Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Trzeku informują o "Szwedzkich Okopach" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Trzeku informują o "Szwedzkich Okopach"
28-02-2019 15:27   Janusz Ludwiczak
O tym, że w Trzeku znajdowało się wczesnośredniowieczne grodzisko informuje już tablica informacyjna, która została zamontowana ze środków Funduszu Sołeckiego.

– W Trzeku została postawiona tablica informacyjna z opisem Grodziska zwanego "Szwedzkie Okopy". Teren będzie monitorowany. Inwestycja została sfinansowana ze środków Funduszu Sołeckiego. Zapraszamy miłośników wycieczek rowerowych oraz spacerujących z kijkami – informuje nas Ewelina Kaszowska, mieszkanka Trzeka.

Wczesnośredniowieczne grodzisko, które służyło do celów obronnych znajdowało się pół kilometra od centrum wsi.

"Wielkie pierścieniowate wczesnośredniowieczne grodzisko o średnicy 86 m, z wałem dochodzącym do 20 m, otoczone fosą, które wskazuje na bardzo wczesną metrykę historyczną tych okolic. Grodzisko – nazwane przez miejscową ludność "szwedzkimi okopami" jest porośnięte drzewami i krzewami. W czasach piastowskich gród służył celom obronnym, ale było to także miejsce, w którym odbywały się wiece ludności i składano ofiary pogańskim bożkom. Po północnej stronie grodziska znajduje się las mieszany. Dawny las dębowy zniknął bez śladu" – pisze Kazimierz Matysek, historyk i regionalista w przewodniku "Z dziejów Kostrzyna i okolic".

Jak pisze sołectwo Trzek na swojej stronie internetowej obwód zewnętrzny grodu Trzeckiego wynosi 146 metrów, a wewnętrzny u podstawy 40 m, natomiast wysokość wynosi ok. 20 m. Wiosną tworzy się szeroka fosa dookoła wałów pośród drzew dębu oraz pól uprawnych. W czasach piastowskich służył celom obronnym, ale też odbywały się tutaj wiece okolicznej ludności i składano ofiary pogańskim bożka.

– Stara legenda głosi, ze w czasie wojen szwedzkich dwaj bracia starający się o dziewczyne pokłócili się. Młodszy oskarżył brata o szpiegostwo przed Szwedami stacjonującymi w Kostrzynie, którzy zabili jego rywala. Kiedy zdrajca zaczął kopać dół, by pochować brata, spod kamienia wytrysnęła woda i obydwu zatopiła. Odtąd woda w studni na łące jednego z gospodarzy ma odcień czerwony, przypominając o zbrodni – dodaje Kazimierz Matysek, historyk i regionalista.


Komentarze (1)

20-10-2019 23:32:35
Paweł Pawlak (archeolog)
Należy pochwalić inicjatywę postawienia tej tablicy. Niestety w zamieszczonym tekście znajdują się błędy. Przede wszystkim wał nie wznosi się na wysokość 20 m, ale jest zdecydowanie niższy (6-7 m). Nie wiem też dlaczego tak bardzo Państwo, jako gospodarze miejsca chcecie nawiązywać do czasów piastowskich? To własnie Piastowie zniszczyli tę imponującą warownię, zapewne w początkach X wieku. Jej powstanie oraz czas świetności przypadł więc na okres poprzedzający inwazję państwa piastowskiego w kierunku zachodnim. Oczywiście bez rzetelnych badań archeologicznych trudno określić czas powstania grodu, ale na podstawie podobnych grodzisk tego typu można założyć, że miało to miejsce po połowie IX wieku. Szanowni Państwo - Wasz gród pochodzi więc z czasów przedpiastowskich i świadczy dobitnie o przedpaństwowej organizacji grodowej, która obejmowała również te tereny!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

cze

Gmina Kostrzyn
Wybory prezydenckie
w godz. 7:00-21:00

25

lip

Siedleczek, figurka
Bieg do Nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

28

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na białaczkę
w godz. 8:30-14:00

13

wrz

Iwno
V Bieg Pieczonej Pyry - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

25

paź

DRZĄZGOWO, świetlica wiejska
Leśne Grzybobieganie - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborach prezydenckich?

TAK - zagłosuję tradycyjnie w lokalu

TAK - zagłosuję korespondencyjnie

NIE - nie wezmę udziału w wyborach


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: