Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Węgierskie ma nowego gospodarza – to najmłodszy sołtys w gminie - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Węgierskie ma nowego gospodarza – to najmłodszy sołtys w gminie
29-03-2023 08:48   Janusz Ludwiczak
25-letni Mirosław Lewandowski został wybrany na nowego sołtysa Węgierskiego.

We wtorek podczas zebrania wiejskiego mieszkańcy Węgierskiego wybrali nowego sołtysa. Zanim jednak przeprowadzono wybory nowego gospodarza minutą ciszy upamiętniono zmarłą niedawno Annę Ostańską, wieloletnią członkinię rady sołeckiej.

Wybory sołeckie zostały przeprowadzone po tym, jak z końcem ubiegłego roku z pełnionej funkcji zrezygnował dotychczasowy sołtys.

– Po 35 latach mieszkania w Węgierskich niestety opuszczam to miejsce, ale przeprowadziłem się niedaleko. Półtora roku to nie było zbyt długo. Nie udało się wszystkiego zrealizować. Chciałbym podziękować radzie sołeckiej za współpracę – powiedział podczas zebrania Zbigniew Bukowski, były już sołtys Węgierskiego.

Zbigniew Bukowski był sołtysem Węgierskiego od 8 września 2021 r. do 31 grudnia 2022 r., po tym, jak utworzone zostały nowe sołectwa (po podzieleniu sołectwa na dwa odrębne: Węgierskie i Ługowiny).

W dalszej części wybrano komisję skrutacyjną, po czym przeprowadzono wybory sołtysa. Zgłoszonych zostało troje kandydatów, których wybierało w sumie 27 mieszkańców Węgierskiego:
1. Ryszard Begier – 5 głosów (18,52%)
2. Mirosław Lewandowski – 20 głosów (74,07%)
3. Robert Myłek – 2 głosy (7,41%).

Mirosław Lewandowski jest najmłodszym sołtysem w gminie Kostrzyn. Ma 25 lat, prowadzi gospodarstwo rolne.

– Dostałem taką propozycję od sąsiadów i mieszkańców Węgierskiego. Zgodziłem się kandydować. Myślę, że uda nam się zmienić wiele rzeczy tutaj na wsi. Mam nadzieje, że nie zabraknie mi siły i werwy, by działać. Nie zostało zbyt dużo tek kadencji, nie wszystko uda się zrealizować. To jest moje pierwsze stanowisko związane ze społecznością, nigdy nie byłem nawet w samorządzie szkolnym, ani nie pełniłem jakiegoś stanowiska – powiedział w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Mirosław Lewandowski, nowowybrany sołtys Węgierskiego.

W dalszej części zebrania mieszkańcy Węgierskiego poruszali temat związany z przebudową węzła przesiadkowego i budowy przystanku autobusowego i chodnika.

– Nie mamy jeszcze pozwolenia na realizację inwestycji. Czekamy na uzgodnienia z Powiatem Poznańskim. Zatwierdzony jest już projekt. Zdajemy sobie sprawę, że trwa to już 4 lata, ale to nie wszystko jest zależne od gminy – tłumaczył Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Burmistrz zaznaczył również, że zmodernizowany ma zostać plac zabaw, w ramach programu, na który gmina otrzymała dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Mieszkańcy wskazywali również na problem z dostępem do światłowodu. Chodzi głównie o domy we wschodniej części wsi.

Jak argumentował wiceburmistrz nie jest to zadanie gminy, lecz inwestora i operatora, czyli firmy Inea.

– Nie możemy wydatkować pieniędzy, które nie są w naszej kompetencji i zadaniu gminy. Również w samym Kostrzynie, chociażby na Mickiewicza jest problem z podłączeniem do światłowodu, o który zabiegają mieszkańcy – wskazywał Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

Sołectwo Węgierskie według danych z końca ubiegłego roku liczy 160 mieszkańców i na ten rok dysponowało funduszem w wysokości 17 586,31 zł. Ze środków tych zrealizowane zostaną warsztaty z zakresu robotyki i programowania (4 tys. zł), przeprowadzona zostanie modernizacja placu zabaw (7 086,31 zł), a także przewidziano organizację spotkań mieszkańców (1,5 tys. zł) oraz festyn dla dzieci (5 tys. zł).


Komentarze (1)

30-03-2023 11:47:49
Fan
Super

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

maj

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
"Wyspy kanaryjskie znane, a może nieznane" - spotkanie z kapitanem jachtowym Jackiem Podgórskim

03

cze

GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Hetman Orchowo

SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Festyn rodzinny

04

cze

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Koziołek Poznań

17

cze

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Festyn Bajkowy
• tor przeszkód XXL
• foodtrucki
• bajeczne konkurencje
• koncerty i potańcówka
• loteria fantowa z biletami do Energylandii

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: