Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Czerlejanie wybrali swojego gospodarza - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Czerlejanie wybrali swojego gospodarza
20-02-2019 18:14   Janusz Ludwiczak
Agnieszka Augustyn została wybrana ponownie na sołtysa Czerlejna. Podczas wtorkowego zebrania wiejskiego pojawiły się deklaracje, że w sołectwie powstanie świetlica wiejska, a do Czerlejnka, Czerlejna i Trzeku doprowadzona zostanie kanalizacja. Mieszkańcy mogli poznać plany budowy marketu Dino, który inwestor chce zbudować przy ul. Kleszczewskiej w Czerlejnie.

Po Sannikach, Wiktorowie i Strumianach przyszedł czas na Czerlejno. We wtorek w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa odbyło się zebranie wiejskie, w trakcie którego Czerlejanie wybrali sołtysa i radę sołecką na nową 5-letnią kadencję.

– W latach 2015-2016 ze środków funduszu sołeckiego za kwotę 39 994,68 zł zrealizowana została przebudowa chodnika na ul. Klonowskiej. W 2017 r. modernizacja monitoringu wizyjnego (13 tys. zł), zakup tablicy informacyjnej dla Mikuszyna (2 tys. zł), zakup namiotu 3 tys. zł) i organizacja wydarzeń i spotkań mieszkańców. W roku ubiegłym powstało boisko do piłki plażowej oraz zakupiono dodatkową kamerę monitoringu – mówiła podczas podsumowania kadencji Agnieszka Augustyn, sołtys Czerlejna.

– To promocja lokalnych rękodzielników i przedsiębiorców, okazja do spotkań z sąsiadami – przyznała sołtys Czerlejna.

W ramach organizacji spotkań dla mieszkańców blisko 450 młodych uczestników uczestniczyło w akcji Lecha Poznań "Kibicuj z Klasą". Ponadto odbyła się wystawa z klocków Lego prezentująca historię Powstania Wielkopolskiego i warsztaty "Herosi Wolności". Sołectwo zorganizowało również warsztaty słowiańskie i spotkanie z wojami z Grodu Pobiedziska, Orszaki Trzech Króli, koncerty kolęd (w 2017 r. z udziałem zespołu Strefa Zero). To nie wszystko.

– Dzięki przeprowadzonym zbiórkom "Wiara Powstańcom" udało się odnowić obelisk i dwie mogiły Powstańców Wielkopolskich na naszym cmentarzu – podsumowała Agnieszka Augustyn, sołtys Czerlejna.

– No i zapomniała Pani Sołtys o komunikacji, która była tak bardzo oczekiwana przez mieszkańców. Będziemy starali się dopracować godziny odjazdów – dodał Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Następnie przeprowadzono wybory na sołtysa i do rady sołeckiej. Podczas zebrania ustalono, że rada sołecka Czerlejna liczyć będzie wraz z sołtysem 5 osób.

Na sołtysa zgłoszona została tylko jedna kandydatka, dotychczasowa sołtys Agnieszka Augustyn, która 97 głosami za i 7 nieważnymi została wybrana na ponowną 5-letnią kadencję na lata 2019-2023.

We wtorkowych wyborach sołeckich w Czerlejnie głosowało 104 osób. Sołectwo Czerlejno liczy 716 mieszkańców.

Podczas wtorkowego zebrania Czerlejanie poruszali również ważne dla nich sprawy. Mieszkańcy pytali m.in. dlaczego doszło do wycinki drzew na drodze z Czerlejna w kierunku Trzeku, a także czy jest szansa na uratowanie wiatraka.

– Jest to teren prywatny. Musiałby nastąpić wykup nieruchomości przez gminę – wyjaśnił Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.

– To jest ok. 150-200 metrów kwadratowych. Stosujemy praktyki wykupu gruntu. Będziemy starać się reanimować wiatrak – dodał burmistrz Szymon Matysek.

Jeden z mieszkańców zwrócił również uwagę, że potrzebna jest kanalizacja. – Wioska się rozwija – wskazywał.

– Naszym celem jest najpierw dokończenie ostatniego etapu kanalizacji w Kostrzynie, na os. Królewskim. I na tym zakończymy projekt w mieście. Nie ukrywam, że potem będziemy realizować budowę kanalizacji do Czerlejnka, Czerlejna i Trzeku – zadeklarował burmistrz.

Na końcu zebrania w Czerlejnie poruszono temat planów powstania sklepu sieci Dino. Market miałby powstać przy ul. Kleszczewskiej (na działce 207/5 i 207/6) w Czerlejnie. W złożonym wniosku o ustalenie warunków zabudowy inwestor zadeklarował, że obiekt będzie mieć do 600 metrów kwadratowych powierzchni, szerokość budynku będzie do 16 m, a jego wysokość całkowita do kalenicy nie przekroczy 7 metrów wysokości. Budynek marketu ma mieć dach skośny.

– W studium zapisana jest zabudowa jednorodzinna. Pojawi się parking, jest małe skrzyżowanie. Byłam świadkiem jak tir wyjeżdżając z Biedronki zablokował krzyżówkę w Kostrzynie. To nie będzie mały sklep, będzie czynny codziennie od 7 do 22, również w niedzielę. Obawiamy się dużego ruchu tirów. Dino raczej jest niechlujnym sklepem. To w państwa rękach jest zapewnić nam święty spokój – mówiła jedna z mieszkanek Czerlejna.

– My jako gmina nie jesteśmy inicjatorem, to, że inwestor złożył wniosek o warunki zabudowy nie znaczy, że inwestycja już powstaje – uspokajał burmistrz Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Nie zgodzę się, że Dino jest niechlujne. Jest to firma całkowicie z polskim kapitałem – dodał wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

– Jestem już osobą coraz starszą, nie będę miał sił dojeżdżać do Kostrzyna. Jak sam pan burmistrz wskazał to będzie polski sklep, pieniądze zostawimy w kraju, a po drogach i tak jeżdżą ciągniki – podsumował jeden z mieszkańców.

Podczas wtorkowego zebrania wiejskiego pojawiły się deklaracje, że w sołectwie powstanie świetlica wiejska, a do Czerlejnka, Czerlejna i Trzeku doprowadzona zostanie kanalizacja.

– Panie burmistrzu będę dopominać się, by kanalizacja powstała wcześniej niż przed końcem kadencji i Czerlejno miało również swoją świetlicę wiejską – powiedziała Beata Knopkiewicz, radna Gminy Kostrzyn, wybrana z okręgu nr 6 (Czerlejnko, Czerlejno, Trzek).

– Czerlejno faktycznie jest jednym z sołectw powyżej 500 mieszkańców, które nie ma swojej świetlicy. Przyglądaliśmy się jak wyglądają nowe tego typu budynki w Kociałkowej Górce, Jasinie czy Bogucinie. Jest więc czas byśmy się tym zajęli – podsumował pod koniec spotkania burmistrz Szymon Matysek.

A nam z nowo wybraną sołtys udał się zamienić kilka słów, jakie są plany na najbliższą 5-letnią kadencję?

– Faktycznie brakuje nam miejsca do spotkania, działamy prężnie w grupach młodszych i starszych w różnych dziedzinach. Przydałoby się nam miejsce, aby rozwijać swój potencjał. Podczas zebrania mieszkańcy zgłaszali wiele spraw, problemem jest faktycznie brak kanalizacji. Temat Dino jest żywy w lokalnej społeczności. Zobaczymy co czas przyniesie. Trzeba działać, działać i jeszcze raz działać – powiedziała w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Agnieszka Augustyn, sołtys Czerlejna.

Wybory sołeckie:
• sołectwo Brzeźno – piątek 15 marca godz. 18:00, remiza OSP/świetlica
• sołectwo Czerlejnko – piątek 8 marca godz. 18:00, świetlica wiejska ul. Jesionowa 23
• sołectwo Czerlejno – ODBYŁY SIĘ 19.02. Wybrany sołtys: Agnieszka Augustyn
• sołectwo Drzązgowo – poniedziałek 25 lutego godz. 19:00, świetlica wiejska w Drzązgowie
• sołectwo Glinka – środa 27 lutego godz. 18:00, Urząd Miejski ul. Dworcowa 5 Kostrzyn
• sołectwo Gułtowy – piątek 22 lutego godz. 18:00, Szkoła Podstawowa w Gułtowach
• sołectwo Gwiazdowo – czwartek 21 lutego godz. 18:00, świetlica wiejska w Gwiazdowie
• sołectwo Iwno – piątek 1 marca godz. 18:00, Szkoła Podstawowa w Iwnie
• sołectwo Jagodno – wtorek 26 lutego godz. 19:00, dom sołtysa
• sołectwo Sanniki – ODBYŁY SIĘ 5.02. Wybrany sołtys: Marzena Pietraszewska
• sołectwo Siedlec – wtorek 12 marca godz. 18:00, świetlica wiejska w Siedlcu
• sołectwo Siedleczek – wtorek 19 marca godz. 18:00, świetlica w Siedleczku/Leśnej Grobli
• sołectwo Siekierki – środa 13 marca godz. 18:00, Szkoła Podstawowa w Siekierkach
• sołectwo Skałowo – poniedziałek 25 lutego godz. 18:30, bar/restauracja Smakosz
• sołectwo Sokolniki – czwartek 14 marca godz. 18:00, świetlica wiejska w Sokolnikach
• sołectwo Strumiany – ODBYŁY SIĘ 18.02. Wybrany sołtys: Maria Przybylska
• sołectwo Tarnowo – środa 20 marca godz. 18:00, świetlica wiejska w Gwiazdowie
• sołectwo Trzek – poniedziałek 4 marca godz. 18:00, świetlica wiejska w Trzeku
• sołectwo Węgierskie – środa 20 lutego godz. 18:00, świetlica wiejska w Węgierskim
• sołectwo Wiktorowo – ODBYŁY SIĘ 15.02. Wybrany sołtys: Dorota Kaczmarek.
• sołectwo Wróblewo – wtorek 5 marca godz. 18:00, dom sołtysa (Wróblewo 9)


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

paź

15:30
KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego, ul. Piasta 1
Liga Tenisa Stołowego

16:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Posiedzenie Komisji oświaty, kultury i sportu
► porządek obrad

24

paź

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
XIV sesja (zwyczajna) Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

25

paź

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla potrzebujących krew
w godz. 8:30-14:30

26

paź

KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Rady Europy, ul. Powstańców Wielkopolskich 28a
"Sobota dla zdrowia" - bezpłatne badania profilaktyczne:
pomiar ciśnienia, badanie EKG, poziomu cukru we krwi, porady dietetyka, konsultacje neurologiczne i okulistyczne

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś zadowolony z wyniku wyborów?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: