Janusz Ludwiczak, portal InfoKostrzyn.pl: Na początek kilka słów o sobie. Od jak dawna Pan komendant pracuje w Policji?
Asp. sztab. Paweł Otto, komendant Komisariatu Policji w Kostrzynie: Służbę w policji rozpocząłem w 1996 roku, czyli 28 lat temu. Na początku służyłem w oddziałach prewencji, gdzie spędziłem trzy lata. Kolejnym miejscem był Komisariat Policji Poznań–Piątkowo, którego siedziba znajdowała się jeszcze na terenie kompleksu sklepów, dopiero w późniejszym czasie powstał nowy budynek Komisariatu Policji Poznań Północ na os. Jana III Sobieskiego. Byłem tam w służbie patrolowej oraz przez kilka lat dzielnicowej. Rejon ten miał wiele wyzwań – chociażby słynna "Grupa Piątkowska", gdzie byłem jednym z funkcjonariuszy, którzy dokonywali zatrzymywań tzw. "członków".
Następnie zostałem oddelegowany do Komisariatu Policji w Pobiedziskach, gdzie kontynuowałem służbę jako dzielnicowy, kolejnym etapem było ogniwo kryminalne, gdzie po 3 latach zostałem kierownikiem całego tego ogniwa. W Pobiedziskach przepracowałem 17 lat, aż do momentu, gdy Komendant Miejski Policji w Poznaniu zaproponował mi objęcie stanowiska komendanta Komisariatu w Kostrzynie.
A dlaczego Pan Komendant został policjantem?
Kontynuacja rodzinna. Ojciec służył w policji i poszedłem w ślad za nim.
Co jest najtrudniejsze w tej pracy?
Trudne pytanie. Jest to bardzo ryzykowna i trudna praca pod względem fizycznym jak i psychicznym. Bywały lata, że miałem do czynienia z grupami przestępczymi, czego efektem było wiele sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu – na przykład walka z haraczami i wymuszeniami.
W tej chwili jest więcej przestępstw związanych z oszustwami internetowymi, przestępstwami gospodarczymi. Zmieniły się czasy. Nadal jest spotykamy przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, akty "chuligańskie".
Najtrudniejsze w tej pracy jest zawsze to, że nigdy nie wiadomo, co nas naprawdę czeka, Idziemy często w nieznane, kierujemy funkcjonariuszy na trudne rejony, w Polsce mieszka coraz więcej obcokrajowców, których kultura, codzienne życie i nawyki bardzo odbiegają od naszych zachowań. Każda interwencja czy zdarzenie są inne.
A co jest pozytywnego w byciu policjantem?
Na pewno jest to praca stabilna płacowo, umożliwia doszkalanie zawodowe i osobiste, ma w swoim potencjale szereg wydziałów np. królową Policji Prewencję, ale także służbę kryminalną, śledczą oraz techników kryminalistyki, czy też przewodników psów, służbę wodną. W alternatywie do służby wojskowej nie należy tu obawiać się o zmianę miejsca pracy.
Dobre są też warunki finansowe – system nagradzania, nagrody kwartalne, nagrody motywacyjne. No i noszenie munduru powinno wypełniać słowa roty ślubowania.
Gratuluję awansu. Jak podoba się w Kostrzynie?
Kostrzyn jest bardzo zbliżony do Pobiedzisk, jest co prawda mniejsza obsada funkcjonariuszy, mamy niestety kilka wakatów. Moim założeniem będzie ich zniwelowanie, dzięki czemu zwiększy się ilość patroli, zwłaszcza popołudniami i w weekendy.
Jaką jednostką jest komisariat w Pobiedziskach? Wiem, że kilka razy Pan Komendant osiągnął tytuł najlepszego dzielnicowego.
Trzykrotnie Komisariat stał na podium zajmując pierwsze miejsce, w przeszłości zająłem osobiście drugie miejsce w konkursie na najlepszego dzielnicowego miasta Poznania, a raz trzecie. Jeśli chodzi o samą gminę Pobiedziska – to teren jest bardzo zróżnicowany. Z jednej strony zabudowa miejska, z drugiej zabudowa wiejska i dużo ogródków działkowych , co w okresie letnim zwiększa populację się z 18 do nawet 25 tysięcy osób. W powyższym rejonie jest bardzo dużo terenów rekreacyjnych, lasów i jezior ,co sprzyja zwiększeniu ilości osób wypoczywających w okresie letnim. Osobiście uważam, że gmina Pobiedziska ma wysoką ocenę jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Jest też więcej patroli wodnych i konnych.
Jakie są plany i wyzwania w Kostrzynie?
Życzyłbym sobie i komisariatowi, by nie było już brakujących wakatów wśród funkcjonariuszy, by były normalne interakcje między pracownikami. Nic tak nie podnosi poczucia bezpieczeństwa w mieście, czy też w rejonie wiejskim, jak widok radiowozu lub policjanta, na ulicy - stąd plan na zwiększenie liczby patroli. Dopiero co tutaj przyszedłem, a już wnioskuję o remont tego budynku, pamięta on dawne czasy, jest słabo widoczny. Gmach powinien być też przyjazny dla obywateli - w końcu to wizytówka formacji policyjnej.
Szczególnie w Kostrzynie jest wielu "mistrzów parkowania". Niektórzy kierowcy parkują w miejscach niedozwolonych – na chodnikach, zatokach autobusowych. Takie sytuacje mają miejsce np. na ul. Poznańskiej czy Wrzesińskiej. Czy to się zmieni?
Pamiętajmy, że "drogówka", która podlega pod Komendę Miejską i Wojewódzką Policji w Poznaniu, ma swoje zadania w obrębie głównych szlaków komunikacyjnych.
Ale są oczywiście patrole policjantów lub dzielnicowych. Sugeruję, by wszelkie sygnały o nieprawidłowościach zgłaszać na adres e-mailowy: dyzurny.kostrzyn-wlkp@po.policja.gov.pl. Jeśli zauważymy wykroczenie, wystarczy zrobić zdjęcie, krótki opis sytuacji, datę, godzinę, miejsce i wysłać wiadomość. Policjant może (mając takie informacje) przeanalizować dostępny monitoring miejski i podjąć odpowiednie kroki.
W Pobiedziskach mieliśmy duży problem z zastawianiem miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych ,zwłaszcza na Rynku. Mimo, że gmina na ul. Czerniejewskiej wybudowała duży parking to ludzie i tak zastawiali miejsca dla niepełnosprawnych na Rynku. Nie jest to tłumaczenie, że ja tylko na 5 minut. Rozwiązano problem z parkowaniem stosując ww. opisane metody.
Nie samą pracą człowiek żyje. Co asp. sztab. Paweł Otto lubi robić w wolnym czasie poza służbą?
Czas wolny staram się spędzać z rodziną wspólne wycieczki krajoznawcze oraz spacery z moimi absorbującymi psami rasy buldog francuski, o których często mówi się, że jest to stan umysłu i potrafią wypełnić sporą część dnia. Jest, też siłownia, czy pływalnia. Zajmuje się też ogrodem, uwielbiam pielęgnować róże, moim hobby jest florystyka.
Fot: Janusz Ludwiczak
ZOBACZ TAKŻE: Nowy komendant kostrzyńskiego komisariatu policji
Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym. Wyślij e-mail redakcja@infokostrzyn.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie - www.kontakt.infokostrzyn.pl.
KOSTRZYN KONT@KT – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· W Klonach powstała świetlica wiejska
(27-11-2024 07:45)
· W Siekierkach, Trzeku i Wróblewie nie będzie wody
(27-11-2024 06:30)
· "Widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 metrów" – IMGW ostrzega przed gęstą mgłą
(27-11-2024 01:29)
· W Parku Harcerza znaleziono klucz
(27-11-2024 01:17)
· Zakład Komunalny zostanie przekształcony w spółkę z o.o. – zdecydowali radni
(26-11-2024 15:04)
· Kostrzyn: Przy Warszawskiej powstaje druga galeria handlowa
(12-01-2024 08:16)
· Były proboszcz parafii bł. Jolanty w Kostrzynie usłyszał wyrok
(21-06-2024 12:08)
· W ciągu pięciu dni przeszedł pieszo 272 km z Iwna nad morze!
(25-08-2024 08:45)
· Czerlejno: Samochód wjechał w mur kościoła [AKTUALIZACJA]
(06-08-2024 01:41)
· Są ze sobą pół wieku, a nawet 60 lat {◎ GALERIA ZDJĘĆ, ►FILM}
(02-03-2024 07:30)
Niezapominajka |
gru
15:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie Komisji rewizyjnej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad
gru
15:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie Komisji stałych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad
gru
18:00
Międzypokoleniowe Centrum Inicjatyw Lokalnych Kostrzyn, ul. Szymańskiego 1
"30 stopni poniżej zera - zimowa Laponia dla początkujących" - spotkanie z podróżniczką Katarzyną Augustyn
gru
19:15
SIEDLEC, kościół Św.Mikołaja
Odpust parafialny
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Rockowe Andrzejki
• 17:00 - Wyjdzie W Praniu
• 18:00 - Ironbound
• 19:30 - Dragon
• 21:00 - Leniwiec
Wstęp wolny
Sonda |
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(27-08-2018 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: