Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Sportowcy ze 100-letnią tradycją {►FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Sportowcy ze 100-letnią tradycją {►FILM}
15-01-2023 01:16   Janusz Ludwiczak
Został założony jesienią 1922 roku jako Kostrzyński Klub Sportowy, w którym uprawiano nie tylko piłkę nożną, ale również szachy, lekkoatletykę, boks, kolarstwo, tenis stołowy, podnoszenie ciężarów a nawet sporty motorowe. Istniała też sekcja turystyczno-krajoznawcza. Mowa o klubie sportowym Lechia Kostrzyn, który niedawno obchodził jubileusz 100-lecia istnienia.

– Lechia powstała pierwotnie jako Kostrzyński Klub Sportowy z inicjatywy młodych działaczy, m.in. Unii Swarzędz i Kazimierza Drzewieckiego z Wrześni. KKS była początkowo jednosekcyjnym klubem piłki nożnej. Nie był to jedyny klub sportowy w Kostrzynie. Pierwszy był Sokół, który powstał w 1913 roku, jednak nakierowany był on później głównie na gimnastykę – opowiada Kazimierz Matysek, regionalista.

KKS, czyli Kostrzyński Klub Sportowy Lechia Kostrzyn został założony jesienią 1922 roku przez grono entuzjastów. Jednym z głównych założycieli był Kazimierz Drzewiecki – wszechstronny sportowiec i organizator.

– Na przestrzeni lat Lechiści grali nie tylko w piłkę nożną, ale uprawiali lekkoatletykę, boks, kolarstwo, tenis stołowy, podnoszenie ciężarów a nawet sporty motorowe. Istniała również sekcja turystyczno-krajoznawcza – opowiada regionalista Kazimierz Matysek.

– Organizowane były też biegi uliczne, m.in. z okazji 700-lecia Kostrzyna. Przez co najmniej 10 lat organizowane były biegi o randzie wojewódzkiej. Rozwijała się sekcja lekkoatletyczna. Prężnie rozwijała się sekcja szachowa, która działa do dziś. Prowadziła ją Urszula Piątek, nauczycielka, bardzo oddana tej dyscyplinie – wspomina Kazimierz Matysek.

W pierwszych latach działalności Lechia rozgrywała mecze na boisku przy ul. Poznańskiej, na którym odbywały się też zawody lekkoatletyczne i pokazy gimnastyczne. A we wrześniu 1956 r. otwarte zostało nowe boisko przy ul. Sportowej.

Barwy klubowe Lechii stanowią trzy kolory: czerwony, biały i zielony. Dlaczego właśnie takie?>/p>

– Wzięły się od Zrzeszenia Sportowego LZS, które finansowało całą działalność klubu. Miało na swojej fladze dwa kolory – zielony czyli wieś i robotniczy – czerwony. W 1957 r. ustalono emblemat, barwy klubowe i odznakę klubową, dodając barwę białą z wpisaną literą L – opowiada Kazimierz Matysek.

A skąd nazwa Lechia?

– Pierwotnie była to nazwa Ludowy Klub Sportowy "Sokół", chcąc nawiązać do tradycji historycznej. Działacze rady powiatowej w Środzie Wielkopolskiej (wtedy Kostrzyn znajdował się w powiecie średzkim) uznali, że to przedwojenna nazwa i nie może być używana. Jeden z zawodników – Beniu Maliński zaproponował nazwę Lechia, jako, że Kostrzyn jest starym miastem, a wówczas Polaków nazywano Lechistami. Stąd wzięła się nazwa Lechia – podsumowuje regionalista.

Obecnie w Lechii trenuje ok. 150 zawodników, którzy grają w drużynie V ligi a rezerwy – w klasie A. Lechia posiada także 5 zespołów młodzieżowych i sekcję juniorów, a także szachową.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

kwi

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

20

kwi

11:00
Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - LKS Ślesin

21

kwi

11:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Lechia Kostrzyn II - Vitcovia Witkowo

24

kwi

17:00
Kino za rogiem Kostrzyn ul. Poznańska 24 (budynek Biblioteki)
Spotkanie z Adamem Woronowiczem - aktorem filmowym i teatralnym

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: