodzi więc z czasów przedpiastowskich i świadczy dobitnie o przedpaństwowej organizacji grodowej, która obejmowała również te tereny!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lis

KOSTRZYN, przychodnia Sanus, ul. Braci Drzewieckich 1
Bezpłatne badania cytologiczne dla kobiet w wieku 25-59 lat
Zapisy: tel. 61 855 75 28, 61 851 30 77, 609 000 082

23

lis

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Gdzie są chłopcy z tamtych lat" - koncert
Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 13.11. w MGOK o godz. 8:00 i 17:00

25

lis

19:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
VIII Andrzejki z piosenką literacką
Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 14.11. w MGOK o godz. 8:00 i 17:00

06

gru

18:45
KOSTRZYN, Rynek
Uroczyste zapalenie lampek na choince
Zabawy dla dzieci "W poszukiwaniu Świętego Mikołaja"

07

gru

16:00
SIEKIERKI WIELKIE, świetlica wiejska
Mikołajkowe spotkanie z Kicią Kocią
- dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat
Wejściówki: 10 zł. Zapisy: sms 694 55 55 72

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie najczęściej robisz zakupy?

Biedronka

Netto

Tesco

Jana

Chata Polska

targowisko

sklep lokalny

poza Kostrzynem (Poznań, Swarzędz, Środa, Pobiedziska, Września)


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: