Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Czerlejanie wybrali swojego gospodarza - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Czerlejanie wybrali swojego gospodarza
20-02-2019 18:14   Janusz Ludwiczak
Agnieszka Augustyn została wybrana ponownie na sołtysa Czerlejna. Podczas wtorkowego zebrania wiejskiego pojawiły się deklaracje, że w sołectwie powstanie świetlica wiejska, a do Czerlejnka, Czerlejna i Trzeku doprowadzona zostanie kanalizacja. Mieszkańcy mogli poznać plany budowy marketu Dino, który inwestor chce zbudować przy ul. Kleszczewskiej w Czerlejnie.

Po Sannikach, Wiktorowie i Strumianach przyszedł czas na Czerlejno. We wtorek w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa odbyło się zebranie wiejskie, w trakcie którego Czerlejanie wybrali sołtysa i radę sołecką na nową 5-letnią kadencję.

– W latach 2015-2016 ze środków funduszu sołeckiego za kwotę 39 994,68 zł zrealizowana została przebudowa chodnika na ul. Klonowskiej. W 2017 r. modernizacja monitoringu wizyjnego (13 tys. zł), zakup tablicy informacyjnej dla Mikuszyna (2 tys. zł), zakup namiotu 3 tys. zł) i organizacja wydarzeń i spotkań mieszkańców. W roku ubiegłym powstało boisko do piłki plażowej oraz zakupiono dodatkową kamerę monitoringu – mówiła podczas podsumowania kadencji Agnieszka Augustyn, sołtys Czerlejna.

– To promocja lokalnych rękodzielników i przedsiębiorców, okazja do spotkań z sąsiadami – przyznała sołtys Czerlejna.

W ramach organizacji spotkań dla mieszkańców blisko 450 młodych uczestników uczestniczyło w akcji Lecha Poznań "Kibicuj z Klasą". Ponadto odbyła się wystawa z klocków Lego prezentująca historię Powstania Wielkopolskiego i warsztaty "Herosi Wolności". Sołectwo zorganizowało również warsztaty słowiańskie i spotkanie z wojami z Grodu Pobiedziska, Orszaki Trzech Króli, koncerty kolęd (w 2017 r. z udziałem zespołu Strefa Zero). To nie wszystko.

– Dzięki przeprowadzonym zbiórkom "Wiara Powstańcom" udało się odnowić obelisk i dwie mogiły Powstańców Wielkopolskich na naszym cmentarzu – podsumowała Agnieszka Augustyn, sołtys Czerlejna.

– No i zapomniała Pani Sołtys o komunikacji, która była tak bardzo oczekiwana przez mieszkańców. Będziemy starali się dopracować godziny odjazdów – dodał Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Następnie przeprowadzono wybory na sołtysa i do rady sołeckiej. Podczas zebrania ustalono, że rada sołecka Czerlejna liczyć będzie wraz z sołtysem 5 osób.

Na sołtysa zgłoszona została tylko jedna kandydatka, dotychczasowa sołtys Agnieszka Augustyn, która 97 głosami za i 7 nieważnymi została wybrana na ponowną 5-letnią kadencję na lata 2019-2023.

We wtorkowych wyborach sołeckich w Czerlejnie głosowało 104 osób. Sołectwo Czerlejno liczy 716 mieszkańców.

Podczas wtorkowego zebrania Czerlejanie poruszali również ważne dla nich sprawy. Mieszkańcy pytali m.in. dlaczego doszło do wycinki drzew na drodze z Czerlejna w kierunku Trzeku, a także czy jest szansa na uratowanie wiatraka.

– Jest to teren prywatny. Musiałby nastąpić wykup nieruchomości przez gminę – wyjaśnił Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.

– To jest ok. 150-200 metrów kwadratowych. Stosujemy praktyki wykupu gruntu. Będziemy starać się reanimować wiatrak – dodał burmistrz Szymon Matysek.

Jeden z mieszkańców zwrócił również uwagę, że potrzebna jest kanalizacja. – Wioska się rozwija – wskazywał.

– Naszym celem jest najpierw dokończenie ostatniego etapu kanalizacji w Kostrzynie, na os. Królewskim. I na tym zakończymy projekt w mieście. Nie ukrywam, że potem będziemy realizować budowę kanalizacji do Czerlejnka, Czerlejna i Trzeku – zadeklarował burmistrz.

Na końcu zebrania w Czerlejnie poruszono temat planów powstania sklepu sieci Dino. Market miałby powstać przy ul. Kleszczewskiej (na działce 207/5 i 207/6) w Czerlejnie. W złożonym wniosku o ustalenie warunków zabudowy inwestor zadeklarował, że obiekt będzie mieć do 600 metrów kwadratowych powierzchni, szerokość budynku będzie do 16 m, a jego wysokość całkowita do kalenicy nie przekroczy 7 metrów wysokości. Budynek marketu ma mieć dach skośny.

– W studium zapisana jest zabudowa jednorodzinna. Pojawi się parking, jest małe skrzyżowanie. Byłam świadkiem jak tir wyjeżdżając z Biedronki zablokował krzyżówkę w Kostrzynie. To nie będzie mały sklep, będzie czynny codziennie od 7 do 22, również w niedzielę. Obawiamy się dużego ruchu tirów. Dino raczej jest niechlujnym sklepem. To w państwa rękach jest zapewnić nam święty spokój – mówiła jedna z mieszkanek Czerlejna.

– My jako gmina nie jesteśmy inicjatorem, to, że inwestor złożył wniosek o warunki zabudowy nie znaczy, że inwestycja już powstaje – uspokajał burmistrz Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Nie zgodzę się, że Dino jest niechlujne. Jest to firma całkowicie z polskim kapitałem – dodał wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

– Jestem już osobą coraz starszą, nie będę miał sił dojeżdżać do Kostrzyna. Jak sam pan burmistrz wskazał to będzie polski sklep, pieniądze zostawimy w kraju, a po drogach i tak jeżdżą ciągniki – podsumował jeden z mieszkańców.

Podczas wtorkowego zebrania wiejskiego pojawiły się deklaracje, że w sołectwie powstanie świetlica wiejska, a do Czerlejnka, Czerlejna i Trzeku doprowadzona zostanie kanalizacja.

– Panie burmistrzu będę dopominać się, by kanalizacja powstała wcześniej niż przed końcem kadencji i Czerlejno miało również swoją świetlicę wiejską – powiedziała Beata Knopkiewicz, radna Gminy Kostrzyn, wybrana z okręgu nr 6 (Czerlejnko, Czerlejno, Trzek).

– Czerlejno faktycznie jest jednym z sołectw powyżej 500 mieszkańców, które nie ma swojej świetlicy. Przyglądaliśmy się jak wyglądają nowe tego typu budynki w Kociałkowej Górce, Jasinie czy Bogucinie. Jest więc czas byśmy się tym zajęli – podsumował pod koniec spotkania burmistrz Szymon Matysek.

A nam z nowo wybraną sołtys udał się zamienić kilka słów, jakie są plany na najbliższą 5-letnią kadencję?

– Faktycznie brakuje nam miejsca do spotkania, działamy prężnie w grupach młodszych i starszych w różnych dziedzinach. Przydałoby się nam miejsce, aby rozwijać swój potencjał. Podczas zebrania mieszkańcy zgłaszali wiele spraw, problemem jest faktycznie brak kanalizacji. Temat Dino jest żywy w lokalnej społeczności. Zobaczymy co czas przyniesie. Trzeba działać, działać i jeszcze raz działać – powiedziała w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Agnieszka Augustyn, sołtys Czerlejna.

Wybory sołeckie:
• sołectwo Brzeźno – piątek 15 marca godz. 18:00, remiza OSP/świetlica
• sołectwo Czerlejnko – piątek 8 marca godz. 18:00, świetlica wiejska ul. Jesionowa 23
• sołectwo Czerlejno – ODBYŁY SIĘ 19.02. Wybrany sołtys: Agnieszka Augustyn
• sołectwo Drzązgowo – poniedziałek 25 lutego godz. 19:00, świetlica wiejska w Drzązgowie
• sołectwo Glinka – środa 27 lutego godz. 18:00, Urząd Miejski ul. Dworcowa 5 Kostrzyn
• sołectwo Gułtowy – piątek 22 lutego godz. 18:00, Szkoła Podstawowa w Gułtowach
• sołectwo Gwiazdowo – czwartek 21 lutego godz. 18:00, świetlica wiejska w Gwiazdowie
• sołectwo Iwno – piątek 1 marca godz. 18:00, Szkoła Podstawowa w Iwnie
• sołectwo Jagodno – wtorek 26 lutego godz. 19:00, dom sołtysa
• sołectwo Sanniki – ODBYŁY SIĘ 5.02. Wybrany sołtys: Marzena Pietraszewska
• sołectwo Siedlec – wtorek 12 marca godz. 18:00, świetlica wiejska w Siedlcu
• sołectwo Siedleczek – wtorek 19 marca godz. 18:00, świetlica w Siedleczku/Leśnej Grobli
• sołectwo Siekierki – środa 13 marca godz. 18:00, Szkoła Podstawowa w Siekierkach
• sołectwo Skałowo – poniedziałek 25 lutego godz. 18:30, bar/restauracja Smakosz
• sołectwo Sokolniki – czwartek 14 marca godz. 18:00, świetlica wiejska w Sokolnikach
• sołectwo Strumiany – ODBYŁY SIĘ 18.02. Wybrany sołtys: Maria Przybylska
• sołectwo Tarnowo – środa 20 marca godz. 18:00, świetlica wiejska w Gwiazdowie
• sołectwo Trzek – poniedziałek 4 marca godz. 18:00, świetlica wiejska w Trzeku
• sołectwo Węgierskie – środa 20 lutego godz. 18:00, świetlica wiejska w Węgierskim
• sołectwo Wiktorowo – ODBYŁY SIĘ 15.02. Wybrany sołtys: Dorota Kaczmarek.
• sołectwo Wróblewo – wtorek 5 marca godz. 18:00, dom sołtysa (Wróblewo 9)


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
05

gru

12:00
SIEDLEC, kościół Św.Mikołaja
Odpust parafialny

07

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Konsultacje społeczne na temat bezpieczeństwa z dzielnicowymi
(dzielnicowi rejonu wiejskiego)
w godz. 18:00-20:00

09

gru

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
42. sesja (zwyczajna) Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

11

gru

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
UKS Victoria Gułtowy - SZS Wieliszew
- VII kolejka I ligi mężczyzn w unihokeja

22

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Konsultacje społeczne na temat bezpieczeństwa z dzielnicowymi
(dzielnicowi rejonu miejskiego)
w godz. 18:00-20:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy byłeś już w nowym Kinie za Rogiem? ►więcej

Tak

Jeszcze nie, ale wybieram się

Nie, wolę multipleks

Nie chodzę do kina


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: