Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Grali w "Szwedzkich Okopach" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Grali w "Szwedzkich Okopach"
11-09-2022 15:24   Janusz Ludwiczak
Przejście przez opony i most linowy, rozszyfrowanie hasła nadanego alfabetem morsa, rozpoznanie ziół, nawigacja według mapy i kompasu czy rozpalenie ognia za pomocą krzesiwa – to tylko część konkurencji, jakie czekały na uczestników gry terenowej "Szwedzkie Okopy, która odbyła się w Trzeku.

Na pomysł zorganizowania gry, która odbyła się w ubiegłą sobotę, 3 września wpadły panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

– Jedna z naszych członkiń jest harcerką, na początku roku, gdy myślałyśmy o zorganizowaniu wydarzeń zrodził się właśnie pomysł na zorganizowanie podchodów, czyli gry terenowej. Chciałyśmy przybliżyć to historyczne miejsce, jakim są właśnie Szwedzkie Okopy. Udało się zebrać silną ekipę – strażaków, harcerzy. Dla każdego uczestnika gry przygotowaliśmy wodę, przekąskę, gadżet, a także poczęstunek w formie grochówki i kiełbaski, no i oczywiście dyplom i pamiątkowy medal – powiedziała Ewelina Kaszowska, sołtyska Trzeku.

W 3-kilometrowych podchodach wzięło udział blisko stu uczestników podzielonych na 21 grup. Na czym polegała gra?

– Zasady są proste. Ekipy podzielone zostały na grupy i startują z czterech różnych miejsc, poruszając się po okręgu. Przygotowaliśmy 18 zadań – harcerskich, sprawnościowych, fizycznych, sportowych. Uczestnicy musieli przejść przez opony i most linowy, zapoznać się z alfabetem Morsa, rozpalić ogień za pomocą krzesiwa czy przygotować pieczątkę z ziemniaka – wyjaśnia Łukasz Traskowski z 1. Kostrzyńskiej Drużyny Harcerskiej "Gawra".

W grze terenowej "Szwedzkie Okopy" wzięło w sumie udział blisko 100 osób.

– Chcieliśmy miło spędzić czas, może to być fajna przygoda. Najbardziej spodziewamy się błota. Jest to pierwsza taka gra terenowa w naszej gminie, postanowiliśmy spróbować swoich sił – przyznają Jolanta Wolniewicz i Monika Grześkowiak.

Gra terenowa odbyła w Trzeku, na terenie grodziska, które datowane jest na VIII wiek.

– W całym powiecie poznańskim jest ponad 20 grodzisk, które są najcenniejszą formą stanowisk archeologicznych i objęte najważniejszą formą ochrony zabytków, jaką jest wpis do rejestru zabytków. To grodzisko w Trzeku jest bardzo ładnie zachowane, ponieważ mamy widoczne pozostałości fosy, są widoczne wały. Na to grodzisko można przejść od strony północnej poprzez usypaną groblę i wejść do wnętrza grodziska, czyli na majdan. Grodzisko to datowane jest z okresu od VIII do X wieku – opowiada Agnieszka Krawczewska, zastępca Powiatowego Konserwatora Zabytków Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

W gminie Kostrzyn grodziska znajdują się również w Gułtowach, Siedlcu, Sokolniki Drzązgowskich, Siekierkach, Wróblewie, Trzeku i Wiktorowie, a w sąsiedztwie m.in. w Kociałkowej Górce i miejscowości Góra w gminie Pobiedziska, a także w Nekli i Gieczu (gm. Dominowo).


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

maj

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
"Wyspy kanaryjskie znane, a może nieznane" - spotkanie z kapitanem jachtowym Jackiem Podgórskim

03

cze

GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Hetman Orchowo

SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Festyn rodzinny

04

cze

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Koziołek Poznań

17

cze

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Festyn Bajkowy
• tor przeszkód XXL
• foodtrucki
• bajeczne konkurencje
• koncerty i potańcówka
• loteria fantowa z biletami do Energylandii

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: