Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Druhowie otrzymali zabytkową konną sikawkę. Otwarto Izbę Pamięci {►FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Druhowie otrzymali zabytkową konną sikawkę. Otwarto Izbę Pamięci {►FILM}
05-05-2022 06:28   Janusz Ludwiczak
Na co dzień nie tylko gaszą pożary, ale również uczestniczą w ratowaniu poszkodowanych w wypadkach drogowych czy nawet ściągają koty z drzew. Swoje święto obchodzili w środę strażacy. Z tej okazji w kostrzyńskiej farze odprawiona została msza św., po której ulicami Kostrzyna przeszedł strażacki korowód z orkiestrą. Przed remizą OSP ślubowanie złożyli kadeci Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Kostrzyńscy druhowie otrzymali również odrestaurowaną, zabytkową sikawkę konną. W remizie przy ul. Poznańskiej otwarta została Izba Pamięci, w której prezentowane są unikatowe zbiory 117-letniej historii kostrzyńskiej straży pożarnej.

Strażacy nie bez powodu świętowali w środę. To właśnie 4 maja, w dniu św. Floriana obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Święto to zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków (Matta, Stuarta, Jasona, Garry`ego i Chrisa) 2 grudnia 1998 roku w Linton. Próbowali ratować czyjeś życie i mienie w czasie pożaru, jak robią to strażacy na całym świecie.

Kostrzyńskie obchody Dnia Strażaka rozpoczęły się od mszy świętej w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła.

– Czy jest to święto czy środek nocy strażacy zawsze pragną być gotowi do niesienia pomocy. Czujecie się potrzebni. Tak wielu ludzi tyle wam zawdzięcza. W dniu waszego święta, waszego patrona świętego Floriana chcemy w tej uroczystej mszy św. upraszać o potrzebne łaski, abyście zdrowi, silni wyjeżdżali na akcje i w takim samym stanie ducha i ciała zawsze powracali do bazy, wracali do rodzin – mówił w trakcie kazania ks. kan. Ireneusz Rachwalski, kapelan druhów OSP w gminie Kostrzyn, dziekan dekanatu kostrzyńskiego i proboszcz fary, który jak przyznał jako dziecko sam był kiedyś w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej.

Następnie ulicami Średzką, Rynek i Poznańską do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej przeszedł pochód z udziałem strażaków, przy akompaniamencie orkiestry dętej.

Slubowanie złożyli kadeci Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, po czym druhom przekazano odrestaurowaną, zabytkową konną sikawkę.

– Sikawka ma ponad 100 lat. Znajdowała się ona w Brzeźnie, stamtąd trafiła do Gułtów i długi czas była przy remizie. Wiem, że dyrektor kombinatu rolniczego, Bolesław Pokrop schował ją do garażu. Jak ją odbieraliśmy była w fatalnym stanie, była zapadnięta, nie miała nawet kół – powiedział Józef Graczyk.

Podczas uroczystości nie zabrakło podziękowań. Za pełnioną służbę wszystkich druhom OSP dziękował burmistrz.

– Każdego dnia czuwacie, jesteście do dyspozycji mieszkańców, którzy w trudnych sytuacjach życiowych zawsze mogą liczyć na pomoc. Należą Wam się wielkie słowa podziękowania, za to, że możemy liczyć na Wasze wsparcie – powiedział Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

W Kostrzynie pojawił się również komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, który zadeklarował, że w ciągu dwóch lat powstanie nowa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Iwnie (w pobliżu szkoły podstawowej).

– Jestem przekonany, że 2024-2025 to górna data, kiedy ta jednostka powstanie. W lutym podpisaliśmy umowę na realizację projektu. Liczymy, że we wrześniu będziemy mogli wbić przysłowiową łopatę na placu budowy. Lokalizacja tej jednostki poprawi bezpieczeństwo w również w sąsiednich gminach: Swarzędz, Pobiedziska, Kleszczewo, ale również rejon Gniezna czy Środy Wlkp. Położenie JRG10 będzie doskonałe również ze względu na drogę ekspresową S5 i krajową nr 92. Wybór tej lokalizacji padł właśnie na gminę Kostrzyn. Przeprowadziliśmy analizę zdarzeń, mamy w tym rejonie ponad tysiąc zdarzeń. Jednostka zawodowa zapewni bezpieczeństwo 24 godziny na dobę – powiedział w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl st. bryg. Jacek Michalak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

W środę w remizie OSP przy ul. Poznańskiej w Kostrzynie otwarta została również Izba Pamięci, czyli małe strażackie muzeum.

– Wszystko zaczęło się od tego, gdy w 2010 r. zostałem kronikarzem. Dużo zawdzięczam najstarszemu naszego druhowi, Stanisławowi Frąckowiakowi, który miał dużą wiedzę na temat naszej jednostki. Wśród eksponatów znajdziemy motopompę Leopolia z 1953 roku, to jest najstarsza pompa, produkowana zaraz po II wojnie światowej. Mamy trójniki, rozdzielacze z lat 70. Mamy też apteczkę i nosze z lat 50. Jest ten tyfon, który używany był do wzywania strażaków. Wśród eksponatów mamy najstarszy sztandar z 1905 roku – opowiada Piotr Sobczyński, kronikarz OSP Kostrzyn.

We wszystkich jednostkach OSP na terenie Gminy Kostrzyn nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa w sumie 129 druhów, którzy w całym ubiegłym roku mieli 282 interwencje, z czego 37 do pożarów i 227 do miejscowych zagrożeń.

– Już od dziecka interesowałem się strażą pożarną. Mieszkałem naprzeciwko starej remizy OSP. Będąc mały, jako dziecko wybiegałem, otwarłem bramy, pomagałem druhom i tak postanowiłem w 1976 roku wstąpić w szeregi OSP Kostrzyn. W ciągu ostatnich lat straż pożarna mocno się zmieniła, kiedyś na akcję musieliśmy używać maski gazowe, teraz są odpowiednie kombinezony i aparaty tlenowe. Zmieniło się również to, że teraz częściej wyjeżdżamy do wypadków – opowiada Zdzisław Kruszona, jeden z najstarszych i najdłużej czynnych druhów w OSP Kostrzyn.

Strażakom życzymy tyle samo powrotów co wyjazdów oraz składamy wyrazy uznania za pełnioną służbę, poświęcenie i trud.


Komentarze (1)

13-05-2022 22:00:32
mieszkaniec gminny
A dla JÓZIA WIELKIE ODZNACZENIE TO GDZIE

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

cze

12:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Lubuszanin Trzcianka

11

cze

12:15
SIEKIERKI, Kościół św. Jadwigi, ul. Kórnicka 1
Koncert pieśni maryjnych chóru Cantores Assumptae z Czerlejna

14

cze

13:30
SIEKIERKI, Kościół św. Jadwigi, ul. Kórnicka 1
Mobilne Centrum Badań
(parking przy kościele)

17

cze

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Festyn Bajkowy
• tor przeszkód XXL
• foodtrucki
• bajeczne konkurencje
• koncerty i potańcówka
• loteria fantowa z biletami do Energylandii

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Luboński KS Luboń

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: