Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nazwa wsi pochodzi od buszu lub imienia "Buszek" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Nazwa wsi pochodzi od buszu lub imienia "Buszek"
27-04-2025 02:18   Janusz Ludwiczak
Po dłuższej przerwie powracamy do naszego cyklu "Cudze chwalicie… swego nie znacie". Odwiedzamy Buszkówiec. Skąd mogła wziąć się nazwa tej miejscowości? Co ma w sobie niezwykłego ta wieś? O tym w naszym reportażu.

Buszkówiec znajduje się w północno-wschodniej części gminy, położony jest zaledwie 4,5 km od centrum miasta, czyli kostrzyńskiego Rynku.

Miejscowość ta liczy 125 mieszkańców (dla porównania pięć lat temu było ich 118, a w 2014 – 135).

– Liczba mieszkańców utrzymuje się na podobnym poziomie. Zbytnio nie ma u nas możliwości budowania nowych domów – wskazuje Ewa Michalak, sołtyska Buszkówca.

Do Buszkówca dojeżdża autobus linii nr 460, którym mieszkańcy mogą dojechać do Kostrzyna w ok. 10 minut.

Skąd nazwa?

– Nazwa wsi Buszkówiec pochodzi prawdopodobnie od buszu. Jest tam teren mocno zalesiony. Nazwa może też pochodzić od imienia "Buszek" – wskazuje Kazimierz Matysek, regionalista.

Od czterech lat jest to odrębne sołectwo

Buszkówiec to nowe sołectwo, które zostało utworzone w 2021 r.

– Buszkówiec to wieś z pięknym krajobrazem, panuje tu cisza. Mamy dużo koni, jest to fajne miejsce, gdzie można odpocząć. Mamy fajnych mieszkańców, którzy są chętni do pomocy, można zawsze na nich polegać – opowiada Ewa Michalak, sołtyska Buszkówca.

– Do tej pory byliśmy w sołectwie Glinka. Chcieliśmy jednak utworzyć własne sołectwo. Chcieliśmy być bardziej niezależni i widoczni. Największym problemem są drogi – w kierunku Kostrzyna i Kociałkowej Górki. Naszym marzeniem jest ścieżka rowerowa i oświetlenie, z resztą poradzimy sobie – dodaje Ewa Michalak.

Ciekawostki:

  • przez Buszkówiec płynie rzeczka Cybina. W okolicy znajduje się obszar ochrony siedlisk przyrodniczych "Dolna Cybiny".
  • Buszkówiec jest jedyny – w Polsce nie ma żadnej wsi o takiej nazwie
  • Najstarsze budynki pochodzą z początku XX wieku


Zdjęcia z drona: Robert Kaczmarek, Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Cudze chwalicie, swego... nie znacie

ZOBACZ TAKŻE: Mieszkańcy Buszkówca już po raz drugi wybrali swojego gospodarza

ZOBACZ TAKŻE: W Buszkówcu po raz pierwszy zorganizowano festyn rodzinny

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym. Wyślij e-mail redakcja@infokostrzyn.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie - www.kontakt.infokostrzyn.pl.
KOSTRZYN KONT@KT – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Aktualności
Niezapominajka
19

cze

Iwno
Święto wianków

21

cze

17:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Sparta Orzechowo

KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
Retro Piknik

07

sie

19:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
XXVI Światowy Przegląd Folkloru "Integracje"

17

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

[ wszystkie ]

Sonda
Budowa krytej pływalni ma kosztować nawet 46 mln zł. Czy gmina powinna zrealizować tą inwestycję? ►więcej

TAK

NIE


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: