Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Kostrzynie oddadzą hołd Powstańcom. W Czerlejnie zapalą race i zabrzmią pieśni powstańcze - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Kostrzynie oddadzą hołd Powstańcom. W Czerlejnie zapalą race i zabrzmią pieśni powstańcze
27-12-2023 07:13   Janusz Ludwiczak
Dziś 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W samo południe na kostrzyńskm cmentarzu zostaną złożone wieńce i znicze na grobach Powstańców, po czym zaplanowano uroczyste podniesienie flagi powstańczej. Z kolei wieczorem w Czerlejnie najpierw odpalone zostaną race i iluminacja świetlna, a później w świetlicy wiejskiej zaplanowano "Patriotyczne Śpiewanie" – czyli wieczornicę patriotyczną, podczas której zabrzmią pieśni powstańcze.

Równo 105 lat temu, 27 grudnia o godz. 16:40 wybuchło Powstanie Wielkopolskie. W walkach brali udział również mieszkańcy gminy Kostrzyn.

– Kiedy w Poznaniu w odpowiedzi na butną postawę Prusaków doszło do rozruchów i wybuchu powstania nasi rodacy też nie pozostali dłużni. Zwołano na kostrzyńskim Rynku wiec, apelowano do młodych jak i doświadczonych wojaków, by wstępowali w szeregi powstańcze. Decydującym momentem było spotkanie w dniu 30 grudnia 1918 r., kiedy to postanowiono, że Kostrzyn wystawi 100-osobową kompanię wojska powstańców, który pójdzie do walki. Powstał powstańczy oddział bojowy. 6 stycznia 1919 po zaprzysiężeniu ks. Henryka Fischbacha w kościele oddział 100-osobowy dowodzony przez Stanisława Małeckiego wyruszył pociągiem do Poznania. Z czasem kompania kostrzyńska została włączona do 4. pułku rezerwowego poznańskiego i skierowana do Zbąszynia. Kostrzyński organizator oddziałów powstańczych Józef Wadyński przygotowywał pluton, który włączony do kompani średzkiej 31 stycznia 1919 r. po uroczystym zaprzysiężeniu udał się na front północny pod Kcynią. W Powstaniu 1918-1919 poległo 6 naszych rodaków, których tutaj znajduje się wspólna mogiła zbiorowa. Pobudowana w 1938 roku w 20. rocznicę Powstania. Częściowo uszkodzona w czasie wojny, została odbudowana – opowiada Kazimierz Matysek, regionalista.

Powstańców Wielkopolskich z terenu gminy Kostrzyn było ok. 180. Byli wśród nich mieszkańcy Kostrzyna, ale również Czerlejna, Siekierek, Brzeźna czy Wiktorowa. W walkach zbrojnych poległo 13 Powstańców z ziemi kostrzyńskiej.

Gminne obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się o godz. 12:00 na cmentarzu parafialnym w Kostrzynie. Złożone zostaną wieńce i znicze na grobach Powstańców. Następnie uroczyste podniesienie flagi powstańczej przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, który znajduje się przy zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich i Średzkiej w Kostrzynie.

Wieczorem odbędą się uroczystości w Czerlejnie. O godz. 17:00 odprawiona zostanie msza św. w kościele NMP Wniebowziętej w intencji bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Po nabożeństwie przejście w eskorcie strażaków OSP Kostrzyn pod Obelisk. Odpalone zostaną racje i świetlna iluminacja oraz zapalone zostaną znicze pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ul. Wielkopolskiej.

O godz. 18:15 w świetlicy wiejskiej w Czerlejnie zaplanowano "Patriotyczne Śpiewanie" – czyli wieczornicę patriotyczną, podczas której zabrzmią pieśni powstańcze.

Dodajmy, że 27 grudnia już po raz trzeci jest Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Inicjatorami ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym było Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, wielkopolski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Pod apelem w sprawie ustanowienia 27 grudnia święta państwowego podpisało się ponad 8 tysiące osób, w tej sprawie stosowne uchwały podjęło wiele samorządów. 24 listopada 2021 r. stosowną ustawę podpisał prezydent RP Andrzej Duda, wcześniej projekt ten jednogłośnie poparli posłowie i senatorowie.


Fot: Janusz Ludwiczak

Aktualności
Niezapominajka
05

gru

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Spotkanie autorskie z Maciejem Mossem - autorem powieści kryminalnych

06

gru

KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
Jarmark Bożonarodzeniowy
• wyroby rękodzielnicze i lokalne smakołyki
• animacje i wizyta św. Mikołaja
• 18:00 - zapalenie światełek na choince
w godz. 16:00-19:00

19:15
SIEDLEC, kościół Św.Mikołaja
Odpust parafialny

08

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Konsultacje społeczne dotyczące bezpieczeństwa - asp. Izabela Adamczak-Humeniuk (rejon wiejski) oraz sierż. Patrycja Bartczak (rejon miejski)
w godz. 16:00-18:00

12

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Konsultacje społeczne dotyczące bezpieczeństwa - asp. Bartłomiej Kaczmarek (rejon wiejski) oraz mł.asp. Robert Ober (rejon miejski)
w godz. 18:00-20:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Twoim zdaniem nadal powinna obowiązywać zasada dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast?

TAK, dwie kadencje i 10 lat to wystarczająco – potrzebna jest rotacja władzy

NIE, jeśli ktoś ma poparcie mieszkańców, powinien móc rządzić dłużej

Nie mam zdania / trudno powiedzieć


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: