Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Brzeźnie pojawił się pierwszy w gminie szkolny czujnik jakości powietrza - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Brzeźnie pojawił się pierwszy w gminie szkolny czujnik jakości powietrza
31-01-2019 08:38   Janusz Ludwiczak
Czy mocno zostały przekroczone normy jakości powietrza? Czy duże jest stężenie pyłów PM10 i PM2,5? Czy dokucza smog? – mogą tym przekonać się już mieszkańcy Brzeźna i okolic. Na budynku szkoły zamontowany został pierwszy w gminie czujnik pomiaru powietrza. Docelowo podobne czujniki pojawią się na wszystkich szkołach, również w Czerlejnie, Gułtowach, Iwnie, Siekierkach oraz Kostrzynie. Projekt realizowany jest w sumie w 160 szkołach na terenie aglomeracji poznańskiej.

Projekt "Edukacyjnej Sieci Antysmogowej" realizowany jest z inicjatywy Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Pierwszy miernik czystości powietrza w ramach systemu pojawił się już na budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Brzeźnie. Podobne czujniki pojawią się także w pozostałych sześciu szkołach w gminie – w Czerlejnie, Gułtowach, Iwnie, Siekierkach oraz w SP1 i SP2 w Kostrzynie.

W ramach projektu wyłoniona w przetargu firma Inea zainstalowała na zewnątrz szkoły w czujnik, który monitoruje stan jakości powietrza w Brzeźnie, w tym ilość pyłów PM10 i PM2.5. Ponadto system podaje informacje o temperaturze powietrza, wilgotności i ciśnieniu. Ponadto wewnątrz szkoły pojawił się komputer i monitor informacyjny. Wyniki pomiarów ukazują się na stronie projektu - Edukacyjnej Sieci Antysmogowej.

Wielkości mierzone przez system zostaną uśrednione w określonych okresach pomiarowych i raz na 5 minut przesłane do centralnego serwera. Dzięki wykorzystaniu sieci Wi-Fi oraz Ethernet dane transmitowane będą w sieciach poszczególnych szkół. Serwer zbierze dane i opracuje statystyki. Podstawową, prezentowaną także w internecie, informacją będzie średnia krocząca z ostatnich 60 minut pomiaru, odświeżana co 5 minut.

Ponadto w ramach projektu przeprowadzone zostaną warsztaty edukacyjne dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz społeczności lokalnej. Prowadzący zajęcia, które organizowane będą w okresie grzewczym, przedstawią temat przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza w gminach metropolii.

– Czyste powietrze to priorytet dla nas wszystkich. Oprócz konkretnych działań - musimy edukować. Rozpoczynamy współpracę ze szkołami. W placówkach oświatowych realizowany będzie specjalny program edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Ważne jest też kształtowanie świadomości ich rodziców. Liczymy, że lokalne stacje pomiarowe będą dla nich czynnikiem mobilizującym do zmiany przyzwyczajeń i większej troski o środowisko w codziennym życiu – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i prezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Projekt, który kosztować będzie blisko 1,3 mln zł realizowany będzie we współpracy z Naukową Akademicką Siecią Komputerową – Instytutem Badawczym (NASK) w sumie w 160 szkołach na terenie całej aglomeracji poznańskiej.

– Środki, które Stowarzyszenie przeznacza na realizację tego projektu są znaczne, ale skala problemu jest też ogromna. Zanieczyszczone powietrze wywołuje alergie, choroby układu oddechowego, układu krążenia, przyczynia się do rozwoju nowotworów. Celem realizacji tego działanie jest uświadomienie mieszkańcom skali problemu. Za stan czystości powietrza odpowiedzialni w dużej części jesteśmy my sami – zaznacza Jan Grabkowski, Starosta Poznański i wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Dodajmy, że to nie jedyne tego typu przedsięwzięcie w gminie. Aktualną jakość powietrza w Kostrzynie można sprawdzić na stronie smogtok.com:
• Kostrzyn, Rynek – TUTAJ
• Kostrzyn, Półwiejska – TUTAJ

Ponadto w ramach akcji "Wiem, czym oddycham" Fundacja Aviva zamontuje dwa czujniki smogowe – przy ul. Wyszyńskiego 11 w Kostrzynie oraz na gmachu Biblioteki Publicznej przy Poznańskiej. Więcej o tym w artykule: W Kostrzynie pojawią się czujki smogowe.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

KOSTRZYN, Rynek
Mikołajki na kostrzyńskim Rynku
16-20 - Jarmark Bożonarodzeniowy
17:00 - Koncert pastorałek i kolęd (Zespół Pieśni i Tańca "Siekieracy", Zespół Śpiewaczy "Złota Jesień", Zespół Wokalny "Akord"

05

gru

12:00
SIEDLEC, kościół Św.Mikołaja
Odpust parafialny

07

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Konsultacje społeczne na temat bezpieczeństwa z dzielnicowymi
(dzielnicowi rejonu wiejskiego)
w godz. 18:00-20:00

11

gru

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
UKS Victoria Gułtowy - SZS Wieliszew
- VII kolejka I ligi mężczyzn w unihokeja

22

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Konsultacje społeczne na temat bezpieczeństwa z dzielnicowymi
(dzielnicowi rejonu miejskiego)
w godz. 18:00-20:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy byłeś już w nowym Kinie za Rogiem? ►więcej

Tak

Jeszcze nie, ale wybieram się

Nie, wolę multipleks

Nie chodzę do kina


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: