Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Oddano hołd Powstańcom Wielkopolskim {►FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Oddano hołd Powstańcom Wielkopolskim {►FILM}
29-12-2021 04:37   Janusz Ludwiczak
W poniedziałkowe południe na kostrzyńskim cmentarzu parafialnym oddano hołd Powstańcom Wielkopolskim w 103. rocznicę zrywu niepodległościowego. W tym roku po raz pierwszy 27 grudnia był Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu i odśpiewania hymnu. Odczytano fragment kroniki z 27 grudnia 1918 roku:
"Dnia 27 grudnia zajęli Polacy miasto Poznań jako i przyległe obszary i odtąd rozpoczyna się nowa epoka dla nas Polaków, tak że możemy z entuzjazmem zawołać „Jeszcze Polska nie zginęła....”. Sen naszych dziadów i ojców przeistacza się w rzeczywistość....”
Na wieść o wybuchu powstania w Poznaniu 28 grudnia ogłoszono w Kostrzynie alarm i zwołano wiec w celu zorganizowania pomocy dla powstańców w Poznaniu, jednak dopiero 30 grudnia na zamkniętym zebraniu przy ul. Mickiewicza uchwalono formowanie oddziału bojowego i wartowniczego mających pomóc walczącemu Poznaniowi oraz Kostrzynowi. Kancelarię i biuro werbunkowe ulokowano w domu Ludwika Sieińskiego (Rynek 2). Utworzono 9 zastępów do Poznania i 10 zastępów do Kostrzyna. Jako dowódcę żołnierzy do Poznania wybrano Józefa Wadyńskiego, a jako dowódcę żołnierzy w Kostrzynie wybrano Antoniego Nowickiego.
W dniu 6 stycznia 1919 kompania kostrzyńska pod dowództwem sierżanta Stanisława Małeckiego z Siekierek została zaprzysiężona przez proboszcza Fischbacha na rynku w Kostrzynie, a następnie serdecznie żegnana przez mieszkańców Kostrzyna, wyjechała pociągiem do Poznania.
W ciągu następnych dni ówczesny sierżant Józef Wadyński zorganizował pluton kostrzyński. W Kostrzynie pluton pełnił funkcję wartowniczą i wystawiał nocne patrole. Po uroczystym zaprzysiężeniu w kościele w dniu 31 stycznia, pluton ten nazajutrz wyjechał na front".

– Droga do zwycięstwa miała dwa tory: jeden poprzez pracę organiczną Wielkopolan – znaną, wytrwałą i drugi przez drogę militarną, z doświadczeniem żołnierskim, zdobytym podczas I wojny światowej. To wszystko w połączeniu, spowodowało, że 27 grudnia mógł skończyć się zwycięskim powstaniem, które zakończyło się podpisaniem rozejmu w Trewirze – mówił podczas uroczystości Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

Następnie wieńce złożyli przedstawiciele kostrzyńskiego samorządu, radni młodzieżowi, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego - koła im. Józefa Wadyńskiego w Kostrzynie, a także Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, delegacje OSP, Kostrzyńskiego Rzemiosła czy szkół podstawowych z Brzeźna, Iwna, Siekierek i Kostrzyna. Na zakończenie odśpiewana została Rota.

W poniedziałek zostały też zapalone znicze na grobach Powstańców i tablicach pamiątkowych w Czerlejnie, Siekierkach, Siedlcu i Wiktorowie.

Dodajmy, że w tym roku po raz pierwszy 27 grudnia będzie Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 24 listopada stosowną ustawę podpisał prezydent RP Andrzej Duda, wcześniej projekt ten jednogłośnie poparli posłowie i senatorowie.

Inicjatorami ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym było Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, wielkopolski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Pod apelem w sprawie ustanowienia 27 grudnia święta państwowego podpisało się ponad 8 tysiące osób, w tej sprawie stosowne uchwały podjęło wiele samorządów.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

maj

18:00
WĘGIERSKIE, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Ługowiny

19:30
CZERLEJNO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Czerlejno

21

maj

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Wróblewo

19:00
TARNOWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Tarnowo

22

maj

17:00
WĘGIERSKIE, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Węgierskie

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: