Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zmiany w parafiach. W Siekierkach kapłan po raz pierwszy proboszczem - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Zmiany w parafiach. W Siekierkach kapłan po raz pierwszy proboszczem
08-09-2021 11:01   Janusz Ludwiczak
Ks. Piotr Lidwin nie jest już proboszczem fary. Zastąpił go dziekan, ks. kan. Ireneusz Rachwalski. Z kolei proboszczem parafii Św. Jadwigi w Siekierkach został ks. Wojciech Waszkiel, który po 15 latach pełnienia posługi wikariusza po raz pierwszy objął parafię.

O zmianach w parafiach dekanatu kostrzyńskiego informowaliśmy już w połowie sierpnia. Ks. Piotr Lidwin po 3 latach posługi został przeniesiony z Kostrzyna do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych w Michorzewie w gminie Kuślin. Proboszczem kostrzyńskiej fary został ks. kan. Ireneusz Rachwalski, dziekan dekanatu kostrzyńskiego, który przez ostatnie pięć lat był proboszczem parafii Św. Jadwigi w Siekierkach Wielkich.

Parafią w Siekierkach pokieruje ks. Wojciech Waszkiel, który będzie proboszczem po raz pierwszy.

Nowy proboszcz siekiereckiej parafii świecenia kapłańskie przyjął 15 lat temu (24 maja 2006 r.). Pochodzi z Poznania, ma 41 lat.

Uroczystego wprowadzenia podczas sobotniej mszy dokonał wicedziekan, ks. Marcin Jałoszyński, proboszcz parafii św. Kazimierza w Gułtowach. Na początku został odczytany dekret nominacyjny ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego:

"Kierując się dobrem dusz oraz pożytkiem kościoła z dniem 1 września 2021 r. mianuję ks. mgr Wojciecha Waszkiela proboszczem parafii św. Jadwigi w Siekierkach Wielkich w dekanacie kostrzyńskim. Swoje obowiązki ks. Wojciech będzie wypełniał jako pasterz zatroskany o powierzoną mu wspólnotę, zgodnie z odnośnymi przepisami prawa kanonicznego i archidiecezjalnego prawa partykularnego, pamiętając, że wykonuje swoje zadania nauczania, uświęcania i kierowania Ludem Bożym, powołany do uczestnictwa w posłudze samego Chrystusa."

– Ks. Wojciech pochodzi z parafii św. Mateusza w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął w 2006 roku i pracował najpierw w parafii w Środzie Wielkopolskiej, później w Śremie, a następnie w parafii Dobrego Pasterza w Poznaniu (2009-2014), później w kolegiacie szamotulskiej, a ostatnie dwa lata spędził w Buku, w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika (sanktuarium Matki Bożej Literackiej) – przybliżył prodziekan, ks. Marcin Jałoszyński.

Następnie nowy proboszcz siekiereckiej parafii złożył przysięgę wierności objęcia urzędu:
"Ja ksiądz Wojciech Waszkiel obejmując urząd proboszcza św. Jadwigi w Siekierkach Wielkich przyrzekam, że zarówno w słowach, jak i w postępowaniu będę zawsze zachowywał wierność z kościołem katolickim. Z największą starannością i wiernością będę wypełniał obowiązki, które zostały mi powierzone wobec kościoła, tak powszechnego jak i partykularnego, które do mojego posługiwania wypełnianego zgodnie z przepisami prawa zostałem powołany. W spełnianiu zadania powierzonego mi w imieniu kościoła będę zachowywał nienaruszony depozyt wiary, będę go wiernie przekazywał i objaśniał oraz będę odrzucał wszelkie doktryny jemu przeciwne. Będę zachowywał i umacniał dyscyplinę wspólną dla całego kościoła i będę się troszczył o przestrzeganie praw kościelnych, w szczególności tych, które zawiera kodeks prawa kanonicznego. Będąc zachowywać chrześcijańskie posłuszeństwem to co ogłaszają pasterze jako autentyczni nauczyciele i stróże wiary, jako rządcy kościoła postanawiamy. biskupom diecezjalnym będę wiernie służył pomocą, aby działalność apostolską, która ma być wypełniana w imieniu i z polecenia kościoła była urzeczywistniana w wierności kościoła. Tak mi dopomóż Bóg i ta święta ewangelia, którą dotykam moimi rękami.

Po czym nowy proboszcz założył szaty liturgiczne i odprawił msze świętą.

– Drodzy Bracia i Siostry, Drodzy Parafianie. Bywają tacy ludzie, którym wydaje się, że wraz z objęciem jakiegoś stanowiska zaczyna się nowa era, zaczyna się jakieś nowe wydarzenie, którzy sami w jaki sposób kreują się na sposób Mesjasza. Ludzie ci bywają szefami firm, dyrektorami, premierami. Bywa też, że do grupy tej należeć będą także i księża obejmujący nową parafią. Niech będzie zadeklarować mi, że ja do tej grupy nie należę. Z moim objęciem parafii wiąże się nowy etap, ale na pewno nie wiąże się nowa era tej parafii, od której na nowo będzie trzeba zacząć liczyć czas – mówił w kazaniu ks. Wojciech Waszkiel, proboszcz parafii św. Jadwigi w Siekierkach.

– Ks. kan. Ireneusz Rachwalski pozostaje wśród nas, bo przecież do Kostrzyna nie jest daleko. Jak tak dobrze by przycisnąć w 10 minut się dojedzie, jak nie szybciej. Gdy przekazano mi decyzję, że będę proboszczem w Siekierkach Wielkich zastanawiałem się, jak wyobrażam sobie tą nasza parafię i ciągle wracała jedna myśl – chciałbym, by faktycznie to była nasza parafia, chciałbym, by każdy z nas czuł się zaproszony do naszej parafii, by ją tworzył i miał w niej swój wkład. Chciałbym, by nasza parafia była naszym wspólnym domem, gdzie czujemy się dobrze i jesteśmy tutaj oczekiwani. Niech będzie to miejsce dla dzieci, młodzieży i starszych, niech będzie też miejscem dla podeszłych i schorowanych, których świat często niestety odrzuca jako nieużytecznych, a kościół zauważa ich wielką wartość, ich ofiary i modlitwy. To my parafianie, razem tworzymy kościół, razem tworzymy wspólnotę. Otwieram się na pomoc, ale także na upomnienie – dodał ks. Wojciech Waszkiel.

Na zakończenie parafianie z Siekierek (w tym radna Anna Dudzińska), a także z Paczkowa i Rabowic wręczyli kwiaty nowego proboszczowi i zadeklarowali swoją pomoc.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

cze

11:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
Derby gminy:
GKS Gułtowy - 1922 Lechia II Kostrzyn

07

lip

10:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
II Kostrzyński Bieg Kolorów dla dzieci

08

lip

Gułtowy
Gułtowskie Potyczki Poetów

14

lip

10:00
SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Bieg kolorów

27

lip

IWNO, Stara Cegielnia
Dziki bieg w polu - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: