Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mieszkańcy Ignacewa będą mieli w końcu chodnik do swoich domów - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Mieszkańcy Ignacewa będą mieli w końcu chodnik do swoich domów
12-02-2019 06:59   Janusz Ludwiczak
Mieszkańcy ulicy Ignacewo od kilku lat czekają na porządny chodnik, który umożliwi im dotarcie do centrum Kostrzyna. Podczas poniedziałkowego spotkania burmistrz zadeklarował, że obecnie trwają prace projektowe, a chodnik mógłby powstać pod koniec roku lub na początku 2020 r.

Tydzień temu pisaliśmy o kolejce szambiarek w Ignacewie, ale również stanie drogi. Więcej w artykule: Kolejka szambiarek na Ignacewie.
– Czy tak można parkować na drodze, nawet na zakręcie, nie idzie przejechać. Samochody błotem zawalają drogę. Tak jest często przy komunalce. Rozumiem, że to już jest za miastem. Samochody parkują z każdej strony i tak jest stale. Ciężko jest wyminąć się, bo za wąsko. Na dodatek samochody błotem drogę rozwalają, nie idzie czystym autem przejechać, ciężko też przejść pieszo, często idę z synem na spacer – zaalarmował nas Czytelnik, Marcin Nitsche.

– Ta sytuacja tam jest notoryczna. Nie wspomnę o śmietnikach na zewnątrz które tam stoją (jakby nie mogły być za bramą, miejsca mają mnóstwo), ale nikt nic sobie nie robi. Dzieci chodzą do szkoły cali w błocie. Tego chodnika jak nie było tak nie ma. Czy w tej kadencji się doczekamy? Wszystko wszędzie jest robione oprócz Ignacewa...a tam też mieszkają ludzie... – dodaje Ania Banaszak.

Mieszkańcy Ignacewa od kilku lat czekają na porządny chodnik, który umożliwi im dotarcie do centrum Kostrzyna. Po naszej publikacji skontaktowała się z nami radna Beata Jankowiak.

– W sprawie Ignacewa jest wiele zaległości. Moi poprzednicy zaniedbali ten okręg. Byłam u mieszkańców, znam ich "palące" problemy. W ubiegłym roku, zaraz po wyborach złożyłam wniosek o drogę i chodnik. Rozmawiałam z panami Burmistrzami oraz radnymi, przekazałam "palący problem". Na dzień dzisiejszy są opracowywane projekty od strony wykonawczej. Na pewno będę monitorowała tą sprawę. Byłam u Państwa w Ignacewie jestem świadoma problemu. Szkoda, że nikt o mieszkańcach Ignacewa nie pamiętał przez tyle lat – zaznacza Beata Jankowiak, radna Gminy Kostrzyn.

W poniedziałek w Urzędzie Miejskim na zaproszenie radnej Beaty Jankowiak władze gminy spotkały się z mieszkańcami Ignacewa. Podczas spotkania burmistrz przedstawił założenia budowy chodnika w ciągu ulicy Ignacewo.

– Nadszedł czas, by pomyśleć o bezpieczeństwu dojścia do nieruchomości w Ignacewie. Projektujemy chodnik, ale mamy problem z dalszym odcinkiem, który jest przy drodze powiatowej. Problemem jest też odcinek przy ul. Warszawskiej. Inwestycja wiąże się z kanalizowaniem całego rowu i jego zasypaniem oraz wycinką drzew. W przyszłości teren GS-u ma być zabudowany. Formalnie nic się nie dzieje, nikt się do nas nie zgłosił – powiedział Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Problem pojawia się też przy samych nieruchomościach w Ignacewie. Chodnik musiałby iść przy ogrodzeniach, pojawia się problem z miejscami postojowymi. Chcemy, żeby potem nie był zarzutów, że zabieramy miejsca parkingowe, to powinna być kolegialna decyzja. Drugim wariantem może być budowa chodnika po drugiej stronie drogi i zwrócenie się do agencji mienia rolnego o wywłaszczenie terenu. Chodnik mógłby być z kostki lub asfaltu. By mógł mieć drogę rowerową musiałby mieć prawie 4 metry szerokości. Zgodnie z przepisami ścieżka rowerowa musi mieć 2 metry szerokości, a chodnik 1,7 m – wskazał burmistrz Szymon Matysek.

Podczas spotkania poruszany był również problem szambiarek i innych pojazdów stojących na poboczu drogi przy Zakładzie Komunalnym. Burmistrz wyjaśnił, że planowana jest budowa nowego wyjazdu od "komunalki", który miałby powstać w pobliżu przejazdu kolejowego, przy ul. Kórnickiej.

Ponadto planowana jest budowa tzw. "obwodnicy Kostrzyna".

– Docelowo chcemy zaprojektować obwodnicę Kostrzyna, by jak najmniej osób wjeżdżało do samego centrum. Droga miałaby zostać poprowadzona od nowej Biedronki do rejonu bazy Zakładu Komunalnego przy Ignacewie. Nad torami powstałby wiadukt, a docelowo przejazd kolejowy na Kórnickiej zostałby zlikwidowany – objaśniał burmistrz Szymon Matysek.

Mieszkańcy wskazywali również na kwestie oświetlenia. Burmistrz obiecał uzupełnienie lamp, obecnie prowadzone są rozmowy ze spółką Enea.

Na zakończenie mieszkańcy dopytywali o czas realizacji budowy chodnika na Ignacewie.

– Obecnie jesteśmy na etapie projektowania. W czerwcu powinien być gotowy projekt wykonawczy. Przed wakacjami ogłosimy przetarg – powiedział Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza Gminy Kostrzyn.

– Wszystko zależy też od kwoty. Firmy zgłaszały wygórowane, wręcz kosmiczne ceny. Chodnik mógłby powstać pod koniec tego roku lub na początku 2020 roku. Finansowanie rozłożymy na 2 lata – zadeklarował burmistrz Szymon Matysek.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Ignacewo: Radna deklaruje pomoc, będzie spotkanie burmistrza z mieszkańcami

ZOBACZ TAKŻE: Kolejka szambiarek na Ignacewie

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym. Wyślij e-mail redakcja@infokostrzyn.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie.
KOSTRZYN KONT@KT – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (2)

12-02-2019 21:59:48
Kostrzyniak
Palący problem, czy palące krzesło? Poprzednikami był przecież radny Urycki i NOG z burmistrzem Matyskiem, który miał pełnię władzy i NIC.
12-02-2019 10:22:59
.
Fragment dotyczący drogi rowerowej przypomniał mi moje pierwsze spotkanie z gminą Kostrzyn, jeszcze za smarkacza, lata świetlne przed zamieszkaniem tutaj. Otóż przez Kostrzyn i Ignacewo przebiega Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania. Przemierzaliśmy szlak zgodnie ze wskazówkami zegarka, a więc nadjechaliśmy od północy, od Puszczy Zielonki. Z urokliwych okolic Promienka i Góry trafiliśmy do Kostrzyna, na zaniedbany i zniszczony parking, pozbawiony przyjemnej kafejki lub chociażby lodziarni, nie mogąc pojąć dlaczego miejscowi nazywają to miejsce rynkiem. Kiedy po krótkim odpoczynku pojechaliśmy dalej, Kostrzyn żegnał nas obskurną okolicą Ignacewa ze smrodem ze zlewni i zaniedbanymi bloczkami. To był zdecydowanie najbrzydszy odcinek Pierścienia. Wiele lat minęło, ale pewne rzeczy się nie zmieniły :- )
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

mar

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Potyczki damsko-męskie
ze względu na pandemie wydarzenie będzie transmitowane na profilu FB MGOK

20

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
UKS Victoria Gułtowy - Spartanie Opalenica
- 11. kolejka Unihokeja I ligi mężczyzn
ze względu na pandemię mecz odbędzie się bez udziału publiczności

03

kwi

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Sparta Oborniki

28

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

27

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy zaszczepisz się przeciwko Covid-19?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: