Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Wielkopolska dudami stoi" – wywiad z kierownik Zespołu Pieśni i Tańca "Siekieracy" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"Wielkopolska dudami stoi" – wywiad z kierownik Zespołu Pieśni i Tańca "Siekieracy"
03-04-2022 11:51   Janusz Ludwiczak
Powstał w 1984 roku z inicjatywy mieszkańców wsi Siekierki Wielkie. Od 38 lat kultywuje tradycje ludowe i lokalny folklor – wywiad z Katarzyną Nowicką-Rynkiewicz, kierowniczką i choreografką zespołu.

Janusz Ludwiczak, portal InfoKostrzyn.pl: Na początek kilka słów o zespole. Ile pań i panów występuje w Zespole Pieśni i Tańca "Siekieracy"?
Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz, Zespół Pieśni i Tańca "Siekieracy": Zespół Siekieracy działa na terenie gminy Kostrzyn już od przeszło 38. lat. Ponad dwa lata temu, zespół hucznie obchodził 35. jubileusz swojego istnienia. Obecnie zespół pracuje pod okiem trzech instruktorów: Pana Juliusza Stańdy, który odpowiada za techniki taneczne oraz techniki tańców narodowych, Pani Marceliny Górskiej, która szkoli członków zespołu w materii wokalnej oraz Pani Katarzyny Nowickiej-Rynkiewicz, pod której okiem zespół doskonali kroki z zakresu tańców ludowych. Pani Kasia jest także kierownikiem artystycznym zespołu i odpowiada za materiały promocyjne zespołu. Obecnie zespół liczy około 20. osób z niewielką przewagą płci damskiej. W zespole są zarówno tancerze z wieloletnim doświadczeniem, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z folklorem.

Skąd nazwa zespołu "Siekieracy"?
Nazwa Siekieracy wzięła się od nazwy wsi Siekierki Wielkie, ponieważ właśnie tam zespół miał swój zalążek. „Siekieracy” powstali z inicjatywy mieszkańców Siekierek Wielkich w związku z potrzebą organizacji gminnych dożynek. Zespół miał charakter rodzinny, ponieważ jego członkami zostały małżeństwa i całe rodziny mieszkające wtedy we wsi. Pierwszą kierowniczką artystyczną była Pani Maria Banaszak, która podjęła się przygotowania programu dożynkowego i dalszego przygotowania programu zespołu. To ona zebrała przyśpiewki i tańce z okolic Siekierek, jak również opracowała stroje. Niegdyś szeregi zespołu zasilali głównie mieszkańcy wsi Siekierki Wielkie, a teraz troszkę to się zmieniło i dojeżdżają do nas pasjonaci z powiatu poznańskiego! W zespole mamy osoby zarówno z Poznania, Swarzędza, Paczkowa, Siekierek i oczywiście Kostrzyna.

"Siekieracy" to nie tylko tancerki i tancerze. Na jakich instrumentach grają Wasi muzycy?
Obecnie przygrywa nam kapela w składzie skrzypce (Andre Kasztelan), klarnet (Sławomir Heinrychowski), akordeon (Adam Komuniecki) i kontrabas (Dominik Brudno). W tej materii również jesteśmy otwarci, więc zapraszamy i młodych instrumentalistów do współpracy. W przyszłości chcemy być jak najbliżej tradycji i tworząc wiązankę tańców wielkopolskich, do współpracy planujemy zaprosić także dudziarza. Bo wbrew pozorom, Wielkopolska dudami stoi!

Jakie macie plany na ten rok?
Plany mamy bardzo rozległe i mamy nadzieję, że uda nam się je zrealizować. Aktualnie dopinamy nasz program, ponieważ przygotowujemy się do letnich wydarzeń i festiwali folklorystycznych. W maju odbędą się warsztaty z mikroregionu Siekierek Wielkich z etnochoreografem Piotrem Kulką. Potem planujemy wystąpić na kilku wydarzeniach w naszej gminie. Wakacje rozpoczną się dla nas na międzynarodowym festiwalu folklorystycznym, a następnie udamy się na odpoczynek na Kaszuby. Sierpień i wrzesień wypełnią dożynki, a potem kto wie - czekamy na interesujące propozycje koncertowe!

Czy faktycznie poszukuje nowych osób? Kto może zostać "Siekierakiem"?
Można powiedzieć, że prowadzimy nabór ciągły i chętnie przyjmiemy nowe osoby, które oprócz odrobiny poczucia rytmu, są otwarte na nowe doznania i przeżycia związane z folklorem! Nieustannie powtarzam moim tancerzom, że folklor i tradycja to nie tyle idealnie zapamiętane kroki i choreografie, lecz przede wszystkim błysk w oku i radość z tego co robią na scenie! W tym przypadku musimy od razu odróżnić mityzowaną przaśność folkloru i przenieść ją na grunt niecodziennej pasji osób, którym folklor wciąż w duszy gra!

I na koniec kilka ciekawostek o zespole ;)
• W zespole są osoby, których doświadczenie w tańcu ludowym, jest dłuższe niż wiek obecnej kierowniczki artystycznej zespołu. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby ta wielopokoleniowa tradycja spotkała się z nowym, świeżym spojrzeniem na folklor.
• Zespół chętnie uczestniczy w różnego rodzaju projektach związanych z szeroko pojętym folklorem. Dwie z naszych par zespołowych, brały ostatnio udział w wystawie (mikro) tradycje Wielkopolski, której wernisaż miał miejsce w Poznaniu.
• W zespole nie brakuje osób, których folklor jest życiową pasją, jak i tych, dla których jest pasją po godzinach. W naszych kręgach są zarówno nauczyciele, rolnicy, przedstawiciele nauk medycznych, czy sztuk artystycznych.
• Każdy z członków zespołu w swojej szafie posiada kilka strojów ludowych. A że zespołowych par Ci u nas dostatek, niemalże każdy z nich musi mieć odrębne pomieszczenie na stroje.
• Choć w swoim repertuarze posiadamy suity taneczne z kilku regionów etnograficznych Polski, najbliższa jest nam Wielkopolska. Jesteśmy dumni, że możemy szerzyć naszą tożsamość zarówno w naszym regionie, jak i poza jego granicami.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
15

cze

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Przemysław Poznań II
- zakończenie sezonu

19:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Odpust parafialny

17

cze

15:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: