Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Więcej zapłacimy za wywóz śmieci - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Więcej zapłacimy za wywóz śmieci
29-01-2019 01:14   Janusz Ludwiczak
Od 1 lipca za wywóz odpadów zapłacimy o 4 złote więcej w przypadku sortowania, a jeśli wrzucamy śmieci do jednego pojemnika zapłacimy o 10 złotych więcej niż do tej pory.

Zgromadzenie Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP) przyjęło uchwałę w sprawie zmian stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

I tak od 1 lipca przy sortowaniu odpadów w przypadku zabudowy jednorodzinnej oraz w budynkach do 4 wydzielonych lokali zapłacimy nie 12, a 16 złotych miesięcznie.

Dla zabudowy wielolokalowej (budynki o liczbie wydzielonych lokali mieszkalnych powyżej 4) stawka wyniesie 14 złotych od osoby.

W przypadku jeśli papier, plastik, szkło i inne tworzywa wrzucamy do jednego pojemnika wtedy za wywóz śmieci zapłacimy 30 złotych (obecnie jest to 20 zł).

– Konieczność zmian stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynika z kilku przyczyn. Najważniejszą z nich jest stale rosnąca ilość odbieranych i poddawanych zagospodarowaniu odpadów oraz m.in. wprowadzenie konieczności oddzielnego odbierania odpadów biodegradowalnych, co pociąga za sobą wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania. W dalszej kolejności wskazać należy konieczność intensyfikacji działań w zakresie selektywnej zbiórki, w celu osiągnięcia poziomów odzysku i recyklingu, wynikających z przepisów prawa. Planowane jest także zwiększenie o połowę liczby punktów selektywnego gromadzenia odpadów (tzw. PSZOK-ów), ze względu na lawinowy wzrost zapotrzebowania na ten rodzaj usługi – tłumaczy Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej.

GOAP przekonuje, że dotychczasowe opłaty obowiązują od 2013 roku.

– Dotychczasowe stawki obecnie nie gwarantują pokrycia wszystkich kosztów funkcjonowania gospodarki odpadami komunalnymi na terenie aglomeracji. Planowane zmiany zaczną obowiązywać w drugiej połowie bieżącego roku, o czym mieszkańcy zostaną zawiadomieni stosownym pismem. Zmiana stawek nie pociąga za sobą konieczności składania nowych deklaracji – tłumaczy GOAP.


Komentarze (5)

01-02-2019 08:05:55
JK
A i tak połowa śmieci ląduje w piecach. Kiedy te kontrole będą w gminie.
30-01-2019 15:02:01
.
<ciąg dalszy> ...tylko nie twierdźcie (nie cierpię hipokryzji), że na miejscu burmistrza postawilibyście się honorem i brnęli w samodzielną gospodarkę odpadami, zamiast skorzystać z "łatwej, ciepłej i przyjemnej" oferty GOAPu. I taki to system zafundowali nam jakiś czas temu rządzący, mając przy tym buzie pełne frazesów o powszechnym ukróceniu problemów ze śmieciami i końcu dzikich wysypisk :- ) --------------- Kolejną sprawą jest to co się z tymi śmieciami wyprawia i czy w Polsce posortowane śmieci jakiegokolwiek typu, czy to plastikowe, metalowe, szklane, papierowe są surowcem wtórnym czy... nadal tylko bezwartościowym śmieciem?
30-01-2019 12:57:12
.
Wiesz, nie jesteśmy skazani na GOAP. Gmina mogłaby samodzielnie przejąć obsługę wywozu śmieci. Co więcej, to mogłoby być nawet tańsze niż uczestnictwo w GOAPie. Ale musiałby się tym ktoś zająć, pierw poświęcić tydzień na dokonanie szczegółowej analizy opłacalności, rozpuścić wici po firmach i dowiedzieć się za ile przejmą obsługę gminy, jak będzie widać, że wszystko się zepnie, musieliby zatrudnić dwie kumate osoby (góra trzy) do obsługi tematu z ramienia gminy (Zakładu Komunalnego). Wszystko to da się zrobić i (jestem przekonany) będzie taniej (jak było taniej przed wprowadzeniem kryptopodatku od śmieci). Pozostaje jeszcze jedna kwestia - każda gmina w GOAPie desygnuje jednego członka do rady nadzorczej (zwanej dla zmyły "Zgromadzeniem"). A w posiedzeniach rady nie uczestniczy się w czynie społecznym :- ) System jest tak zgrabnie skonstruowany, że są dwie opcje: 1. Organizować wywózkę samodzielnie i babrać się z tym wszystkim w imię niższej opłaty dla mieszkańców (ewentualna nadwyżka w zebranej na ten cel kasie nie może być wydatkowana inaczej jak na cel statutowy czyli na śmieci) 2. Przystąpić do GOAPu (lub innego związku który obsługuje te rzeczy za was), mieć święty spokój i dodatkowy profit pieniężny dla prezydenta/burmistrza/wójta lub jego zastępcy (spójrzcie sobie na listę członków "Zgromadzenia" GOAPu). Którą opcję byście wybrali na miejscu władz? Tylko
30-01-2019 09:09:36
leszek
Tak bzdurnego uzasadnienie dawno nie słyszałem. Może należałoby zacząć od poszukania oszczędności, może selektywna zbiórka odpadów wg asortymentu (a nie wrzucane wszystko do jednej smieciarki) skutkowałoby mniejszą podwyżką. Ale, skoro wprowadziło się monopol, wyeliminowało konkurencję, jesteśmy skazani na tą absurdalną obsługę. A tak na marginesie: jak GOAP nie odbierze odpadów (co mi sie zdarzyło), to skutek jest taki i że i tak musimy zapłacić pełną opłatę (wyjaśnienie GOAP-u). Aby żyło się lepiej...
29-01-2019 22:19:38
??
A będą zniżki dla dużych rodzin ?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

21:00
Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

20

sie

13:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Przegląd Piosenki Biesiadnej "Co nam w duszy gra"

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Concordia Murowana Goślina

22

sie

21:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
"Ciemność dnia, światła nocy" - spotkanie popularnonaukowe z Karolem Wójcickim, popularyzatorem astronomii i dziennikarzem naukowym

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: