Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nie żyje bocian, który zimował w Kostrzynie - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Nie żyje bocian, który zimował w Kostrzynie
03-01-2023 00:46   Janusz Ludwiczak
– Bocian trafił do nas w Nowy Rok w bardzo złym stanie. Miał krwiaki na klatce piersiowej, był strasznie poobijany. Był on jednak strasznie otłuszczony, zbyt gruby, to też skutki jego dokarmiania – mówi w rozmowie z portalem InfoKostrzyn Magdalena Galbas-Stroiwąs, weterynarz i prezeska Fundacji Leśna Pomoc - Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Targowej Górce.

Nazywany był Kajtkiem, ale też Kostrusiem. Bocian zamiast odlecieć do ciepłych krajów został na zimę w Kostrzynie. Można go było spotkać przy stawach w rejonie Placu Kurdeszowego i ul. Estkowskiego, ale też na latarniach w mieście.

W Nowy Rok bociek trafił w ciężkim stanie do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Targowej Górce w gminie Nekla.

– Zadzwonił do nas starszy pan, który znalazł bociana na polu. Interesowały się nim już kruki i psy. Pan próbował skontaktować się z Ptasim Azylem, ale jak usłyszał oni nie wyjeżdżają poza Poznań. Bocian trafił do nas w bardzo złym stanie. Nie stawał, miał stale opuszczoną głowę. Był ogłuszony. Nie miał widocznych obrażeń, przerwanej skóry, itd. Staraliśmy się mu pomóc. Po podaniu leków bocian przechadzał się, pił wodę, jednak niestety zmarł – mówi w rozmowie z portalem InfoKostrzyn Magdalena Galbas-Stroiwąs, weterynarz i prezeska Fundacji Leśna Pomoc - Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Targowej Górce.

– Przeprowadziliśmy sekcję zwłok. Bocian miał krwiaki na klatce piersiowej, był strasznie poobijany. Nie dostał typowo z fajerwerków, bo byłoby to widać. Był jednak strasznie otłuszczony i zbyt gruby – zaznacza Magda Galbus-Stroiwąs, lekarz weterynarii.

Podopieczni Fundacji Leśna Pomoc interesowali się bocianem od kilku tygodni.

– Ten bocian był nie do odłowienia. Podchodził, gdy ktoś miał coś do jedzenia. Wszelkei próby odłowienia kończyły się tym, że bocian odlatywał na latarnię. Niestety wielokrotnie mówiliśmy ludziom, że nie należy dokarmiać bociana, co spowodowało też, że nie chciał on odlecieć. Kontaktowaliśmy się też z kostrzyńską komunalką. Niestety to nic nie pomogło i mamy teraz to co mamy – podsumowuje Magda Galbus-Stoiwąs.

Bocian był dokarmiany w sposób niewłaściwy.

– Do dokarmiania należy używać ryb słodkowodnych , wołowych serc w kawałkach, drobiowych serc, czy tłuczonych kurzych skrzydełek. Nie wolno: pieczywa, wędlin, ryb słonowodnych, produktów zbożowych, słodyczy, mleka – zaznacza Paweł Kubiak, dyrektor Schroniska dla zwierząt w Skałowie, który też interesował się bocianem.

Zdaniem lek. wet. Magdaleny Galbus-Stroiwąs bocian miał półtora roku, urodził się wiosną 2021 roku.

Okazuje się, że coraz więcej bocianów decyduje się nieodlatywać na zimę w cieplejsze miejsca na ziemi.

– Co roku zdarzają się przypadki bocianów podejmujących próbę przezimowania w naszym kraju. W latach 2008-2012 w okresie od listopada do lutego jego użytkownicy wprowadzili do AwiBazy 53 obserwacje, przy czym najwięcej dotyczyło lutego. Nie wiadomo, jakie są dokładne przyczyny prób zimowania zdrowych bocianów w Polsce. Wiadomo, że np. na Mazurach i na Śląsku takie ptaki obserwowano już w latach 20. XX w. W związku z coraz bardziej łagodnymi zimami i coraz częstszymi przypadkami wykorzystywania przez bociany antropogenicznych źródeł pokarmu (np. lokalnych składowisk śmieci, miejsc wykładania resztek z ubojni) można oczekiwać, że zjawisko to w najbliższych latach będzie się nasilało – informuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).


Fot: Fundacja Leśna Pomoc (1,2), Piotr Kubiak (3-7), Magdalena Kowalska (1,8-15)

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym. Wyślij e-mail redakcja@infokostrzyn.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie - www.kontakt.infokostrzyn.pl.
KOSTRZYN KONT@KT – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (24)

06-01-2023 21:29:03
On
A co się stało z łabędziami? Czy ich los podobny był do boćka? Pamiętacie, jak na Rynku i ulicach padały martwe gołębie? Może w gminie Ktoś wybitnie nie lubi dzikich ptaków?
06-01-2023 20:44:52
Tedi
Postawić pomnik na placu kurdeszowym,zamiast tężni za 2 mln
05-01-2023 13:15:36
Antek
Bardzo mi się podobają wpisy fundacji o pomocy w zlapaniu boćka. Na ich miejscu nic bym nie pisał że wstydu. Kiedy go próbowano odłowić? Komunalka tylko podjechała nawet nie wychodząc z samochodu. Kiedy fundacja próbowała go odłowić? Pierwszy raz te dwie panie i chyba kierowca to raczej nie. Wtedy tylko była mowa że jest zdrowy i nijak nie mogą go złapać. Uśpić też nie mogą. To proszę odpowiedzieć po co jest taka fundacja. To że otłuszczony to nic nie robi przecie to zima i każdy stworek zbiera tłuszcz by przetrwać zimę.
04-01-2023 19:23:25
Dawid
Biedny bociuś tak mi go żal gmina nic nie zrobiła powinien być w jakimś schronisku już od dawna nikt nic nie zrobił chociaż dwa razy zgłaszałem na policję żeby zgłosili to do odpowiednich służb żeby się tym biednym ptakiem ktoś zaopiekował .034a
04-01-2023 12:17:57
MR
Prawda jest taka, że jeżeli podpisaliście Państwo umowę z gminą to Państwa obowiązkiem była pomoc zwierzęciu.... Pani dużo potrafi mówić i na tym się kończy. Dlaczego po pierwszych mrozach i opadzie śniegu nie próbowaliście go odlowić? Dlaczego nie została wyznaczona jedna osoba odpowiedzialna za karmienie i badanie jego stanu? Nie apelowaliście do mieszkańców aby zminimalizować strzelanie w Sylwestra z uwagi na zwierzę. Badała go Pani we wrześniu, dlaczego nie powtórzyła Pani badań w grudniu tuż przed zimą. Musiał być już słabszy i w złej kondycji. Najlepiej wszystko zrzucić na mieszkańców, że go dokarmiali.... Tak jest najprościej! Ale najbardziej bawi mnie Pan Dyrektor Kubiak... 8 lat schronisko, 10 km od miasta a rok rocznie impreza z fajerwerkami na Rynku. Jakoś nigdzie nie widziałam aby Pan Dyrektor apelował o to żeby nie strzelać.... Wszystkie organizacje pozarządowe to robią. Szkoda zwierzaka. Tyle.
04-01-2023 09:58:36
Megg
Prawda jest taka że albo zwierzęta albo petardy / i głupota z tym związana /,tak było z łabędziami i niestety tak stało się z bocianem . Szkoda pisać bo zawsze znajdzie się ktoś kto wie wszystko i zacznie się jatka , ale niestety lekcji nie odrobiliśmy wszyscy od magistratu po nas samych. szkoda ale może to da nam do myślenia ...
04-01-2023 08:13:00
do Aneta i Klekot
Pomijając pyskówkę ja to widzę tak: Klekot zadzwonił do czterech instytucji w sprawie bociana i usłyszał "nie da się". Aneta nie zrobiła nic w sprawie bociana. Aneta zarzuca Klekotowi, że nie zrobił nic, podczas gdy sama nie zrobiła nic.( W komentarzach brak informacji co zrobiła Aneta). Wniosek: lepiej nie robić nic, przynajmniej gdy ktoś, kto nie zrobił nic zrzuci ci, że nic nie zrobiłeś będzie mógł cieszyć się, że na rację. Ps. Brawa dla Anety, która nic nie robi i żeby to przykryć zarzuca innym, że nic nie robią.
04-01-2023 06:52:05
Do Aneta
Proponuję działać i wziąć pożyczkę (wyemitować następne 10 mln obligacji) na Pierwsze Kostrzynskie Bocianie Pogotowie Ratunkowe. Spłaci ktoś inny
03-01-2023 21:23:26
Aneta
@ Klekot. Niech Pan zacznie dzialać, robić, realnie pomagać.A nie opowiadać. Bo ludzi od opowiadania w tym kraju aż za dużo. Dobrej nocy Panu życzę.
03-01-2023 21:06:35
Klekot
No Ty za to pani nikt . Tylko czytac i komentować. Czyli nikt. Nie zrobie nic ale będę komentować. Żałosna. Żegnam
03-01-2023 20:56:19
Aneta
Ja Klekot tak wiele zrobiłem. Najwięcej. Najlepiej. I wszystko. I nawet więcej niż wszystko. I nawet mu zdjęcie zrobiłem. I mówiłem niech KTOŚ się zaintersuje. Niech KTOŚ przyjedzie. Niech KTOŚ zobaczy. Niech KTOŚ. Bo JA zadzwoniłem w 4 miejsca. Reszta nic. Tylko JA chciałem mu pomoc. Inni nic nie zrobili. Typ charakterytycznego obywatela KTOŚa.
03-01-2023 20:45:13
Klekot
Ja Aneta nie zrobiłam nic. Typ urzednika.
03-01-2023 20:29:49
Ryszard
Boże o czym wy piszecie. Na cmentarzu w Kostrzynie wisi siedem klepsydr. Tylu ludzi odeszło w ostatnim czasie w naszym miescie. Rodziny straciły swoich bliskich a wy o bocianie. Ale kogo to z was obchodzi. Dziwny jest ten swiat.
03-01-2023 20:23:57
Aneta
@Klekot. Nie. Mozesz byc spokojny. Nie siedze w Urzędzie. Czytam Twoje wpisy i reaguje. Zadzwoniles w 4 miejsca i całą odpowiedzialność zrzucileś na innych. Takie to nasze, polskie. "Ja Klekokt zadzwonilem (a więc bardzo duzo zrobilem) i calą odpowiedzialność zrzucilem na innych." A teraz nawet odwagi braknie by sie z imienia podpisac. I nie zrzucaj odpowiedIalnosci na innych. Bo to ze zadzwoniles w 4 miejsca to nie znaczy ze zająłeś się bocianem. Nic nie zrobiles.
03-01-2023 19:56:08
Klekot
Naucz sie czytac ze zrozumieniem. Umowy ,biurokracja. A Ty co zrobiłaś? A może w urzędzie siedzisz ze tak Ciebie to denerwuje pani kierownik.Szkoda czasu na takich bezdusznych ludzi jak Ty.
03-01-2023 19:45:35
Aneta
@Klekot. Gratuluję skutecznosci dzialania. I co Ci powiedzieli w tych 4 miejscach? Powiedzieli, że bocian to dziki ptak? Dlaczego Ty nie wzieles go w sylwestra do siebie i sie nim nie zaopiekowales? Dlaczego dopusiles do tego ze w jego poblizu wybuchały fajerwerki?
03-01-2023 19:34:13
Klekot
W 4 miejsca. Aneto . Ty pewnie nie wiedziałaś ze bocian jest w Kostrzynie. Caly czas oglądałaś kaczki i "myślałaś " ze to bociany
03-01-2023 19:23:16
Rafał Szkudlarski
Masakra szkoda słow bo musiał bym bardzo brzydko wszystkim naubliżac nie chce mi sie na tych dzbanow marnowac czasu gmina jest odpowiedzialna za smierć bociana i tyle
03-01-2023 19:19:20
Tomasz
@ Mieszkanka. A gołębie rozjechane na rynku, koty rozjechane na drogach miasta i wsi, psy rozjechane przez kierowców, sarny zmiażdżone przez try to na pomnik nie zaslugują?
03-01-2023 19:14:09
Aneta
@ Klekot. Czy Tobie coś na wigilii zaszkodzilo? A Ty co zrobileś? Zadzwonileś/aś do Poznania i na tym Twoje działanie się zakończylo?
03-01-2023 18:54:28
inna mieszkanka
i 100 pomników gołębi "robiących" na rynku....
03-01-2023 18:45:05
Antek
Nikt palcem nie ruszył w sprawie bociana. Teraz każdy będzie się wybielał jaki był zaangażowany. Wstyd dla całej gminy i tych całych fundacji.
03-01-2023 18:22:36
Klekot
Mydlenie oczu.!!!Urzędasy z Kostrzyna nie zrobili nic!!!!Sam dzwoniłem do Poznania owszem odmowili przyjecia bociana bo nie mają umowy z Kostrzynem !!!!! Ten bocian podchodzil na 20cm wiec nie wciskajcie bzdur ze nie byl do złapania!!!!! Bezdusznosc urzędasów i obojetnosc !!!!! 95% winy to ludzi owszem z urzędu!!!!!!!! Szkoda ze nie moge uzyc wulgaryzmow bo tylko na to zaslugujecie!!!!!!!
03-01-2023 15:32:01
Mieszkanka Gminy
Teraz w miejscu, gdzie przechadzał się Bociek powinien powstać pomnik :) Byłaby to niezwykła pamiątka dla Naszej Gminy.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

maj

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
"Wyspy kanaryjskie znane, a może nieznane" - spotkanie z kapitanem jachtowym Jackiem Podgórskim

03

cze

GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Hetman Orchowo

SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Festyn rodzinny

04

cze

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Koziołek Poznań

17

cze

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Festyn Bajkowy
• tor przeszkód XXL
• foodtrucki
• bajeczne konkurencje
• koncerty i potańcówka
• loteria fantowa z biletami do Energylandii

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: