Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Spacer z archeologiem po wczesnośredniowiecznym grodzie i historia 385-letniego miasta - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Spacer z archeologiem po wczesnośredniowiecznym grodzie i historia 385-letniego miasta
20-05-2023 02:18   Janusz Ludwiczak
W sobotę szykuje się nie lada gratka nie tylko dla miłośników historii i archeologii oraz osób lubiących kulturę na wysokim poziomie, a to za sprawą "Nocy Muzeów".

Już od godz. 18:00 na Noc Muzeów zaprasza Rezerwat Archeologiczny w Gieczu.

– Dla milusińskich gra terenowa na osadzie, a dla miłośników refleksyjnych spacerów wędrówka z archeologiem po historycznym Gieczu. Na trasie rozpoczynającej się na grodzisku, a kończącej się na osadzie w romańskim kościele Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, podążymy po ukrytych pod ziemią śladach naszych gieckich przodków – zapowiada Joanna Wieczorek z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Zaprezentowane zostaną też efekty badań i wyniki ubiegłorocznych prac wykopaliskowych na cmentarzysku znajdującym się około pół kilometra od grodu.

Noc Muzeów w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu potrwa w sobotę do godz. 22:00. Przez cały ten czas płonąć będzie ognisko, przy którym można sobie będzie urządzić piknik.

Na Noc Muzeów zaprasza również Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki, które mieści się w dawnej remizie OSP przy ul. Bramkowej. Prezentuje ono bogatą historię miasta i oczywiście rzemiosła stolarskiego i meblarskiego, z którego Swarzędz słynie.

– Mamy ławy stolarskie wypełnione starymi narzędziami. Wśród najstarszych eksponatów mamy znaleziska archeologiczne z doliny Cybiny, m.in. kości tura, róg jelenia, reszta naczyń glinianych. W dawnym kanale, gdzie strażacy naprawiali swoje wozy strażackie znajdują się macewy z cmentarza żydowskiego. Jest też makieta wykonana z elementami drewna z 12 podświetlanymi punktami, charakterystycznymi dla Swarzędza. Muzeum powstało w budynku remizy, która mieściła się tutaj do 2015 roku. Inicjatywa powstania obiektu powstała w ramach budżetu obywatelskiego przy dotacji ze środków z Unii Europejskiej – opowiada Hanna Jałocha, kierownik Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki.

A w tym roku okazja jest szczególna, gdyż Swarzędz obchodzi jubileusz 385-lecia.

– Główną atrakcją będzie koncert „Magiczna Harfa Michała Zatora" - występ artysty przewidziano na godzinę 19:00 oraz 20:00. W programie również slajd show, na którym zaprezentowane zostaną fotografie Mariusza Łuczaka, który uwiecznił artystów estradowych, występujących w naszym mieście na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Prezentacja zdjęć jest uzupełnieniem wystawy czasowej „Fotograficzny portret swarzędzkiej sceny kulturalnej". Serdecznie zapraszamy - na uczestników Nocy Muzeów czekają pamiątkowe upominki – zapowiada Hanna Jałocha.

Mimo, iż Swarzędz obchodzi w tym roku 385-lecie nadania praw miejskich, to jednak źródła historyczne datują początek miasta na 1366 rok, gdy ówczesna wieś należała do rodziny Górków herbu Łodzia, a następnie w spadku trafiła do rodziny Czarnkowskich herbu Nałęcz. Wieś liczyła 2,5 łana, 3 zagrodników, pasterza i 30 owiec.

W 1794 roku Swarzędz liczył już ponad 2,5 tys. mieszkańców i był 9 pod względem wielkości miastem w Wielkopolsce.

Pod koniec XIX wieku do Swarzędza zaczęli przybywać bambrzy i rzemieślnicy z Niemiec. Rzemiosła uczyli się od nich Polacy. Po wojnie w Swarzędzu zaczęło powstawać coraz więcej zakładów rzemieślniczych od szewca po stolarza.

Sporo atrakcji w ramach Nocy Muzeów czekać będzie również w poznańskich placówkach. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej: nocmuzeow.poznan.pl.


R E K L A M A

Fot: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy/Foto-Adamczyk (1), Janusz Ludwiczak (2-69)

ZOBACZ TAKŻE: W Gieczu odkryto groby z XII wieku

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

mar

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Las Puszczykowo

06

kwi

13:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Górnik Konin

07

kwi

Gmina Kostrzyn
Wybory samorządowe

20

kwi

Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

21

kwi

11:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Lechia Kostrzyn II - Vitcovia Witkowo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy poprzesz Szymona Matyska na kolejną kadencję burmistrza gminy Kostrzyn?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: