Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Grali w "Szwedzkich Okopach" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Grali w "Szwedzkich Okopach"
11-09-2022 15:24   Janusz Ludwiczak
Przejście przez opony i most linowy, rozszyfrowanie hasła nadanego alfabetem morsa, rozpoznanie ziół, nawigacja według mapy i kompasu czy rozpalenie ognia za pomocą krzesiwa – to tylko część konkurencji, jakie czekały na uczestników gry terenowej "Szwedzkie Okopy, która odbyła się w Trzeku.

Na pomysł zorganizowania gry, która odbyła się w ubiegłą sobotę, 3 września wpadły panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

– Jedna z naszych członkiń jest harcerką, na początku roku, gdy myślałyśmy o zorganizowaniu wydarzeń zrodził się właśnie pomysł na zorganizowanie podchodów, czyli gry terenowej. Chciałyśmy przybliżyć to historyczne miejsce, jakim są właśnie Szwedzkie Okopy. Udało się zebrać silną ekipę – strażaków, harcerzy. Dla każdego uczestnika gry przygotowaliśmy wodę, przekąskę, gadżet, a także poczęstunek w formie grochówki i kiełbaski, no i oczywiście dyplom i pamiątkowy medal – powiedziała Ewelina Kaszowska, sołtyska Trzeku.

W 3-kilometrowych podchodach wzięło udział blisko stu uczestników podzielonych na 21 grup. Na czym polegała gra?

– Zasady są proste. Ekipy podzielone zostały na grupy i startują z czterech różnych miejsc, poruszając się po okręgu. Przygotowaliśmy 18 zadań – harcerskich, sprawnościowych, fizycznych, sportowych. Uczestnicy musieli przejść przez opony i most linowy, zapoznać się z alfabetem Morsa, rozpalić ogień za pomocą krzesiwa czy przygotować pieczątkę z ziemniaka – wyjaśnia Łukasz Traskowski z 1. Kostrzyńskiej Drużyny Harcerskiej "Gawra".

W grze terenowej "Szwedzkie Okopy" wzięło w sumie udział blisko 100 osób.

– Chcieliśmy miło spędzić czas, może to być fajna przygoda. Najbardziej spodziewamy się błota. Jest to pierwsza taka gra terenowa w naszej gminie, postanowiliśmy spróbować swoich sił – przyznają Jolanta Wolniewicz i Monika Grześkowiak.

Gra terenowa odbyła w Trzeku, na terenie grodziska, które datowane jest na VIII wiek.

– W całym powiecie poznańskim jest ponad 20 grodzisk, które są najcenniejszą formą stanowisk archeologicznych i objęte najważniejszą formą ochrony zabytków, jaką jest wpis do rejestru zabytków. To grodzisko w Trzeku jest bardzo ładnie zachowane, ponieważ mamy widoczne pozostałości fosy, są widoczne wały. Na to grodzisko można przejść od strony północnej poprzez usypaną groblę i wejść do wnętrza grodziska, czyli na majdan. Grodzisko to datowane jest z okresu od VIII do X wieku – opowiada Agnieszka Krawczewska, zastępca Powiatowego Konserwatora Zabytków Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

W gminie Kostrzyn grodziska znajdują się również w Gułtowach, Siedlcu, Sokolniki Drzązgowskich, Siekierkach, Wróblewie, Trzeku i Wiktorowie, a w sąsiedztwie m.in. w Kociałkowej Górce i miejscowości Góra w gminie Pobiedziska, a także w Nekli i Gieczu (gm. Dominowo).


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Dmuchany plac zabaw dla dzieci
w godz. 16:00-18:00 (sala gimnastyczna)

22

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

24

lut

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
XI Halowy Turniej Piłki Nożnej Radnych i Pracowników Samorządowych

01

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
VIII Targi Edukacyjne i Zawodów
w godz. 8:00-12:00

02

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
XV Halowy Turniej Piłki Nożnej Sołectw Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy będziesz korzystać z Centrum Aktywności "Frajda"? ►więcej

Zdecydowanie, z każdej formy

TAK, ale tylko z lodowiska

TAK, ale tylko z wrotkowiska

TAK, ale tylko z placu zabaw

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: