Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Oddano hołd Powstańcom Wielkopolskim {►FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Oddano hołd Powstańcom Wielkopolskim {►FILM}
29-12-2021 04:37   Janusz Ludwiczak
W poniedziałkowe południe na kostrzyńskim cmentarzu parafialnym oddano hołd Powstańcom Wielkopolskim w 103. rocznicę zrywu niepodległościowego. W tym roku po raz pierwszy 27 grudnia był Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu i odśpiewania hymnu. Odczytano fragment kroniki z 27 grudnia 1918 roku:
"Dnia 27 grudnia zajęli Polacy miasto Poznań jako i przyległe obszary i odtąd rozpoczyna się nowa epoka dla nas Polaków, tak że możemy z entuzjazmem zawołać „Jeszcze Polska nie zginęła....”. Sen naszych dziadów i ojców przeistacza się w rzeczywistość....”
Na wieść o wybuchu powstania w Poznaniu 28 grudnia ogłoszono w Kostrzynie alarm i zwołano wiec w celu zorganizowania pomocy dla powstańców w Poznaniu, jednak dopiero 30 grudnia na zamkniętym zebraniu przy ul. Mickiewicza uchwalono formowanie oddziału bojowego i wartowniczego mających pomóc walczącemu Poznaniowi oraz Kostrzynowi. Kancelarię i biuro werbunkowe ulokowano w domu Ludwika Sieińskiego (Rynek 2). Utworzono 9 zastępów do Poznania i 10 zastępów do Kostrzyna. Jako dowódcę żołnierzy do Poznania wybrano Józefa Wadyńskiego, a jako dowódcę żołnierzy w Kostrzynie wybrano Antoniego Nowickiego.
W dniu 6 stycznia 1919 kompania kostrzyńska pod dowództwem sierżanta Stanisława Małeckiego z Siekierek została zaprzysiężona przez proboszcza Fischbacha na rynku w Kostrzynie, a następnie serdecznie żegnana przez mieszkańców Kostrzyna, wyjechała pociągiem do Poznania.
W ciągu następnych dni ówczesny sierżant Józef Wadyński zorganizował pluton kostrzyński. W Kostrzynie pluton pełnił funkcję wartowniczą i wystawiał nocne patrole. Po uroczystym zaprzysiężeniu w kościele w dniu 31 stycznia, pluton ten nazajutrz wyjechał na front".

– Droga do zwycięstwa miała dwa tory: jeden poprzez pracę organiczną Wielkopolan – znaną, wytrwałą i drugi przez drogę militarną, z doświadczeniem żołnierskim, zdobytym podczas I wojny światowej. To wszystko w połączeniu, spowodowało, że 27 grudnia mógł skończyć się zwycięskim powstaniem, które zakończyło się podpisaniem rozejmu w Trewirze – mówił podczas uroczystości Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

Następnie wieńce złożyli przedstawiciele kostrzyńskiego samorządu, radni młodzieżowi, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego - koła im. Józefa Wadyńskiego w Kostrzynie, a także Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, delegacje OSP, Kostrzyńskiego Rzemiosła czy szkół podstawowych z Brzeźna, Iwna, Siekierek i Kostrzyna. Na zakończenie odśpiewana została Rota.

W poniedziałek zostały też zapalone znicze na grobach Powstańców i tablicach pamiątkowych w Czerlejnie, Siekierkach, Siedlcu i Wiktorowie.

Dodajmy, że w tym roku po raz pierwszy 27 grudnia będzie Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 24 listopada stosowną ustawę podpisał prezydent RP Andrzej Duda, wcześniej projekt ten jednogłośnie poparli posłowie i senatorowie.

Inicjatorami ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym było Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, wielkopolski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Pod apelem w sprawie ustanowienia 27 grudnia święta państwowego podpisało się ponad 8 tysiące osób, w tej sprawie stosowne uchwały podjęło wiele samorządów.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
19

maj

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji budżetowo-prawnej oraz komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

22

maj

15:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Antares Zalasewo

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Piast II Kobylnica/Karamba Gruszczyn - Lechia II Kostrzyn

27

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

28

maj

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: