Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Siekierkach odsłonięto pamiątkowy obelisk ku czci uczestników Powstania Wielkopolskiego {► FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Siekierkach odsłonięto pamiątkowy obelisk ku czci uczestników Powstania Wielkopolskiego {► FILM}
16-02-2019 05:03   Janusz Ludwiczak
W przededniu 100. rocznicy podpisania w Trewirze rozejmu kończącego Powstanie Wielkopolskie w Siekierkach odsłonięto obelisk i tablice pamiątkowe ku czci mieszkańców - uczestników Powstania Wielkopolskiego.

W piątkowe południe na znajdującym się w centrum Siekierek Skwerze im. Powstańców Wielkopolskich odsłonięto obelisk, który upamiętnia bohaterów walczących o wolność i niepodległość Polski.

– To wyjątkowy rok za nami, kiedy mieliśmy okazję czcić 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Staraliśmy się wspominać bohaterów, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy dziś w wolnej, niepodległej ojczyźnie. Naszą inicjatywą było aby przybliżyć historię miejsca i powstańców, którzy w sposób szczególny uczestniczyli w walkach w 1918 roku, tych mieszkańców było blisko 30 osób – powiedział podczas uroczystości Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Tak jak Warszawa czci Powstańców Warszawskich, tak też Wielkopolska stara się czcić Powstańców Wielkopolskich. Mieszkańcy naszej gminy byli również zasłużeni w realizacji odzyskiwania niepodległości na terenach zachodniej Polski. Wypada pamiętać nam o tamtych bohaterach, by tragedie, które działy się na przestrzeni ostatniego wieku nie powtórzyły się. Należy pojęcie patriotyzmu rozpatrywać pod wieloma aspektami, uczyć młodzież, by szacunek do innego człowieka był właściwy, by nie było mowy nienawiści, abyśmy wspólnie się szanowali i od podstaw tworzyli naszą małą ojczyznę, jaką jest Gmina Kostrzyn, a dalej również cały nasz kraj – zaznaczył Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Ten skwer Powstańców Wielkopolskich i obelisk niech służą jako znak historii tego miejsca i ludzi, którzy oddali swoje życie za naszą wolność, za nasze doczesne szczęście. Nasuwa się refleksja, aby tego szczęścia nie zniszczyć – dodał ks. kanonik Ireneusz Rachwalski, proboszcz Parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Siekierkach i dziekan dekanatu kostrzyńskiego.

Następnie złożone zostały wieńce i znicze, a salwę honorową oddali członkowie Kórnicko-Bnińskiego Bractwa Kurkowego, po czym poczty sztandarowe z uczestnikami uroczystości przeszły do Szkoły Podstawowej im. Pauliny i Augusta Wilkońskich, gdzie uczniowie przygotowali część artystyczną. Dzieci i młodzież zaśpiewały m.in. Rotę oraz zaprezentowały krótkie przedstawienie historyczne.

– Każdego dnia dzieje się historia, miejmy na uwadze, że każdy dzień to jest karta, tej miejscowości, tej gminy, tego powiatu. Pamiętajmy o historii i piszmy ją najlepiej jak potrafimy, bo czym jest naród bez historii – mówiła podczas uroczystości w szkole Anna Dudzińska, radna gminy Kostrzyn.

Piątkowe uroczystości oficjalnie zakończyły obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gminie Kostrzyn.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Festyn "Powitanie lata"
od godz. 17:00

07

lip

10:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
II Kostrzyński Bieg Kolorów dla dzieci

08

lip

Gułtowy
Gułtowskie Potyczki Poetów

14

lip

10:00
SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Bieg kolorów

27

lip

IWNO, Stara Cegielnia
Dziki bieg w polu - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: