Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nekla i Swarzędz oddały hołd, w Pobiedziskach zapalono "Światełko do nieba przeciwko nienawiści" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Nekla i Swarzędz oddały hołd, w Pobiedziskach zapalono "Światełko do nieba przeciwko nienawiści"
19-01-2019 01:13   Janusz Ludwiczak
W piątek o godz. 17 rozpoczęła się żałoba narodowa, związana z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na Rynku w Nekli zapalone zostały znicze, z których utworzono ogromne serce. W Pobiedziskach zapalono "Światełko do nieba przeciwko nienawiści". Hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska oddali również mieszkańcy Swarzędza.

Na nekielskim Rynku mieszkańcy zapalili znicze, z których utworzono ogromne serce. Neklanie oddali minutą ciszy hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska. Na Rynku pojawił się również portret ś.p. prezydenta Pawła Adamowicza oraz flaga Gdańska.

Również Pobiedzisczanie nie zapomnieli o tragicznie zmarłym Pawle Adamowiczu. Na Rynku w Pobiedziskach zapalono "Światełko do nieba przeciwko nienawiści".

– Przed stu laty oni oddali życie, byśmy my żyli w wolnej Polsce rozumianej jako kraj ludzi, obywateli, współpracujących przy realizacji ważnych celów narodowych, społecznych, gospodarczych, kultywujących wolność i wzajemny szacunek. Nasza wolność, właściwie rozumiana, zaczyna się i kończy tam, gdzie są granice wolności innego człowieka, ponieważ dalej jest już bezprawie. "Światełko do nieba" zapaliliśmy przeciwko nienawiści i przełamaniu zgubnej tendencji niszczenia wspólnoty. To co od dawna było potrzebne i konieczne, po ostatniej niedzieli staje się dla nas jedyną drogą. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć człowieka idei solidarności, samorządności, człowieka aktywnego, otwartego, bliskiego innemu człowiekowi, Prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza – wyjaśnia Krzysztof Chmiel, Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego w Pobiedziskach.

Również mieszkańcy Swarzędza w piątek wieczorem oddali hołd zmarłemu tragicznie Prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek poprosił wszystkich obecnych o uczczenie pamięci Zmarłego minutą ciszy oraz zaapelował o walkę z przemocą, agresją i nienawiścią.

Od wtorku w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza flaga Polski na dachu Urzędu Miejskiego w Kostrzynie została opuszczona do połowy masztu. W oknach kostrzyńskiego ratusza pojawiły się flagi przepasane żałobnym kirem.

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotnie południe. W sobotę o godz. 12:00 w całej Polsce, również w gminie Kostrzyn zawyją syreny.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został trzykrotnie ugodzony nożem przez 27-letniego sprawcę podczas "Światełka do nieba" na zakończenie 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomimo reanimacji i wielogodzinnej operacji w poniedziałek, 14 stycznia lekarze poinformowali o śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.

Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska od 1998 roku. Urodził się 2 listopada 1965 w Gdańsku. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, po czym zakończył aplikację i został radcą prawnym. W 1990 roku po raz pierwszy został wybrany do Rady Miasta Gdańska, startując z listy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Został jej przewodniczącym, a po wygranych wyborach samorządowych w 1998 - prezydentem Gdańska. Był jednym ze współzałożycieli Platformy Obywatelskiej w 2002 roku.

W styczniu 2016 roku - razem z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania, oraz z prezydentami Krakowa i Wrocławia - podpisał "Deklarację Wrocławską". To dokument, w którym samorządowcy zobowiązali się do współpracy na rzecz otwartości i dialogu międzykulturowego. Paweł Adamowicz podkreślał wówczas, że prezydenci miast jako lokalni liderzy powinni być dla innych przykładem. - To nasz obowiązek i rodzaj manifestacjimówił.

W 2018 ponownie został wybrany prezydentem Gdańska, zdobywając wysokie, niemal 65-procentowe poparcie. W niedzielę, 13 stycznia - jak co roku - wziął udział w 27. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ostatnich słowach, jakie wygłosił na scenie przed atakiem nożownika, dziękował gdańszczanom. Paweł Adamowicz miał 53 lata.


Fot: Urząd Miasta i Gminy Nekla (0-2), Urząd Miasta i Gminy Pobiedziska (3-8), Urząd Miasta i Gminy Swarzędz (9-11), Janusz Ludwiczak (12-19)

ZOBACZ TAKŻE: Gmina Kostrzyn w hołdzie zamordowanemu prezydentowi Gdańska

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

paź

11:00
Sanniki
"Dzikie dziedzictwo" - spacer badawczy południową częścią Kasztelanii Ostrowskiej: grzyby
zbiórka na przystanku autobusowym w Sannikach

15:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - KS Uchorowo

17:00
Kostrzyn
Capstrzyk - 80. rocznica rozstrzelania mieszkańców Kostrzyna, Nekli i okolic
▶️godz. 16.45 - zbiórka uczestników na placu przed SP 1 ul. Piasta
▶️godz. 17.00 - formowanie szyku i wymarsz Przem

21

paź

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie Komisji stałych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

22

paź

15:30
KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego, ul. Piasta 1
Liga Tenisa Stołowego

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś zadowolony z wyniku wyborów?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: