Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Dziady" w Gieczu – pokażą zwyczaje pogrzebowe i kult zmarłych przodków - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"Dziady" w Gieczu – pokażą zwyczaje pogrzebowe i kult zmarłych przodków
04-11-2023 06:30   Janusz Ludwiczak
Rekonstrukcję przedchrześcijańskich zwyczajów pogrzebowych i obrzędy związane z kultem zmarłych przodków będzie można zobaczyć wieczorem w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu.

Tradycyjnie w pierwszą sobotę po Zaduszkach Rezerwat Archeologiczny w Gieczu zaprasza na "Dziady".

– Przedstawimy rekonstrukcję przedchrześcijańskich zwyczajów pogrzebowych poprzedzonych fabularyzacją okoliczności śmierci przedstawiciela wczesnośredniowiecznej gieckiej wspólnoty (słowiańskie demony odegrają w nich swoją rolę!), inscenizację obrzędów związanych z kultem zmarłych Przodków oraz przedstawieniem słowiańskich wyobrażeń o Zaświatach – zapowiada Joanna Wieczorek. rzeczniczka Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Obrzęd "Dziadów" poprowadzi Sławomir Radbor Uta (Słowiański Mit), a całą inscenizację uświetni muzyka.

– W rolę średniowiecznych mieszkańców gieckiego grodu wcielą się odtwórcy z grup rekonstrukcyjnych przybyłych do Giecza z całej Polski oraz nasi wolontariusze – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Pierwszych Piastów w Gieczu oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dominowie. Podczas wydarzenia zainteresowani przy stoisku Wydawnictwa Triglaw będą mogli nabyć książki poszerzające ich wiedzę o obrzędowości Słowian, no i o czasach piastowskich – dodaje Joanna Wieczorek z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Widowisko rozpocznie się o godz. 17:00 na terenie osady edukacyjnej na podgrodziu. Przez cały wieczór płonąć będzie ognisko, a gorące napoje i strawę nabyć będzie można na stoisku KGW Giecz.

Wstęp na widowisko "Dziady" jest bezpłatny.


Fot: Magda Miciak/Rezerwat Archeologiczny w Gieczu/archiwum

ZOBACZ TAKŻE: W Gieczu odkryto groby z XII wieku

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
15

cze

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Przemysław Poznań II
- zakończenie sezonu

19:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Odpust parafialny

17

cze

15:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: