Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

O blisko 12% wzrosną podatki w gminie - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
O blisko 12% wzrosną podatki w gminie
09-12-2022 07:42   Janusz Ludwiczak
O 11,8% wzrosną od nowego roku podatki od nieruchomości i od środków transportowych, a także podatek rolny – zdecydowała Rada Miejska Gminy Kostrzyn.

Stawki podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych wzrosną z 81 groszy do 91 groszy (od 1 m² powierzchni użytkowej), a w przypadku domów lub mieszkań z prowadzeniem działalności gospodarczej opłaty wzrosną o blisko 3 złote (z 24,13 na 26,98 zł).

Z kolei wysokość stawek podatku od samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 tony wzrośnie odpowiednio: z 600 do 671 zł (do 5,5 tony), z 1064 do 1190 zł (do 9 ton) oraz z 1300 zł do 1453 zł (od 9 do 12 ton). Dla użytkowników pojazdów z silnikiem Euro5 i Euro6 oraz elektrycznych i wyposażonych w hybrydę opłaty te będą niższe.

– Wpływ na podwyżkę ma wiele czynników: sytuacja z konfliktem na Ukrainie, wzrost inflacji, również różnego rodzaju uwarunkowania – wzrost najniższego wynagrodzenia do 3650 z 3010 zł czy stawka referencyjna wibor. To wszystko ma odzwierciedlenie również do do funkcjonowania samorządu. Gmina Kostrzyn, jak i wiele gmin w Polsce otrzyma mniejsze wpływy z tytułu podatków od osób fizycznych czy od podmiotów prawnych. W tym roku z udziału podatku od osób fizycznych otrzymaliśmy prawie 20,5 mln zł, w przyszłym roku mamy otrzymać 19,5 mln zł. W podatku od podmiotów z 7 mln 400 tys. zł wpływy spadną do 5 mln 900 tys. zł – argumentował podczas sesji Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– Również i my szukamy oszczędności. Iluminacja świąteczna będzie tylko na Rynku, umniejszamy środki na promocję, ograniczamy imprezy. Poprawiamy energetykę. Za chwilę będziemy modernizować oświetlenie w Wiktorowie. Gdzieś ta racjonalna polityka musi być. Nie będzie jednak wyłączania światła ulicznego czy gaszenia oświetlenia na lekcjach. Nie dopuszczamy takiego rozwiązania – zaznaczył burmistrz Szymon Matysek.

Za zmianami podatków od nieruchomości 11 radnych było za, przeciw była tylko radna Anna Dudzińska. W kolejnych uchwałach podatkowych wszyscy radni byli jednogłośni.

Nie zmieni się za to opłata od posiadania psów, która nadal wynosić będzie 20 złotych za cały rok. Bez zmian pozostaną też opłaty targowe.

Podczas ostatniej sesji, która odbywał się 30 listopada kostrzyńscy radni dokonali również zmian w tegorocznym budżecie.

– Otrzymaliśmy środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Gmina Kostrzyn aplikowała o środki na rozbudowę systemu kanalizacji oraz systemu wodociągów. To już chyba ostatnie środki z perspektywy unijnej. Pozyskaliśmy środki na wymianę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w Wiktorowie i modernizację filtrów na stacji uzdatniania w Czerlejnku orz kolejny etap rozbudowy kanalizacji sanitarnej w Siekierkach Wielkich w rejonie ulic Łąkowa/Długa. Pozyskaliśmy na ten cel prawie maksymalną wartość na kwotę 4 mln 629 tys. zł (wartość ponad blisko 6 mln zł). Realizacja inwestycji zaplanowana jest na lata 2022-2025 – tłumaczył burmistrz Szymon Matysek.

Uchwała została podjęta jednogłośnie 12 głosami za.

Radni dokonali też zmiany z dnia 2 września 2021 roku w sprawie przyjęcia od Powiatu Poznańskiego prowadzenia zadania publicznego w zakresie zarządzania publiczną drogą powiatową nr 2514 P – ul. Warszawska i ul. Kórnicka w Kostrzynie.

– Po przeanalizowaniu możliwości realizacji tej inwestycji chcemy przystąpić do przygotowania dokumentacji projektowej budowy ciągu pieszo-rowerowego, który połączy ulicę Wiosny Ludów ze skrzyżowaniem Półwiejska/Warszawska. To brakujący według nas odcinek, który też ma i duże znaczenie w komunikacji ulicy Ignacewo. Jesteśmy po uzgodnieniach z Powiatem Poznańskim – stwierdził burmistrz.

Podobna uchwała dotyczyła ulicy Tuleckiej w Siekierkach Wielkich.

– Rozpoczęliśmy temat związany z projektowaniem ciągu pieszo-rowerowego. Na tym etapie mamy szereg wytycznych co do szerokości i oczekiwań Powiatu Poznańskiego. Znaczna część tego chodnika będzie musiała być lokalizowana z uwzględnieniem nieruchomości prywatnych. Długa droga przed nami by znaleźć wspólny język z Powiatem Poznańskiem co do ewentualnie zakresu prac i zakresu inwestycji, tym bardziej, że jest szereg nieruchomości wybudowanych z pełnymi ogrodzeniami i trudno wyobrazić sobie byśmy wyburzali ogrodzenie – objaśniał burmistrz Szymon Matysek.

– Czy możemy podzielić na etapy to zadanie w ramach ZRiD? – dopytywała radna Anna Dudzińska.

– Nie wiem dokładnie w którym miejscu i ostatecznie w ramach dokumentacji projektowej będzie potrzebny ZRiD. Nie wyobrażam sobie byśmy szatkowali tą inwestycje i robili chodnik co drugą posesję – odpowiedział burmistrz.

Za podjęciem tej uchwały było 11 radnych, przeciw był radny Marek Kowalski.

Rada Miejska Gminy Kostrzyn podjęła też uchwały w sprawie przystąpienia gminy do Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT), wyraziła też zgodę na zawarcie (kontynuację) z gminą Swarzędz porozumienia dotyczącego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) na kolejny rok.

Ponadto wybrano opiekuna Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, którym został Łukasz Szał.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


Komentarze (4)

15-12-2022 14:12:32
Mieszkaniec Kostrzyna
Kostrzyniak w punkt. Dokładnie tak zadłużali gminę, na drogie inwestycje i zupełnie niepotrzebne inwestycje. Typu zegary na ulicy Warszawskiej lub budowa wiaduktu. Z tego co mi wiadomo koszty budowy wzrosły. I tak wiele osób woli przejechać przez przejazd kolejowy. Jak zrobili automaty a nie ma dróżnika, który opuszcza i podnosi szlaban jak mu się podoba to przejazdy stały się płynne a czas oczekiwania niewielki. Bezpłatna komunikacja, też kosztuje. A autobusy jeżdżą pustawe raczej. Zupełnie jak dzieci albo nasz rząd, który doprowadził Polskę na skraj bankructwa i idzie dalej.
10-12-2022 19:50:57
Ździsława
Może burmistrz i Pani sekretarz wyjaśnią mieszkańcom Kostrzyna jak to jest że podatki od nieruchomości roznoszą rodziny pracowników urzędu. Czy to jest w porządku?
09-12-2022 19:56:24
DobraRada
Nie wydaje się "niezarobionych" pieniędzy. Pamiętajcie :) [2/3 Polaków będzie niedługo drapało się po głowie...]
09-12-2022 12:48:46
Kostrzyniak
No coś takiego : " stawka referencyjna wibor" wzrosła. No szybko się okazało, że ludzie, którzy ostrzegali, mieli rację. Matysek i Biskupski, jak dzieci brali kredyt, bo niby się opłaca, a teraz podnoszą podatki i zrzucają winę na wibor., a gmina tonie w długach. Powtórzyli ten sam błąd, który popełnili zaciągając kredyty we frankach szwajcarskich. Nic ich życie nie nauczyło.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

18:30
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Przemysław Poznań
- zakończenie sezonu

21

cze

IWNO, Park Mielżyńskich
Wianki - powitanie lata
w godz. 17:00-24:00

22

cze

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert Martyny Pruszyńskiej

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro2024?

TAK

NIE

Nie interesuje mnie to


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: