Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Klony mają już swojego gospodarza. Zakończyły się wybory sołeckie - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Klony mają już swojego gospodarza. Zakończyły się wybory sołeckie
22-09-2021 06:13   Janusz Ludwiczak
Mieszkańcy Klon jako ostatni wybrali swojego sołtysa, po utworzeniu nowych jednostek pomocniczych.

Podczas piątkowego zebrania wiejskiego w świetlicy wiejskiej w Sokolnikach Klonowskich mieszkańcy nowoutworzonego sołectwa Klony wybrali swojego gospodarza.

Na sołtysa został zgłoszony jedyny kandydat – Tomasz Wiśniewski, który otrzymał 86% głosów (13 na tak, 2 osoby były na nie).

Wybrano także 3-osobową radę sołecką, do której zgłosiła się piątka kandydatów. Mieszkańców sołectwa Klony reprezentować będą: Rafał Kowalczyk (13 głosów), Patryk Hollas (12) oraz Rafał Stanicki (11). Pozostali kandydaci otrzymali zbyt małą liczbę głosów: Krzysztof Bestry (8) i Małgorzata Halt (7).

– Chciałem bardziej rozwinąć wieś. Klony oddzieliły się od Sokolnik, taki był pomysł sąsiadów. Myślę, że dam radę pokierować sołectwem. Klony będą zielonym, spokojnym i dobrze zorganizowanym sołectwem – powiedział Tomasz Wiśniewski, sołtys Klon.

– Największym problemem Klon jest droga powiatowa Środa – Kostrzyn. Najgorzej jest z dużą prędkością ciężarówek. Polepszyło się po wyburzeniu niedawno domu przy skrzyżowaniu – dodaje sołtys Tomasz Wiśniewski.

Sołectwo Klony jest najmniejsze w gminie – liczy zaledwie 73 mieszkańców. Dysponować będzie Funduszem Sołeckim w wysokości 13 747,09 złotych.

Zanim jednak mieszkańcy zdecydowali o podziale środków odbyła się długa dyskusja. Część osób chciała przeznaczyć środki na budowę chodnika w rejonie skrzyżowania dróg, prowadzących do Kostrzyna, Środy, Gułtów i Czerlejna.

– Szacuję, że budowa chodnika to jest koszt pół miliona złotych. Obie drogi są powiatowe, konieczne są zgody od Powiatu Poznańskiego – wskazywał Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– Jak słyszę kwotę 0,5 mln zł to nie wierzę, że państwo byście wyłożyli taką kwotę ze swoich pieniędzy. Postuluję posadzenie drzew i zieleni, by wieś był ładna, wyróżniała się. Postawmy na ekologię – postulował Krzysztof Bestry, mieszkaniec Klon.

Pojawiła się również propozycja, by pojawił się zielony przystanek. Ostatecznie mieszkańcy zdecydowali o podziale środków na 2022 rok:
• utrzymanie trenów zielonych wraz z infrastrukturą placu zabaw – 10 000 zł
• organizacja spotkań mieszkańców sołectwa Klony – 3 747,09 zł.

Jak już informowaliśmy wybory sołeckie odbywały się w sumie do trzech nowych jednostek, a także trzech istniejących sołectw, które zostały pomniejszone, po tym jak z sołectwa Węgierskiego wydzieliły się Ługowiny, z Glinki – Buszkówiec, a z sołectwa Sokolniki – Klony.


R E K L A M A

Komentarze (5)

22-09-2021 16:02:16
REDAKCJA
@Mieszkaniec Klon: Po zapoznaniu się ze słownikiem urzędowych nazw miejscowości i ich części przyznaję rację. W przypadku tej miejscowości faktycznie powinno być mieszkańcy Klon - bo to wyjątek (inaczej niż w przypadku miejscowości Klony w gm. Świątki w warmińsko-mazurskim i osady Klony w gm. Gostyń). Poprawione. Niemniej skieruję zapytanie do dobrego językoznawcy - prof. Jana Miodka czy prof. Jerzego Bralczyka. Dziękuje za czujność i zwrócenie uwagi. Pozdrawiam.
22-09-2021 15:52:35
Mieszkaniec Klon
proszę zerknąć do wykazu urzędowych nazw miejscowości.
22-09-2021 15:27:08
REDAKCJA
@Mieszkaniec Klon: Nazwa miejscowości to Klony, mówimy o dopełniaczu w liczbie mnogiej - a więc mieszkańcy Klonów.
Podobnie jak w przypadku miejscowości Gułtowy. W liczbie mnogiej odmienimy mieszkańcy Gułtów. Pozdrawiam
22-09-2021 15:13:34
Mieszkaniec Klon
Poprawna pisownia to mieszkaniec Klon, nie Klonów. Proszę poprawić artykuł
22-09-2021 08:45:50
bez sęsu
jest ten budżet sołecki. we wszystkich sołectwach w większości idzie na jakieś tereny zielone, czyli na to, co w obowiązku utrzymania ma gmina a reszta kasy na imprezy. takie pomysły na budżet sołecki burmistrz podsuwa mieszkańcom, a oni żadnych innych swoich pomysłow nie mają i głosują tą głupotę. zmarnowane pieniadze i tylko po plecach się klepią
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

maj

18:00
WĘGIERSKIE, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Ługowiny

19:30
CZERLEJNO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Czerlejno

21

maj

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Wróblewo

19:00
TARNOWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Tarnowo

22

maj

17:00
WĘGIERSKIE, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Węgierskie

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: