Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

35 lat temu… - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
35 lat temu…
04-06-2024 17:09   Janusz Ludwiczak
"4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm" – powiedziała Joanna Szczepkowska w polskiej telewizji. Data przełomowa w dziejach polskiej historii. Dokładnie 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce wolne, demokratyczne wybory. Od 35 lat możemy żyć w wolnej Polsce.

"4 czerwca [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.] skończył się [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.]" powiedziała Joanna [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.].
Data przełomowa w dziejach polskiej historii. Dokładnie [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.] odbyły się w Polsce [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.] wybory. Od 35 lat możemy żyć w [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.].

Tak przed 4 czerwca 1989 roku mógłby wyglądać zamieszczony powyżej tekst, a tak może wyglądać dziś:
"4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm" - powiedziała Joanna Szczepkowska w polskiej telewizji.
Data przełomowa w dziejach polskiej historii. Dokładnie 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce wolne, demokratyczne wybory. Od 35 lat możemy żyć w wolnej Polsce.

Były to pierwsze po II wojnie światowej, częściowo wolne wybory. Już w pierwszej turze kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" zdobyli w Sejmie 160 ze 161 mandatów, na których obsadzenie zgodzili się komuniści w trakcie obrad okrągłego stołu. Dwa tygodnie później do Sejmu wszedł jeszcze jeden kandydat opozycji, pozostałe mandaty zdobyli kandydaci "obozu władzy" – głównie z Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), ale również Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (ZSL) i Stronnictwa Demokratycznego (SD).

4 czerwca 1989 r. frekwencja w wyborach wyniosła 62% (w drugiej turze 25%). Posłami wybranymi z ówczesnego województwa poznańskiego z ramienia "Solidarności" zostali: Paweł Łączkowski, Ireneusz Pięta, Michał Wojtczak, Hanna Suchocka i Leonard Szymański, zaś mandat senatora otrzymali: prof. Janusz Ziółkowski i Ryszard Ganowicz.


Komentarze (3)

06-06-2024 22:35:49
Piotr.
„ Od 35 lat możemy żyć w wolnej Polsce” „ Były to pierwsze po II wojnie światowej, częściowo wolne wybory” To jak w końcu? Komunisci dogadali się z „opozycja” i ta sama klika rządzi do dzisiaj.
04-06-2024 21:22:56
.
Ech, jaki ja wówczas młody byłem… Fajnie wykorzystaliśmy dany nam czas. Profesor Piątkowski uważa wręcz, że to najlepsze 35 lat w całej tysiącletniej historii Polski. Nawet za setki lat, będą uczyli naszych potomków o fenomenie czasów naszych. Do tego świetny klimat, umiarkowany, bez słońca palącego wszystko na wiór, z coroczną wiosenną erupcją zieloności, która za każdym razem mnie zachwyca. Jesteśmy szczęściarzami, że przyszło nam żyć akurat tu i teraz. Doceniajmy to!
04-06-2024 17:17:45
SmutnaPrawda
Dokładnie 32 lata temu, 4 czerwca 1992 roku, mieliśmy "noc teczek"! W tym dniu dokonano politycznego zamachu stanu, ZABLOKOWANO DEKOMUNIZACJĘ!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

18:30
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Przemysław Poznań
- zakończenie sezonu

21

cze

IWNO, Park Mielżyńskich
Wianki - powitanie lata
w godz. 17:00-24:00

22

cze

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert Martyny Pruszyńskiej

29

cze

11:00
IWNO, Stara Cegielnia
Bieg "Cegła RUN" - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro2024?

TAK

NIE

Nie interesuje mnie to


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: