Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pomimo dotacji z Polskiego Ładu parafia Czerlejnie organizuje zbiórkę na remont dachu - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Pomimo dotacji z Polskiego Ładu parafia Czerlejnie organizuje zbiórkę na remont dachu
03-08-2023 06:30   Janusz Ludwiczak
Parafia NMP Wniebowziętej w Czerlejnie jest jedną z czterech, która otrzymała dotację na remont dachu kościoła. Pomimo to proboszcz postanowił zorganizować jeszcze zbiórkę na portalu zrzutka.pl. Wylicytować można m.in. obiad z duchownym, drewniany magnes na lodówkę za jedyne 100 złotych czy nabyć cegiełkę w postaci zamieszczenia logo firmy na… stronie internetowej parafii.

Jak już informowaliśmy gmina Kostrzyn pozyskała blisko 1,3 mln zł dofinansowania na renowację trzech drewnianych kościołów:
• Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Kostrzynie – naprawa więźby dachowej kościoła oraz zabytkowej dzwonnicy wraz z pokryciem jej gontem;
• Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Wniebowziętej w Czerlejnie – renowacja dachu kościoła;
• Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Kazimierza w Gułtowach – renowacja drewnianej zabytkowej części kościoła – wieży;
• Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jadwigi w Siekierkach Wielkich – renowacja XVIII polichromii nawy głównej – etap I.

Inwestycja ma kosztować ponad 1,3 mln zł (1 321 400 zł), z czego 98% tej kwoty pochodzi z dofinansowania Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (1 295 000 zł z budżetu państwa). Pozostałą kwotę (26 400 zł) dołoży gmina w ramach środków przeznaczonych na ochronę zabytków.

Mimo to zbiórkę funduszy na remont dachu na charytatywnym portalu zrzutka.pl postanowiła zorganizować parafia w Czerlejnie, chcąc uzbierać 155 tysięcy złotych.

W ramach aukcji można również kupić oprowadzanie po kościele wraz z obiadem u proboszcza za jedyne 700 złotych czy drewniany magnes na lodówkę za 100 zł. Są również dostępne: komplet 4 drewnianych podkładek pod kubek za 250 złotych, przejazd bryczką z Czerlejna do Węgierskiego z kawą lub herbatą za 1000 zł czy logo firmowe na stronie parafii (1000 zł).

Dlaczego parafia postanowiła zorganizować zbiórkę na remont dachu skoro otrzymała już dotację z Polskiego Ładu?

– Dotacja z Polskiego Ładu pokrywa tylko połowę inwestycji – odpowiada krótko w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl ks. Tomasz Kozica, proboszcz Parafii NMP Wniebowziętej w Czerlejnie.

Tymczasem jak czytamy na stronie zbiórki remont dachu został wyceniony na 700 tys. zł.

"Niestety przed rokiem, podczas kontroli konserwatorskiej okazało się, że stan pokrycia dachowego jest w stanie bardzo kiepskim i należy je czym prędzej wymienić, aby nie doszło do uszkodzenia cennego zabytku z zewnątrz jak i wewnątrz. Podjęliśmy prace nad przygotowaniem projektu budowlanego i wystąpiliśmy o stosowne pozwolenia. Wszystko co potrzebne aby ruszyć z pracami mamy.
Brakuje niestety środków. Całość remontu dachu wyceniona została na 700 tys. złotych. Dlatego prace będą podzielone na etapy. Pierwszy z nich obejmie wymianę dachu nawy głównej. To koszt 300 tys. złotych. Otrzymaliśmy dofinansowanie od Powiatowego Konserwatora Zabytków w kwocie 145 tys. złotych, więc potrzeba jeszcze 155 tys. złotych. Niestety z innych źródeł, do których składaliśmy wnioski, dofinansowania nie przyznano"
– czytamy na stronie zrzutka.pl.

Na razie nie wiadomo czy inne parafie również będą prowadzić zbiórki pieniężne na zrealizowanie inwestycji, która i tak otrzymała już dotację.

Dodajmy, że ks. Tomasz Kozica z początkiem lipca miał zostać proboszczem parafii pw. św. Jana XXIII w Komornikach. Ten jednak postanowił postawić się i odrzucić dekret arcybiskupa, o czym więcej pisaliśmy na początku maja w artykule: Ks. Tomasz Kozica zostanie w Czerlejnie – anulowano dekret.


Komentarze (8)

06-08-2023 17:13:50
@Zly
Przecież to pracę bieżące, niezbędne dla dobrej kondycji zabytków! Żaden ksiądz tego ze sobą nigdzie nie zabieże.
06-08-2023 11:38:41
Cycu
Ja nie rozumiem was ludzi. Ksiądz robi coś w parafii źle….. nie robi jeszcze gorzej… on nie robi tylko dla siebie tylko tez dla kolejnych księży. Remont dachu jest na lata. Remont plebanii jest na lata. A ten ksiądz kto wie ile będzie ? Rok,może dwa.. przyjdzie następny i zobaczymy. Nie trzeba daleko szukać gdzie w kostrzynie byli różni księża którzy zbierali ciagle pinaiedze.
04-08-2023 21:02:44
Zly
A może ksiądz nie powinien robić sobie nowej szafy, teraz nowego chodnika za grube tysiące, nie wspomnę o remoncie poddasza, za który zapłacono dużo i tylko przeznaczyć kasę na remont kościoła,? Nic od siebie nie daje, a balonik rośnie. Tego nigdy w mojej parafii nie było, a teraz służąca cały dzień musi być. Wyciąganie kasy od ludzi wstyd. A groby przy kościele w opłakanym stanie. Przypominam Pan Jezus chodził boso. Wstyd mi. Jestem stary ale patrzeć na to nie mogę.
04-08-2023 09:54:05
Szymon
Nie rozumiem sarkastycznych docinek odnośnie do cen nagród. Zrzutka to nie Allegro, tu się nie sprzedaje produktów i usług, tu się zbiera fundusze na potrzeby i cele charytatywne. Nagrody są symbolicznym podziękowaniem za wsparcie i zachętą do niego. Czy kupiłbym drewniany magnes za 100 zł? Na pewno nie. Czy chciałbym otrzymać taki magnes w podziękowaniu za wsparcie akcji kwotą 100 zł? Zdecydowanie tak. I w ten sposób należy na to patrzeć. Co do samej idei zbiórki pomimo otrzymania dotacji, to też nie widzę kontrowersji. Z artykułu wynika, że ksiądz określił wysokość dotacji na połowę kwoty wymaganej do remontu. Jest to zresztą opisane na stronie parafii w ogłoszeniach. Całość: 700 tys zł. Dotacja jest tylko na drugi etap: 400 tys zł. Na pierwszy etap konserwator zabytków oferuje pokryć 145 tys zł pod warunkiem, że parafia sama wyłoży 155 tys zł. Nawet bez tej informacji: całkowita kwota dofinansowania dla 4 kościołów to 1,3 mln zł. Zakładając, że Czerlejno miałoby dostać całą potrzebną kwotę, czyli 700 tys zł, to dla pozostałych trzech kościołów zostaje łącznie 600 tys zł do podziału, co wydaje się kwotą zdecydowanie za małą, żeby pokryć również ich potrzeby.
04-08-2023 09:52:03
Stąd
Aniu nic nie musimy,ty jak sobie chcesz to idź, normalnie myślacych ludzi w to nie wciągaj.Jak najdalej od tej chciwej sekty, której ciągle mało.Skończy się pewnie tak jak Rydzyk zbierał na stoczniowców
04-08-2023 09:09:21
osiem_gwiazdek
I tak od dwóch tysięcy lat. Kasy ciągle mało.
03-08-2023 09:16:39
Anna
Dobra inicjatywa . Z kościołem musimy iść za pan jak za brat amen .
03-08-2023 06:35:44
Mati
A co mało jeszcze dostają? Tak żeby zbierać ale nigdy nie uzbierać.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
15

cze

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Przemysław Poznań II
- zakończenie sezonu

19:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Odpust parafialny

17

cze

15:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: