Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powalone drzewa, zerwane linie energetyczne, zablokowane drogi – skutki orkanów - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Powalone drzewa, zerwane linie energetyczne, zablokowane drogi – skutki orkanów
20-02-2022 04:41   Janusz Ludwiczak
W czwartek orkan "Dudley", w sobotę "Eunice". W ostatnich dniach wiatr osiągał prędkość 90, 100, a miejscami nawet 110 km/h. Druhowie z Brzeźna, Gułtów i Kostrzyna kilkukrotnie wyjeżdżali do usuwania powalonych drzew z dróg i linii energetycznych.

Potwierdziły się prognozy i ostrzeżenia synoptyków. W czwartek i sobotę nad Polskę przeszły bardzo silne, a wręcz porywiste wiatry. Wszystko w wyniku najpierw orkanu "Dudley", a następnie "Eunice".

Najgorsza sytuacja była w powiecie pleszewskim, gdzie trąba powietrzna zniszczyła ponad 50 domów, część z nich jest w stanie katastrofalnym. Z kolei na krajowej "11" w Chludowie w gminie Suchy Las podmuchy wiatru przewróciły aż trzy ciężarówki. Jeden z pojazdów leżał w polu kilkaset metrów od drogi. Wichury uszkodziły też kilka linii energetycznych, przez wiele godzin również mieszkańcy gminy Kostrzyn nie mieli prądu.

Ostatnie doby były bardzo pracowite dla druhów wszystkich jednostek z gminy Kostrzyn:

 1. Czwartek, 17 lutego godz. 11:55 - wezwanie do Siekierek Wielkich do usunięcia wiatrołomów i drzew niebezpiecznie pochylonych nad drogą, które stwarzały zagrożenie dla przejeżdżających pojazdów i spacerujących mieszkańców. Na miejscu: OSP Kostrzyn i JRG1 Poznań
 2. Czwartek, godz. 12:40 – pochylone drzewo nad skrzynką gazową, ul. Parkowa Gułtowy.
 3. Czwartek, godz. 12:42 – wezwanie do pomocy w zabezpieczeniu rozdartej plandeki na naczepie auta ciężarowego na trasie S5. Po przeprowadzeniu rozpoznania na wskazanym odcinku trasy nie stwierdzono zagrożenia (OSP Brzeźno).
 4. Czwartek, godz. 13:36 – konar zwisający nad drogą w Strumianach. Zagrożenie dla kierowców (OSP Brzeźno).
 5. Czwartek, godz. 14:56 – usunięcie zalegającej na 29 km trasy S5 plandeki (OSP Brzeźno)
 6. Czwartek, godz. 15:00 – Kostrzyn, uszkodzone pokrycie dachu. Działania polegały na zabezpieczeniu dachu przed dalszym zrywaniem pokrycia.
 7. Czwartek, godz. 19:04 – pochylone drzewo nad drogą w Siedlcu (OSP Brzeźno).
 8. Piątek, godz. 5:17 – powalone drzewo na drodze Poklatki – Czerlejno (OSP Kleszczewo).
 9. Piątek, godz. 10:55 – Gułtowy, ul Średzka. Zwisające konary nad chodnikiem zagrażające przechodniom (OSP Gułtowy),
 10. Piątek, godz. 12:36 – usunięcie pochylonego drzewa przy kładce dla pieszych nad drogą krajową nr 92 w Siedlcu (OSP Brzeźno). Sobota, godz. 2:30 – pochylone drzewo, oparte o linię energetyczną w Gułtowach (OSP Gułtowy i Pogotowie Energetyczne)
 11. Sobota, godz. 5:55 – powalone drzewo na 206 km drogi krajowej nr 92, za węzłem Kostrzyn w kierunku Warszawy (na miejscu: 2x OSP Kostrzyn i OSP Brzeźno).
 12. Sobota, godz. 7:50 – powalone drzewa na drogę w Siedlcu (OSP Kostrzyn i OSP Brzeźno).
 13. Sobota, godz. 14:25 - wyjazd alarmowy - droga gminna Gułtowy - Drzązgowo powalone drzewo blokujące przejazd (OSP Gułtowy).
 14. Sobota, godz. 16:15 – zerwane opierzenie dachu, Gułtowy ul. Jaśminowa (OSP Gułtowy)
 15. Sobota, godz. 16:50 – zwisające konary nad wiata przystankową w Sannikach (OSP Gułtowy)
 16. Sobota, godz. 17:30 – Czachurki, powalone drzewo na linię energetyczną (OSP Gułtowy, Pogotowie Energetyczne).
 17. Sobota – Łowecin ul. Łowiecka, powalone drzewo na drogę (OSP Kostrzyn)
 18. Sobota – Zalasewo ul. Wesoła zwisający konar drzewa nad chodnikiem (OSP Kostrzyn)
 19. Sobota, – Pobiedziska ul. Hipolita Cegielskiego, zerwany talerz anteny satelitarnej na bloku zagrażający mieszkańcom osiedla oraz uczestnikom drogi (OSP Kostrzyn)
 20. Sobota – Jerzykowo ul. Spacerowa, powalone drzewo na chodnik (OSP Kostrzyn)
 21. Sobota – Tuczno ul. Wąska, powalone drzewo na auto osobowe (OSP Kostrzyn).

Na szczęście w żadnym zdarzeniu nikt nie został poszkodowany.

W poniedziałek znów silnie powieje, jednak według prognoz synoptyków IMGW prędkość wiatru w porywach wyniesie do 75 km/h. W kolejnych dniach wiatr będzie nieco słabszy niż w ostatnich dnich (we wtorek do 50 km/h w porywach, w środę do 70 km/h w porywach, w czwartek do 53 km/h w porywach, a w piątek – do 40 km/h).


Fot: OSP Brzeźno, OSP Gułtowy, OSP Kostrzyn

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

maj

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
"Wyspy kanaryjskie znane, a może nieznane" - spotkanie z kapitanem jachtowym Jackiem Podgórskim

03

cze

GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Hetman Orchowo

SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Festyn rodzinny

04

cze

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Koziołek Poznań

17

cze

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Festyn Bajkowy
• tor przeszkód XXL
• foodtrucki
• bajeczne konkurencje
• koncerty i potańcówka
• loteria fantowa z biletami do Energylandii

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: