
Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Równy Start" działa przy ul. Wrzesińskiej 1B w Kostrzynie od września 2023 r. Placówka powstała dla dzieci z autyzmem oraz innymi zaburzeniami rozwojowymi. Obecnie do trzech klas uczęszcza 8 dzieci. Jednak 17 stycznia 2025 r. szkoła "Dobry Start" ma zostać zlikwidowana.
– 3 grudnia otrzymaliśmy maila z informacją o zebraniu, które odbyło się dzień później –wtedy poinformowano nas o zamknięciu 17.01.2025. 10 grudnia otrzymaliśmy kolejnego maila z informacją o zakończeniu współpracy zgodnie z wcześniej podanym terminem.
Dla nas jest to tragedia, ponieważ mały jest już w obowiązku szkolnym, choć ostatni rok jest odroczony i obowiązek realizuje u nich w punkcie przedszkolnym. Już więcej razy odroczyć go nie mogę, a żadna szkoła z oddziałem specjalnym w okolicy nie chce nas przyjąć. Szkoły oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od Kostrzyna nie są dla nas żadnym rozwiązaniem, ponieważ syn wybudzony będzie zbyt wcześnie - będzie cały dzień się gryzł do krwi, krzyczał i uderzał głową. Znam go od lat i wiele było prób żeby go "przestawić". Zdecydowaliśmy się na placówkę prywatną ze względu na miejsce - podczas drzwi otwartych i podpisywania umowy we wrześniu tego dostaliśmy zapewnienie, że będzie dla niego miejsce w szkole w przyszłym roku – mówi w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Katarzyna Orlikowska, mama Krzysia.
A jakie są przyczyny zamknięcia szkoły?
– Czekałem trzy miesiące na spotkanie z burmistrzem Kostrzyna i poważną rozmowę na temat szkoły. W najbliższy poniedziałek jesteśmy w końcu umówieni na spotkanie i traktuje to spotkanie jako spotkanie ostatniej szansy. Dlaczego mówię o spotkaniu ostatniej szansy? Dlatego, że szkoła w Kostrzynie ma zbyt małą liczbę dzieci, żeby czesne rodziców ustalone na poziomie poniżej tysiąca złotych i kwota dotacji na każde dziecko od państwa umożliwiały funkcjonowanie tej placówki tak, żeby ekonomicznie wszystko zamykało się na zero. W tej sytuacji nie oczekuję już zysku ale mógłbym działać przy założeniu, że nie zarabiam i nie tracę. Mówię o sytuacji, w której prywatna firma, która wydała na potrzeby szkoły dla dzieci ze spektrum autyzmu i wyzwaniami rozwojowymi około 750 000 zł nie dokładała co miesiąc ponad 30 tysięcy do funkcjonowania szkoły. Tyle co miesiąc dokładamy. Nie narzekam tylko zwracam uwagę, że w sytuacji, kiedy na terenie takim jak Kostrzyn i okolice czy Śrem i okolice jest zbyt mała liczba dzieci i dotacje są na niskim poziomie a samorząd się nie angażuje bo nie ma takiego modelu wsparcia, to powoduje taką sytuację jak ta, o której rozmawiamy – tłumaczy portalowi InfoKostrzyn.pl Mateusz Romanowski, dyrektor Niepublicznych Szkół Podstawowych "Równy Start" w Kostrzynie i Śremie.
Szkoła otrzymuje subwencję oświatową na działalność. Zdaniem szefa placówki pozwala ona pokryć ok. 65% kosztów.
– Do tego dokładają się problemy z odpowiednią liczba wykwalifikowanej kadry w tym miejscu. A nie wyobrażam sobie brania odpowiedzialności za dzieci w sytuacji, kiedy nie możemy im zapewnić odpowiedniej i ustawowej opieki – dodaje Mateusz Ramanowski, dyrektor szkoły.
Rodzice chcieliby, by szkoła działała chociaż do końca roku szkolnego, a więc do wakacji.
– W trakcie zebrania z naszej strony wyszła prośba o pociągnięcie wszystkiego do czerwca, ponieważ nigdzie nie ma miejsc dostosowanych dla naszych dzieci. Nauczyciele zadeklarowali chęć pracy do czerwca o co prosimy dyrektora - żeby nie zostawiał nas z niczym w środku roku szkolnego. Pan Romanowski powiedział, że przemyśli, ale nawet gdyby placówka działała do tego czasu to bez terapii, których nasze dzieci potrzebują i wymagają zgodnie z zapisami. Na tym się jednak skończyło, bo 10 grudnia dostaliśmy kolejnego maila o zamknięciu – wskazuje Katarzyna Orlikowska.
– W tej chwili dzieci uczęszczają do placówki, nauczyciele pracują, pedagog specjalny od 10.01 jest na L4 więc część terapii nie jest realizowana. Mamy zaangażowana kadrę, która wkłada dużo serca w pracę z dziećmi, placówkę na miejscu - i niestety na przeszkodzie stają znowu pieniądze. Jest to dramat ogromny, tym bardziej, że w naszej gminie nie ma żadnej placówki szkolnej dla dzieci takich jak mój syn. Zapewne znowu pozostanie nam nauka w domu, z dala od społeczeństwa – dodaje Katarzyna Orlikowska.
Dziś w kostrzyńskim ratuszu ma odbyć się spotkanie burmistrzów i urzędników z dyrekcją szkoły.
– Oczekiwałem na pewno tego, że Pan Burmistrz spotka się ze mną wcześniej. Na ten moment znamy liczbę dzieci uczęszczających do naszej szkoły, znamy kwotę dotacji. Nie wiem czy Pan Burmistrz ma coś do zaproponowania gdyż nie rozmawialiśmy – zaznacza Mateusz Romanowski, dyrektor szkoły "Równy Start".
– Nasza szkoła została założona jako ogólnodostępna placówka edukacyjna z myślą o dzieciach z autyzmem oraz innymi zaburzeniami rozwojowymi. Były to nasze założenia i standardy, które chcieliśmy wprowadzić, skierowane przede wszystkim do uczniów posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy nie znaleźli miejsca w tradycyjnych szkołach oraz dla dzieci wykluczonych z takich szkół ze względu na ich agresję. Z doświadczenia wiemy, że inne placówki robią tzw. rekrutację dzieci i często słyszymy od rodziców, że nie wpisali się w wymogi szkoły.
W naszych zamierzeniach stawialiśmy na indywidualne podejście do każdego ucznia, a klasy miały być maksymalnie pięcioosobowe, co sprzyja tworzeniu komfortowego i bezpiecznego środowiska edukacyjnego. Uważaliśmy, że standardem powinny być indywidualne terapie, nauczyciele z doświadczeniem i kwalifikacjami do pracy z dziećmi z autyzmem oraz dodatkowe zajęcia rozwijające zdolności dzieci.
Niestety, nie mogliśmy w pełni zapewnić tych założeń. W małych miejscowościach brakuje odpowiedniej kadry oraz wystarczającej liczby dzieci, co utrudnia utrzymanie takiej placówki. Mimo to, staraliśmy się oferować różnorodne programy edukacyjne oraz terapie, które wspierają rozwój społeczny, emocjonalny i poznawczy uczniów. Naszym celem było, aby każde dziecko mogło osiągnąć swój potencjał i rozwijać umiejętności w atmosferze akceptacji i zrozumienia – podsumowuje Mateusz Romanowski.
Do sprawy będziemy wracać.
Fot: Janusz Ludwiczak
Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym. Wyślij e-mail redakcja@infokostrzyn.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie - www.kontakt.infokostrzyn.pl.
KOSTRZYN KONT@KT – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Poczet królów, książąt i księżniczek Kostrzyńskich
(27-04-2025 12:27)
· Nazwa wsi pochodzi od buszu lub imienia "Buszek"
(27-04-2025 02:18)
· Wydrapał sobie 40 tysięcy złotych
(27-04-2025 00:40)
· Kontrole ciężarówek przez "krokodyli" na DK92 w Siedlcu – rekordzista otrzymał karę w wysokości 28,5 tys. zł
(26-04-2025 23:22)
· W niedzielę będzie można zrobić zakupy w większości sklepów
(26-04-2025 22:49)
· Kostrzyn: Przy Warszawskiej powstaje druga galeria handlowa
(12-01-2024 08:16)
· Były proboszcz parafii bł. Jolanty w Kostrzynie usłyszał wyrok
(21-06-2024 12:08)
· W ciągu pięciu dni przeszedł pieszo 272 km z Iwna nad morze!
(25-08-2024 08:45)
· Czerlejno: Samochód wjechał w mur kościoła [AKTUALIZACJA]
(06-08-2024 01:41)
· Są ze sobą pół wieku, a nawet 60 lat {◎ GALERIA ZDJĘĆ, ►FILM}
(02-03-2024 07:30)
Niezapominajka |
kwi
18:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Przemysław Poznań
maj
Gułtowy
Dzień bezpieczeństwa
maj
KOSTRZYN, Rynek
Kostrzyn w rytmie Poloneza – Świętujmy razem 3 Maja
15:00
GUŁTOWY, Pałac
Spacer po Gułtowach z hrabią Adolfem Bnińskich i jego służbą
maj
17:30
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Spotkanie z Michałem Rusinkiem - pisarzem, poetą, wykładowcą i wieloletnim sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej w ramach Tygodnia Bibliotek
Sonda |
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(27-08-2018 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: