Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Burmistrz: "Gmina Kostrzyn straci 2 mln 733 tys. zł, tj. 10% dochodów" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Burmistrz: "Gmina Kostrzyn straci 2 mln 733 tys. zł, tj. 10% dochodów"
29-09-2022 08:05   Janusz Ludwiczak
– Będzie drogo. W 2022 roku Zakład Komunalny na gaz przeznaczy 4 600 zł, oferta w przetargu na 2023 r. wynosi 36 tys. zł. Przepompownia ścieków Ignacewo – w 2022 r. 140 tys. kilowatogodzin – 21 400 zł, w przyszłym roku oferta na poziomie 182 tys. zł. Ośrodek zdrowia w Gułtowach – z 32 tys. zł podwyżka na 59 tys. zł – mówił podczas ostatniej sesji burmistrz Szymon Matysek.
Cięcie kosztów będzie nieuniknione.

Rosnące koszty i drożyzna były głównym tematem ostatniej 54. sesji kostrzyńskiej Rady Miejskiej, która odbyła się 5 września.

Na początku posiedzenia radni dokonali zmian w tegorocznym budżecie.

– O ile zmniejszą się dochody budżetu w 2022 roku z tytułu udziału gminy w dochodach z PIT w związku z ustawą Polski Ład i wprowadzoną tzw. regułą stabilizującą dochody samorządów? O ile wzrosną ceny prądu, gazu i paliw? – pytał na sesji Przemysław Kubiak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– W tej chwili procedowana jest zmiana ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Z tytułu udziału w PIT oraz podatku od osób prawnych CIT gmina Kostrzyn straci 2 mln 733 tys. zł, czyli 10% dochodów. Zgodnie z podziałem, mamy otrzymać rekompensatę w wysokości 2 mln 888 tys. zł, jednak mamy zastrzeżenia. Na razie administracja rządowa nie mówi o wsparciu samorządów w przyszłym roku – odpowiedział Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– Najważniejszym wydatkiem będą te związane z energią, co budzi nasze obawy. Podam przykład. Zakład Komunalny na 2022 rok zaplanował zużycie 28 tys. kilowatogodzin i kwotę na gaz na poziomie 4 600 zł. Po przetargu na 2023 r. ma to być 36 tys. zł.
Ośrodek zdrowia w Kostrzynie – 50 tys. zł w tym roku, za 2023 – 77 tys. zł. Przepompownia ścieków Ignacewo – w 2022 r. 140 tys. kilowatogodzin – 21 400 zł, w przyszłym roku oferta na poziomie 182 tys. zł. Ośrodek zdrowia Gułtowy – z 32 tys. zł na 59 tys. zł. SUW Słowackiego, mały budynek – z 1 500 zł na 10 000 zł. Będziemy stali przed dużym dylemate
– wyliczał burmistrz Szymon Matysek.

Wprowadzone będą oszczędności i cięcia w wydatkach bieżących.

– Z czego moglibyśmy ciąć wydatki? – pytał Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Chociażby aktywność związana z integracją, imprezami. Można szukać oszczędności w okresie świątecznym – dekorowanie miasta i iluminacje, które kosztuje 180 tys. zł rocznie. Na pewno nie będzie oszczędności kosztem bezpieczeństwa czy ciepła w szkołach – przekonywał burmistrz.

Wynajmowane mają być też obiekty sportowe.

– Wybudowanych zostało kilka znaczących obiektów sportowych. Od 2024 roku będzie można wynajmować je komercyjnie. To samo dotyczy lodowiska, które będzie płatne. Wynajmować będzie można komercyjnie również Kostrzyniankę na biletowanie imprez. Czeka nas debata – wskazywał burmistrz Szymon Matysek.

Burmistrz zaznaczył też, że do urzędu gminy na początku września wpłynęło 2 600 wniosków o dodatek węglowy, gdzie o środki na wymianę źródeł ciepła ubiegało się 21 mieszkańców.

– Dla porównania powiem, iż pieców będziemy wymieniać 21. No, ale jeśli mieszkańcy czy obywatele słyszą, że można w tym roku będzie palić wszystkim, bo takie zdania padają, tak zostało to sformułowane przez jednego z polityków. Skoro będzie polityczne przyzwolenie, to trudno oczekiwać, że będzie inaczej. Spojrzenie społeczne na to nie będzie miało większego znaczenia – wskazywał burmistrz Szymon Matysek.

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy na 2022 rok.

Podczas ostatniej sesji długą dyskusję wśród radnych wywołał też punkt dotyczący powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej.

– Zmiany zostały wymuszone zmianami o samorządzie gminnym. Pojawił się zapis o powołaniu przez radę gminy opiekuna młodzieżowej rady. Będzie też możliwość wyodrębnienia osobnego budżetu. Zmiany dotyczą też wyboru radnych młodzieżowych. DO tej pory była możliwość wybrania 2 radnych w każdej szkole, po zmianach będzie to 1 mandat w każdej ze szkół z wyjątkiem największej szkoły [SP1], gdzie będą 2 mandaty – wyjaśniała Paulina Bankiewicz, kierownik Wydziału Oświaty, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Kostrzynie.

Niebawem przeprowadzone mają zostać wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Zastrzeżenia miała radna Anna Dudzińska.

– Mój niepokój budzi miejsce wyboru radnych młodzieżowych ze szkół ponadpodstawowych, gdzie wskazuje się Urząd Miejski w Kostrzynie. Osoby, które chciałby budować społeczność mogą być ograniczone komunikacyjnie we wzięciu udziału w tych wyborach – pytała radna Anna Dudzińska.

– Nie ma w każdej miejscowości szkoły. Należy uczyć ludzi obowiązkowości i zachęcać, by przybyli do Urzędu Miejskiego w Kostrzynie i zagłosowali – argumentował Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

– Nie zgodzę się. Wybór przedstawiciela lokalnego powinien odbywać się w okręgu lokalnym. Trudno oczekiwać, by mieszkaniec Gułtów sprawdził PKP i przyjechał do Kostrzyna. Można spodziewać się, że kandydatami będą kandydaci z Kostrzyna, którzy będą wybierani tylko przez osoby z Kostrzyna – uważa radna Anna Dudzińska.

– Uczniowie szkół średnich i tak muszą skorzystać z PKP, muszą dojechać do szkoły poza Kostrzynem – wskazywał radny Arkadiusz Bilski.

Radna Anna Dudzińska wniosła poprawkę do uchwały, który zakładał, że głosowanie na kandydatów do Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn dla uczniów mieszkających w gminie Kostrzyn i uczęszczającej do szkół poza jej granicami miałoby odbywać się we wszystkich szkołach podstawowych w gminie.

Za przyjęciem poprawki była tylko radna Anna Dudzińska, od głosu wstrzymał się radny Piotr Hojeński, pozostałych 11 radnych było przeciw.

Ostatecznie uchwała została przyjęta 10 głosami za, 1 przeciw i 2 wstrzymującymi się.

Dziś o godz. 16:30 odbędzie się kolejna sesja rady gminy, w trakcie której radni przyjmą Regulamin wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu prowadzonych przez Gminę Kostrzyn, a także nadadzą nazwy dla ulic i dróg w Gwiazdowie, Skałowie i Kostrzynie.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


Fot: eSesja

Komentarze (6)

10-10-2022 18:36:42
@Mieszkaniec Kostrzyna
"...Po raz pierwszy w historii ceny kontraktów na energię z dostawą za rok przekroczyły w Niemczech kwotę 400 euro za MWh. To podwyżka o tysiąc procent względem lat 2010-2020..." - czy wzrostowi cen energii elektrycznej o 1000% w Niemczech winny jest niemiecki rząd? Tak tylko pytam :)
10-10-2022 12:34:03
Mieszkaniec Kostrzyna
Wydatki można ciąć np. nie stawiając nikomu niepotrzebnych zegarów na Warszawskiej. Ile to kosztowało? Ile jest jeszcze takich wydatków zbędnych? Z tego co słyszałem, to sam prezes mówił, że można palić wszystkim za wyjątkiem opon. No chyba, że opony zimowe jak nazwa wskazuje są do palenia w zimie. :-) Dofinansowanie do nowoczesnych technologii ogrzewania może się odbić czkawką, szczególnie tym co zainwestowali w pompę ciepła. Ze względu na wysokość cen za energie elektryczną, które nasz rząd nam zafundował. W starym piecu można palić wszystkim, nowe są wybredne.
29-09-2022 21:14:31
do @Krystyna
Źle zadane pytanie. Prawidłowo powinno brzmieć: dlaczego wszyscy mieliby głosować jak chce Wielki Bibliotekarz ?
29-09-2022 18:00:28
DelikatneRady
Wyłączać oświetlenie pozostawione w salach na noc w szkołach (coraz więcej zapominalskich...). Wyłączać oświetlenie na boiskach w czasie, kiedy nikt z nich nie korzysta. Zmniejszać moc grzewczą instalacji CO i wyłączać działanie wentylacji mechanicznej w szkołach w czasie weekendu. Skorygować ustawienia głowic termostatycznych z 5 (28 st. C) na 3 (20 st. C) i pozamykać (cały czas otwarte) okna w szkołach.
29-09-2022 17:53:15
@Krystyna
Demokracja! Dlaczego Wszyscy mają głosować tak jak Radna?
29-09-2022 16:56:23
Krystyna
I znowu Pani Dudzińska osamotniona. A wszyscy radni zgodni. Śmiech na sali. Pytanie do radnych czy wy się słyszycie? Ale co tam głosowanie, przecież najważniejsza jest dieta.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

gru

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

10

gru

18:00
KOSTRZYN, Rynek
Uruchomienie lampek na choince i świątecznej iluminacji
Wizyta św. Mikołaja

KOSTRZYN, Rynek
Jarmark Bożonarodzeniowy
w godz. 15:00-19:00

SIEKIERKI, Szkoła Podstawowa im. Pauliny i Augusta Wilkońskich ul. Karalusa 1
Kiermasz świąteczny
w godz. 16:00-20:00

11

gru

11:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
UKS Victoria Gułtowy - UKS Błyskawica Niechanowo
- liga unihokeja U19 Juniorów starszych

[ wszystkie ]

Sonda
Ile planujesz w tym roku wydać na święta?

Do 300 złotych

Nie więcej niż 500 zł

Szacuję, że będzie to do 1 tys. zł

Między 1000 a 1500 zł

Powyżej 1500 zł


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: