Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Woda znów w tunelu – co dalej z inwestycją? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Woda znów w tunelu – co dalej z inwestycją?
11-10-2021 07:30   Janusz Ludwiczak
W nowopowstałym tunelu znów pojawiła się woda. Jak tłumaczy burmistrz sytuacja ta spowodowana jest niepodłączeniem jeszcze systemu kanalizacji deszczowej do całego układu drogowego. A kiedy sama inwestycja zostanie w końcu ukończona?

Od połowy sierpnia kierowcy mogą dojechać ze Strumian i os. Strumiany Południe na osiedle Grunwaldzkie. Ułożona jest też nawierzchnia na skrzyżowaniu ulic Średzkiej i Powstańców Wielkopolskich. Tymczasem w "tunelu" pojawiła się znów woda, która utrzymuje się od kilku dni po opadach deszczu.

– Woda jest tam ponieważ odwodnienie tunelu nie jest jeszcze podłączone do systemu kanalizacji deszczowej całego układu drogowego. Ruszają ostatnie prace właśnie w korpusie tunelu i wszystko zostanie że sobą podłączone. Rozpocznie się układanie nawierzchni asfaltowej na brakujących odcinkach – tłumaczy nam Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Jak dodaje burmistrz termin ukończenia inwestycji to 30 kwietnia 2022 r.

Jak już informowaliśmy wiosną przeprowadzano prace związane ze wzmocnieniem niestabilnego gruntu pod budowę dróg prowadzących do tunelu. Podwykonawca, spółka Keller Polska, która już wcześniej realizowała podobne prace związane z budową samego wiaduktu kolejowego wbiła ok. 1,5 tys. pali. Wykonane zostały również betonowe kolumny, ułożono warstwy geosyntetyku oraz wykonano poduszki geosyntetyczne z geowłókniny i kruszywa naturalnego.

Budowę samego wiaduktu kolejowego udało się zakończyć już w maju zeszłego roku. Jednak ze względu na problemy jakie wystąpiły ze stabilnością gruntów budowa ta opóźniła się o rok. Pierwotnie z centrum Kostrzyna na os. Grunwaldzkie pod linią kolejową Poznań-Warszawa mieliśmy przejechać w czerwcu tego roku.


Komentarze (15)

13-10-2021 07:11:57
@Pytanie
Idziesz na rekord liczby komentarzy? Bo sensu w nich nie widać.
12-10-2021 22:02:34
Pytanie
To nie tunel pływa?!
12-10-2021 09:01:58
@Pytanie
I dostałeś rzetelną i sensowną odpowiedź. Jeśli ktoś tu "pływa", to wyłącznie ty.
11-10-2021 20:04:37
Pytanie
Nie znam się na "gatunkach". Zadałem proste pytanie. Widać, że łatwo jest "pływać"...
11-10-2021 17:17:13
@Pytanie
Pytanie jest z gatunku słabych prowokacji. Odpowiedź jest jednak dość prosta. Wszystko zależałoby od tego na ile sensownie opisany byłby przedmiot zamówienia. Torfowisko to nie księżyc.
11-10-2021 15:46:59
Pytanie
Jeżeli Burmistrz zaproponowałby drogę na księżyc to Projektant podjąłby się zadania?
11-10-2021 14:19:08
Darek
do Tomasz...masz100% racji pytanie tylko czy powinni ich rozliczyć wyborcy czy organy ścigania
11-10-2021 12:50:27
@Tomasz
nie w pewnym stopniu, tylko całkowitą odpowiedzialność. Od wycofania się z realizacji w ramach węzłów przesiadkowych, przez zmianę w lokalizacji wiaduktu argumentowaną koniecznością wyburzenia nie wiadomo jak wielu domów, następnie klęskę w negocjacjach z PKP i powiatem ("100% dofinansowania", które okazało się nie być nawet połową kosztów; wystarczy porównać z kosztami jakie ponosi Swarzędz w projekcie w Kobylnicy, żeby zrozumieć jaką porażką negocjacyjną jest tunel w Kostrzynie). Następnie zlecenie projektu na torfowiskach, zakup dokumentacji, start budowy i "odkrycie" że jednak są torfy. Potem szukanie rozwiązania problemu, który burmistrz i jego zastępca sami stworzyli. Skandaliczne, bez jakiegokolwiek uzasadnienia i wytłumaczenia mieszkańcom przyczyn, opóznienie w połączeniu Strumian z Grunwaldzkim (czy wykonawca zapłacił za to kary?), przy okazji słynne "kable Inei", które miały w prymitywny sposób uzasadnić kolejny przestój na budowie aż wreszcie sukces "palowania" za "jedyne" 3 i pół miliona złotych. Ta budowa to katastrofa i pokaz nieudolności. Inżynier projektu, który w taki sposób prowadziłby tę inwestycję dla prywatnego inwestora zostałby zwolniony w trybie natychniastowym i do końca życia zarządzałby budowami co najwyzej wiat przystankowych. Jednak w Kostrzynie tunel i drogi dojazdowe powstaną. Za wszelką cenę, przecież płacą mieszkańcy
11-10-2021 12:32:19
Tomasz
Zdaje się, że ktoś projektował te drogi przez bagno, ale owszem burmistrzowie też w pewnym stopniu ponoszą za to odpowiedzialność.
11-10-2021 12:03:32
@Tomasz
Gmina nie wyciagnie konsekwencji wobec projektanta, bo projektant nie popełnił żadnego błędu. Czy mieszkańcy wyciagną konsekwencje wobec p. Matyska i p. Biskupskiego, którzy bezpośrednio odpowiadają za rażące opóźnienia, dezinformację i nieuzasadniony wzrost kosztów inwestycji ?
11-10-2021 11:49:14
Tomasz
Czy gmina wyciągnie konsekwencje wobec projektanta?
11-10-2021 10:26:24
REDAKCJA
@Set: Dziękuje za zwrócenie uwagi. Jest to wiadukt kolejowy, a tunel drogowy. Wiadukt – budowla inżynierska, pozwalająca na pokonanie przeszkody terenowej typu: dolina, wąwóz lub droga kołowa czy linia kolejowa, z wyłączeniem przeszkód wodnych, poprzez przejechanie nad nią. Pierwotnie tym terminem była określana droga rzymska przeprowadzona nad wąwozem, na konstrukcji opartej na arkadach.
11-10-2021 08:57:51
100
Ta inwestycja to jest chyba największa porażka ,A tak się nią chwolono
11-10-2021 08:13:58
Set
Wiadukt pod trasą kolejową tzw. tunel? Kto publicznie wypisuje takie dyrdymały?!
11-10-2021 07:42:59
Realista
Budowa jest opóźniona o rok nie ze względu na niestabilne grunty. Budowa jest opóźniona o rok i drozsza o kilka milionów złotych że względu na błędne decyzje burmistrza i jego zastępcy, którzy zdecydowali k budowie na torfowiskach. Matysek ponodi za to odpowiedzialnosc i powinien też ponieść konsekwencje tej sytuacji.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

cze

12:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Lubuszanin Trzcianka

11

cze

12:15
SIEKIERKI, Kościół św. Jadwigi, ul. Kórnicka 1
Koncert pieśni maryjnych chóru Cantores Assumptae z Czerlejna

14

cze

13:30
SIEKIERKI, Kościół św. Jadwigi, ul. Kórnicka 1
Mobilne Centrum Badań
(parking przy kościele)

17

cze

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Festyn Bajkowy
• tor przeszkód XXL
• foodtrucki
• bajeczne konkurencje
• koncerty i potańcówka
• loteria fantowa z biletami do Energylandii

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Luboński KS Luboń

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: